Odstranění zubního kamene raději nechte na veterinárním lékaři.

Odstranění zubního kamene raději nechte na veterinárním lékaři. | foto: shutterstock.com

Osmdesát procent psích pacientů má problémy se zanedbaným chrupem

  • 43
Ztráta zubů, zánětlivá onemocnění a chronické infekce hrozí psům i kočkám se zanedbaným chrupem. Starším zvířatům hrozí i vážné onemocnění srdce, ledvin a jater. Veterináři varují, že problémy se zubním kamenem, plakem, bolestí dásní či zápachem z tlamy trápí až 80 procent psích pacientů.

"Je to problém nejen estetický, ale i medicínský. Kvůli onemocnění dásní pes nebo kočka špatně jí. Postihuje to celé zvíře," tvrdí Monika Čížková z Veterinární kliniky Anděl. Upozorňuje, že nemocný chrup působí zvířatům mnoho zdravotních omezení a rizik (viz článek o rizicích zanedbaného psího chrupu).

Preventivním odstraněním zubního kamene se dá předejít nejen ztrátě zubů, ale především zánětlivým procesům, které zatěžují celý imunitní systém zvířete.

Podle Tomáše Fichtla z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně trápí zánětlivá onemocnění parodontálních tkání téměř všechny psy malých a trpasličích plemen. "Je to podobné jako u lidí. Pro prevenci je nezbytná pravidelná aplikace čisticích prostředků," vysvětluje. Při zanedbání hygieny podle jeho zkušeností psovi zuby vypadají nebo je musí veterinář vytrhnout.

Jaká jsou rizika?

Ztráta zubů není to nejhorší, co mohou zanícené dásně zvířeti způsobit. Zejména u starších jedinců se k tomu v důsledku chronické infekce přidávají onemocnění srdce, ledvin a jater. "Zubní kámen, který se tam tvoří, otlačuje krčky, které se obnažují. Je to bolestivé. Psi i kočky pak mají problémy s příjmem potravy," zdůrazňuje Čížková. "Bolí je to a zuby se jim mohou uvolňovat a vypadávat. Plak a zubní kámen je plný bakterií, které se přes obnažené dásně dostávají krví do celého organismu. To je obrovská zátěž pro srdce, játra a ledviny."

Začne to zápachem

Počínající stomatologické problémy je schopen odhalit pouze veterinární lékař. Při lehčím onemocnění jen odstraní zubní kámen a vyleští sklovinu.

Pokročilá stádia nemocných zubů u psů i koček ale objeví i laik: projevují se zápachem z ústní dutiny, krvácením dásní, zhoršeným žvýkáním potravy a uvolňováním zubů. Zánětlivý proces zpravidla zatěžuje celý imunitní systém. Přitom mají chovatelé celou řadu možností, jak problémům předejít.

Krmiva s enzymy

Psí stomatologie

Patří k populárním oborům veterinární praxe. Majitelé zvířat, jimž na jejich miláčcích záleží, jsou ochotni investovat nejen do čistoty, ale také do estetického vzhledu. Nasazují se tak psí rovnátka nebo zubní implantáty, jejichž cílem je "psí úsměv" zvelebit. Zejména u malých plemen však může být pro vyrovnávání chrupu i zdravotní důvod.

Na pravidelné čištění by se mělo dbát hlavně u malých plemen. Existují kartáčky a pasty s obsahem enzymů, které narušují vzniklý plak. Doporučuje se čištění každý den, což je ovšem málokdo z chovatelů schopen dodržovat.

Mohli by ale pro zjednodušení péče použít speciální krmiva s enzymy, jež jsou schopny rozpouštět plak. Zuby se tak čistí kousáním granulí. U některých zvířat tato metoda ale nefunguje, mají ve zvyku kousat jen jednou stranou chrupu.

Speciální pamlsky, které odstraňují plak a zmírňují tvorbu zubního kamene, nejsou určeny jen pro psy, chovatelé je mohou dopřát i kočkám, jež podle veterinářů zubní kartáčky nesnášejí. Až 70 procent koček ve věku 20 až 27 měsíců přitom trpí záněty dásní. Většina majitelů si problému všimne teprve kvůli zápachu z tlamičky.

Granule pro ty, kdo nesnáší kartáček

Každé zvíře si kartáčkem zuby čistit nenechá, v tom případě je možné krmit speciálním krmivem čistícím během žvýkání zuby. Tyto granule mají vyšší obsah vlákniny, speciální prostorové uspořádání a jsou pevnější.

Zub pronikne do granule ještě před jejím rozdrobením, povrch zubu je tedy v přímém kontaktu s granulí a vláknina jej tak výborně čistí. "Díky těmto přednostem dochází ke snížení hromadění dentálního plaku, výskytu zbarvení zubů a zubního kamene, a zmenšuje se zápach z dutiny ústní," vysvětluje MVDr. Sylva Havelková.

Další možností je přidávat mazlíčkům do krmiva speciální prášek z mořských řas, který rovněž redukuje tvorbu plaku a zubního kamene. Existuje i roztok, který se přidává do vody a snižuje množení baktérií.

S chrupem mívají problémy především malá plemena.