Ořešák královský - Oříšky vyrůstají ve zdužnatělém obalu, nejprve zeleném...

Ořešák královský - Oříšky vyrůstají ve zdužnatělém obalu, nejprve zeleném později hnědém, který se na podzim rozpadá a uvolňuje zralé plody. Ořech je tvrdý a dřevitý. | foto: Profimedia.cz

Ořešák královský (Juglans regia)

  • 0
Ořešák nachází uplatnění v nábytkářství, léčitelství, kosmetice nebo například v potravinářství.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:


Víte, že...

Vlašské ořechy, plody ořešáku jsou výživnou surovinou, obsahují až 70 procent tuku a mnoho nenasycených mastných kyselin. Uplatnění nacházejí v cukrářském průmyslu, k výrobě lihovin nebo v kosmetice

Popis: Ořešák královský je statný, listnatý strom, dorůstající až 30 metrů do výšky. Původem pochází z jihozápadní Evropy a později byl převezen Římany do Británie.Rychle se rozrůstá a nese kvalitní dřevo. Má hladkou světle šedou borku. Listy mění barvu z bronzové při rašení až po zelenou. Listy lichozpeřené, složené z vejčitých lístků. Samčí i samičí květy vyrůstají na stejném stromě jako protáhlé, tlusté, žlutozelené jehnědy. Plodem jsou peckovice. Lidově nazývané jako "vlašské ořechy". Oříšky vyrůstají ve zdužnatělém obalu, nejprve zeleném později hnědém, který se na podzim rozpadá a uvolňuje zralé plody. Ořech je tvrdý a dřevitý.

Stanoviště: Nejlépe roste ve vlhké půdě s dostatkem humusu a světelných paprsků. Najdeme jej v zahradách, parcích i alejích.

Výskyt: Ořešák královský roste po celé Evropě, Asii, Severní a Jižní Americe.

Léčivé účinky: Z ořechových slupek lze připravit kloktadlo, výborné na bolest v krku nebo afty. Z kůry zase připravíme čaj proti žaludečním problémům. Je také vhodný k léčbě průjmů. Zevně proti akné, ekzému, kožním vředům a lišeji. Působí protizánětlivě.

Období květu: Kvete v období dubna a května.

Ohrožení: Není ohrožen.