Orlíček obecný

Orlíček obecný - Květy orlíčku mají modrofialovou barvu a tvar nálevky. | foto: Profimedia.cz

Orlíček obecný (Aquilegia vulgaris L.)

  • 1
Orlíček obecný byl dříve užíván k léčbě žloutenky či bolestivé menstruace. V dnešní době, poté co bylo zjištěno, že obsahuje jedovaté látky, se už v léčitelství neužívá, zůstal jen v homeopatii.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Orlíček se dříve považoval za květinu lásky. Tělo a ruce se potíraly práškem z rozdrcených semen pro zvýšení přitažlivosti. Navíc prý zvyšoval i odvahu.

Popis rostliny: Orlíček obecný, vytrvalá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých. Často používaná jako okrasná. Dorůstá do výšky kolem 70 centimetrů. Původně pochází z jižní a severní Evropy, Asie, Číny a severní Afriky. Lodyha je přímá, větvená. Vyrůstá z přízemní růžice obklopené dlouze řapíkatými listy. Listy jsou trojčetné, složené z vejčitých, řapíkatých a přisedlých lístků. Modrofialový květ je většinou převislý, pětičetný. Vzácně se objevuje zbarvení bílé nebo růžové. Vnitřní lístky jsou poskládány do kornoutu a opatřené ostruhou. Květy můžou opilovat jen čmeláci s dlouhým sosákem, kteří dosáhnou až na dno kornoutu.Plod je měchýřek. Orlíček je kvůli obsahu alkaloidů jedovatá rostlina. A zajímavostí je jeho mrazuvzdornost.

Stanoviště: Hlavně v zahradách, světlých listnatých lesích, na vlhkých stinných místech, pasekách, polích, loukách a křovinách. Půdu má rád vlhčí a vápnitou.

Výskyt: V ČR se vyskytuje roztroušeně po celém území. V Evropě jej lze zahlédnout hojně až na severní oblasti. Zavlečen byl do Severní Ameriky. Objevuje se v Asii, Číně a severní Africe, kde je původní.

Období květu: Kvete od května do července.

Ohrožení: Orlíček obecný je zařazen mezi ohrožené druhy do kategorie C3.