Pilníkem pohybujte směrem k ostří zubu.

Pilníkem pohybujte směrem k ostří zubu. | foto: Marek Burza

PORADNA: Zuby plotostřihu jemně doostříte pilníkem i bez demontáže

  • 7
Na řezných zubech mého motorového plotostřihu je vidět, že mají již něco za sebou a je třeba je naostřit. Je možné dobrousit je i podomácku? ptá se čtenář.

"Návod k použití sice nejdříve zdůrazňuje, že je nejvhodnější odborné ostření v servisu, ale pak dává i možnost laického ostření pilníkem. Bohužel chybí přesnější popis postupu," doplňuje čtenář a zároveň se ptá, zda vůbec existuje možnost nabrousit nože bez demontáže lišty.

"Skutečně lze naostřit řezné zuby bez demontáže ze stroje. Podstatné je dostat nože do polohy, kdy budou řezné zuby mimo ochranné spodní zuby," vysvětluje hlavní technik Stihl Miroslav Kosička. To se občas stane po uvolnění akcelerační páčky a při následném přechodu otáček motoru do volnoběhu.

Také při vypnutém motoru je možné pomocí většího šroubováku jeden nůž posunout vůči druhému. "Doporučuji při této operaci a následujícím ostření pilníkem používat rukavice ze silnější kůže, poněvadž hrozí poranění rukou o jednotlivá ostří," upozorňuje.

Lišta profesionálního benzinového plotostřihu. V této poloze zuby nenabrousíte, musíte je posunout do mezipolohy.

V této poloze je pak možné jednotlivé řezné zuby doostřit plochým pilníkem pod úhlem 35° k rovině nože. Ostřit je nutné vždy jen při pohybu pilníku směrem k břitu, při zpětném tahu pilníku nikoliv. Mohlo by totiž dojít k takzvanému obrácení břitu, kdy břit pak nedoléhá ke spodnímu noži a má problematický řez.

Důležité je podle technika také odstranit kovové piliny po ostření, poněvadž by následně mohly poškodit naostřené břity řezných nožů. "Vlastní lehké doostření pilníkem proveďte asi dvakrát či třikrát po sobě, pak se přimlouvám za odborné naostření na ostřicím stroji v servisu," doporučuje Kosička.

Příliš nedoporučuje ostřit nože nůžek na živé ploty v nástrojářských dílnách na magnetických bruskách. Zde se odebírá materiál nože z jeho spodní, kluzné strany, takže dochází k zeslabování nožů. Mezi noži může vzniknou vůle a nože pak v nejlepším případě stříhají stejně jako před broušením, většinou ale hůře.

"Nejrychlejší, ale svým způsobem nejhorší je ostření nožů prostřednictvím ruční úhlové brusky. Jednotlivé řezné zuby se sice rychle naostří, ale díky agresivitě ostřicího kotouče a nestabilnímu ručnímu vedení brusky dochází k velkému a nerovnoměrnému odběru materiálu zubů. Ostří zubu pak ztrácí velmi rychle svoji geometrii, mění se tvar jednotlivých zubů. Nůžky jednak nestříhají, navíc se zkracuje životnost řezného ústrojí," popisuje.

Profesionální naostření nožů plotostřihu stojí kolem 600 korun. "Lišta se rozebere a dá do pořádku, aby sloužila jako nová. V některých případech se nám ale do rukou dostávají tak zrasované lišty, že je nakonec nutné je vyměnit. Tam je potřeba počítat s investicí kolem tisícikoruny za jeden díl lišty," říká Zdeněk Wambera ze servisu Wampi.

Podle obou techniků je jednou z příčin tupení lišt i skutečnost, že se lidé o plotostřihy příliš nestarají. Po každém použití doporučují odstranit zbytky pryskyřic, nejjednodušeji speciálním sprejem, který nejen čistí, ale zároveň maže a konzervuje nože.