Čerstvě nadojené ovčí mléko je sladké a chutná po lískových oříšcích.

Čerstvě nadojené ovčí mléko je sladké a chutná po lískových oříšcích. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ovčí mléko je sladké a chutná po oříšcích. Získáte ho jedině na farmě

  • 4
Na nedělních Ovčáckých slavnostech v Borovanech předvedly border kolie přímo před zraky diváků mistrovskou práci v "drezuře" ovcí: není pro ně například problém přivést ovce z pastviny na dojení. Návštěvníci slavností měli také jedinečnou možnost ochutnat čerstvě nadojené ovčí mléko.

Zahradě vládla idyla: dospělí si za zvuků jihočeských dud povídali s přadlenami u kolovrátků, pomáhali s pletením a obdivovali vlněné výrobky v desítkách stánků. Děti nezlobily, ale hrály si ve výtvarných dílnách nebo sledovaly zvířata či divadlo. Děti i dospělé ale zaujala i výstava plemen ovcí, dojení a stříhání.

Ovčácký pes se učí celý život, zato zvládne neuvěřitelné

Diváci také viděli na vlastní oči, že stačí, aby se ovčácká border kolie k ovcím nenápadně připlížila trávou zleva nebo zprava a už mířily tam, kam chtěla. Na slovní pokyny stádečko nadšeně provedla třeba přesně mezi stromy. Není divu, že stovky návštěvníků slavností obdivovaly jejich bravurní práci.

Dobře vycvičený ovčácký pes například dovede v danou hodinu stádo ze vzdálené pastvy k dojení. Ilustrační foto.

"Výcvik psa trvá v podstatě celý život. Štěně si řekne, kdy má zájem začít pracovat. Když je mu zhruba čtyři až pět měsíců, začínáme pracovat na tom, abychom v něm probudili instinkty, které jsou mu vlastní. Borderka je přiháněč, to znamená, že jí instinkt velí táhnout ovce k člověku," popsal výcvik chovatel border kolií Viktor Topinka.

Ukázky toho, k čemu všemu se dají border kolie vycvičit, diváky nadchly. Díky svým schopnostem dokážou být opravdu cenným pomocníkem farmářů: lze je vycvičit například k tomu, aby v danou hodinu zavedly stádo ze vzdálené pastvy k dojení.

Neméně zajímavá byla nabídka mléčných i masitých výrobků

Zájem o farmářské produkty byl velký, některé ovčí sýry zmizely z pultů už dopoledne. Prodej ovčích a kozích produktů u nás přitom stále vázne kvůli složité legislativě, lidé si je ale mohou objednat přímo na farmách.

Řada návštěvníků měla výjimečnou možnost hned po ukázce ochutnat čerstvě nadojené a notně napěněné ovčí mléko. "Chutná sladce, po lískových oříšcích," konstatovali. "Jeho tučnost se pohybuje kolem šesti až 6,5 procenta, někdy má i přes sedm procent tuku a vysoký obsah bílkovin," informoval šéf krajského Svazu chovatelů ovcí a koz Antonín Vejčík.

Před 20 lety se u nás chovalo více než dvakrát tolik ovcí

Pořadatelé akce pro rodiny i farmáře a zpracovatele věří, že zájem o chov oblíbeného zvířete poroste. Zatímco v roce 1990 spásalo louky v zemi 430 tisíc oveček a beranů, v roce 2000 jich byla už jen pětina. Letos jejich stavy vzrostly na 209 tisíc. Přitom právě na na jihu Čech se ovcí chová nejvíce v zemi, zhruba 27 tisíc. 

Která plemena se u nás chovají, mohli návštěvníci obdivovat na výstavních chovatelských kouscích v ohradách. Byla to víc než desítka plemen: udivovala obří ovce nizozemského plemene Zwarbles, líbila se i ovce vřesová, Sulfolk či šumavská. Nejvzácnějším bylo vícerohé plemeno Jacob z Anglie, které mělo na výstavě premiéru.