Ostružiník křovitý

Ostružiník křovitý - Ostružiny jsou velmi zdravé a chutné. | foto: Profimedia.cz

Ostružiník křovitý (Rubus fruticosus)

  • 1
Ostružiník křovitý z rodu růžovitých známý pro své plody - ostružiny, které jsou plné vitaminu C a mají antioxidační účinky, takže pomůžou například s léčbou akné.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Ve Francii se stále někteří lidé ostružinám obloukem vyhýbají, protože je podle staré pověsti spojují s ďáblem.

Popis rostliny: Tento keř nemusíme dvakrát představovat, jeho plodem jsou ostružiny, které jsou všem dobře známy. Neposlouží vám jen jako prostředek k zasycení, obsahují totiž plno vitaminu C a nálev z listů užijete i při boji se zánětem močového měchýře. Keř je robustní a až 3 metry vysoký, větve obloukovitě převislé, tvarem oblé nebo pětihranné. Po celé délce s mnoha ostny. Listy jsou střídavé, složené, řapíkaté, eliptického tvaru se zubatým okrajem. Květy se začínají objevovat v květnu, jsou bílé až narůžovělé, podobné květu růže, pětičetné, uprostřed se žlutými prašníky, které jsou opilovány hmyzem. Plody jsou tmavě fialové až černé, obsahují malé jednosemenné peckovičky. Nedoporučuje se pěstovat v zahradách, protože se rozrůstají tak rychle, až je to nezvladatelné. Ostružiník obsahuje mnoho vitaminu C a taniny. Plody jíme čerstvé, nebo vařené a scezené plody použijeme k výrobě lahodného čaje. Je účinný proti průjmu, hemoroidům, zánětu močového měchýře, úplavici, při bolestech v krku, bolestech dásní a zánětu hrtanu. Zevně se užívá k léčbě akné.

Stanoviště: Vyskytuje se hojně v lesích, křovinách, vřesovištích, volně ležících půdách, podél cest a lesů, na železničních náspech.

Výskyt: V ČR se vyskytuje hojně. Dále na celém území Evropy a v západní Asii.

Období květu: Kvete od května do srpna.

Ohrožení: Ostružiník není ohrožen.