Vyberte si z „ostrých“ pokojovek. Oživí nevyužité kouty i úzké prostory

  • 1
Jejich listy tvarem připomínají meče a některé z nich jsou i pořádně nabroušené, takže při náhodném kontaktu mohou pěkně píchnout. Pokojové rostliny s úzkými tuhými listy jsou působivé především v úzkých prostorech a nevyužitelných koutech.

Aloe osinatá

Aloe osinatá (Aloe aristata) vytváří shluklou růžici listů zakončených ostrým hrotem. Dopřejte jí teplé a slunečné stanoviště, v zimě teplotu snižte. Při dobré péči na podzim pokvete oranžovými květy.

Působivé je i aloe sokolí pero (Aloe variegata), což je větší sukulent s růžovými květy a trojúhelníkovitými, překrývajícími se listy. Vyžaduje světlo a teplo, v zimě naopak chlad.

Tchýnin jazyk se donedávna našel v téměř každé domácnosti.

Tenura trojžilná (Sansevieria trifasciata) – tzv. tchynin jazyk přežije takřka cokoli, jen ne přelití. Pěstuje se v mnoha tvarových a barevných varietách.

Snadno se množí řízky z listů, které stačí zastrčit do substrátu. Každý řízek pustí kořínky a vyroste z něj nová listová růžice.

Cocos nucifera

Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera) má úzké složené listy. Má rád světlo i polostín, ale ne přímé slunce. Vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost, v pokojových podmínkách je tedy ideální ho denně rosit.

Ostré špičaté listy má i novozélandský len (Phormium tenax), který se většinou pěstuje jako přenosná rostlina (v zimě potřebuje chlad, v létě může být venku). Snáší polostín i přímé slunce (o letnění pokojovek více zde).

Ananas champaca

Ananasovník na snímku (Ananas champaca), ale i ananasovník panašovaný (Ananas bracteatus) mají velmi pichlavé listy v mohutné růžici. Potřebují dostatek prostoru zhruba v okruhu jednoho metru, hodně světla, tepla a vlhkosti.

Rostlinu ananasu připomíná také pandán (Pandanus veitchii), který je podobně nepříjemně pichlavý a dorůstá výšky přes jeden metr. Nesnáší ovšem přímé slunce.

Aechmenafasciata primera

Aechmea (Aechmea fasciata) patří mezi broméliovité rostliny (jako ananas) pěstované právě pro okrasné listové růžice se špičatými kožovitými listy. Pokud se rostlině daří, vyroste z růžice stonek s květenstvím.

Miluje stanoviště plná světla, nicméně bez přímých slunečních paprsků. Zalévá se jen občas do středu růžice, nesnáší přemokřený substrát. V létě ocení rosení, v zimě výrazné omezení zálivky.

Guzmania

Také guzmánie patří mezi broméliovité (na snímku jsou to rostliny v květináčích vpravo), a miluje tedy světlá stanoviště bez přímého sluníčka.

V létě se rostlina zalévá do středu listové růžice a rosí, v zimě se zálivka omezí (jak pečovat o pokojovky v zimě čtěte zde). Nesnáší přemokření.

směs

Ať si domů vyberete rostliny se špičatými listy, nebo ty, které vás zaujmou čímkoliv jiným, věnujte jim péči, jakou potřebují. Za oživení interiéru a čistý vzduch to stojí (kolik škodlivin pokojovky u vás doma pohltí, čtěte zde).