Orsej jarní

Orsej jarní | foto: shutterstock.com

Orsej jarní (Ficaria bulbifera)

  • 0
Orsej je již ve středověku známá bylina. Byl považován za velmi účinný prostředek proti kurdějím. Empirikové v 17. století objevili jeho odkrvovací schopnost při léčbě hemoroidů. A byl také nošen jako amulet.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:


Víte, že...

Jméno Ficaria je odvozeno z latinského ficus, což znamená fík. Hlízovitě ztlustlé kořeny orseje totiž připomínají plody fíkovníku.
Popis rostliny: Tato vytrvalá bylina z čeledi pryskyřníkovitých dorůstá do výšky 10 až 30 centimetrů. Má rozsáhlý svazčitý kořenový systém a během zimy kořeny kyjovitě ztloustnou. Lodyha je poléhavá, větvená, s množstvím srdcovitých, lesklých listů s lehce zubatým okrajem. V úžlabí listů se tvoří malé hlízky s pupenem, který slouží k vegetačnímu rozmnožování. Dominantou je jasně zlatožlutý květ, který je tvořen 3 vnějšími okvětními lístky a 8 či více nektarovými lístky. Plodem je nažka. Po odkvětu celá bylina usychá, až do dalšího roku zůstává jen podzemní část s hlízami.

Orsej jarníStanoviště: Obvykle roste na vlhkých místech. Vyskytuje se v křovinách, na travnatých březích potoků i řek, loukách, v lužních a světle listnatých lesích. Roste většinou v malých trávnících. Původně pochází z Británie a Evropy, zavlečena byla až do Severní Ameriky.

Období květu: Kvete od března do května.

Použitelné části: Kořeny a listy. Musí se sbírat na jaře, před květem a poté se sušit ve stínu. Kořeny a listy orseje jsou často součástí farmakologických směsí. Užívají se zevně, proto se používají při výrobě čípků, mastí a pomád.  

Léčivé účinky: Dříve se používal k léčení kurdějí. Orsej je znám pro své schopnosti stahovat cévy, a proto je vyhledávaným prostředkem proti oběhovým potížím. Zevně se používá k léčbě hemoroidů. Avšak je pokládán za lehce toxickou rostlinu. Může vyvolat podráždění kůže, při lehkém doteku dokonce i puchýře. Proto se dnes předepisuje jen k zevnímu použití.

Bylinková kuchyně: Orsej se dá využít do zeleninových salátů, má totiž plno vitaminu C. Avšak vybírejte jen mladé listy ještě před rozkvětem. Poté už byste si zahrávali s jedovatou rostlinou!