Číňané vydávají za jehně evidentně štěně pasteveckého psa.

Číňané vydávají za jehně evidentně štěně pasteveckého psa. | foto: Quirky China News / Rex Features

Ovce porodila štěně. Podle Číňanů zázrak, podle zoologa podvrh

  • 21
I když i čínští veterinární odborníci říkají, že je to nemožné, farmář z provincie Ša-an-si tvrdí, že jeho ovce porodila štěně. Srst má jako beránek, čenich, tlamička, tlapky i ocas jsou ale evidentně psí. Jak je to možné?

Majitel, pan Liu prý jehně/štěně našel krátce po porodu na jednom ze svých polí. "Byl jsem hnát ovce, když jsem na pastvinách viděl jednu ze svých ovcí olizovat čerstvě narozené jehně, beránek byl ještě mokrý. Byl jsem v šoku, protože na první pohled vypadal jako kříženec ovce a psa," líčil pan Liu ochotně novinářům.

I čínští odborníci mluví o zvláštním beránkovi

"Měl jsem trochu strach, protože ovce chovám 20 let a něco takového jsem ještě neviděl," dodal ještě pan Liu s tím, že považuje za úchvatné, že jehně jako štěně nejen vypadá, ale dokonce i tak běhá.

Podle zoologa Číňané za jehně vydávají štěně pasteveckého psa

Senzační zpráva doplněná působivými fotografiemi neobvyklého mláděte obletěla svět, mimo jiné ji přinesl i britský Mail On line. Čínský zdroj dále uvádí, že na farmu pana Liu se od narození zvláštního beránka hrnou tisícihlavé davy lidí, které chtějí ten živý zázrak vidět na vlastní oči.

Podezření, že se ovce spustila se psem vylučují i čínští odborníci. "Je ale pravděpodobné, že se narodil abnormální beránek," dodal ovšem jedním dechem Jüe Kuo-čang z technologického centra živočišné výroby ve městě Si-an.

Čeští zoologové mají o čínských zázracích jasno

Že se Číňané nerozpakují barvit a upravovat koťata i štěňata k obrazu svému, to není nic nového. Jestli to není trápení zvířat a jestli jsou nebo nejsou použité barvy pro zvířata bezpečné, většinou vůbec neřeší. Víc informací v článku V Číně přebarvují psy, aby vypadali jako pandy či tygři.

Podle osloveného zoologa pražské zoologické zahrady Evžena Kůse jsou Číňané mistry mystifikací a tento případ je jednou z nich: "Ke všemu patří k těm nejméně zdařilým a ani to nemusí být počítačově upraveno."

Podle Kůse si čínský bača nebo někdo jiný jednoduše vypůjčil štěně pasteveckého psa a vzhledem k tomu, že je hodně chlupaté, nebyl takový problém náležitě je načesat do podoby ovečky.

"Když se podíváte na čumák, vzdálenost očí a hlavně packy – bez kopýtek – je to jasné. Aby to byl kříženec psa a ovce, to je absolutně vyloučeno i v době genetického inženýrství," má jasno zoolog.

Při troše píle by takovou senzaci zvládnul vyrobit každý bača i u nás. Ale proč by to dělal. Číňané to zřejmě vidí jinak. "Není to tak dávno, co jsme si s kolegou Pavlem Brandlem, kurátorem savců, lámali hlavu nad kůží šelmy, kterou nikdy nikdo z nás ani v muzeu neviděl. A on to nebyl nový druh, ale doga obarvená Číňany na vyhynulého vakovlka," popisuje Evžen Kůs, jaká realita je podobným senzačním zprávám z Číny nejčastěji nejblíže.