Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pandy odchované v zajetí absolvují výcvik pro život v divočině

  12:30aktualizováno  12:30
V Číně jsou pandy velké považovány za národní poklad a pro jejich záchranu jsou Číňané ochotni podniknout cokoliv. Zatím se jim podařilo zachránit černobílého medvídka ze stavu na pokraji vyhynutí, teď už pandy patří "jen" k ohroženým druhům.

Panda hrající si v "Pandím údolí", tedy v rezervaci zřízené pro pandy v čínském městě Dujiangyan. | foto: AP

V čínském chovném centru pand v Čcheng-tchu přišlo na svět už 108 mláďat, z nich bylo vybráno prvních šest pro pokusný návrat do jejich původního prostředí. Jsou staré dva až čtyři roky a vybrali je podle pohlaví i zdravotního stavu.

Ve středu je převezli do chráněné oblasti o rozloze 130 hektarů na jihozápadě země, v provincii S'-čchuan u města Tu-ťiang-jen.

Pandí údolí má být přípravou na život ve skutečné divočině

Chráněnou oblast nazvali Pandí údolí a v současné době jde o nejambicióznější pokus o obnovení zdecimované populace pand velkých v jejich přirozeném prostředí. O to pandy přicházely a přicházejí vinou kácení lesních porostů, zemědělské činnosti i dalších zásahů do krajiny.

Fotogalerie

Vybrané pandy vypustí do vyhrazeného území Pandího údolí po skupinkách a budou je neustále sledovat. Ty, které se dobře adaptují, se posléze přesunou do divočejšího prostředí. "Hlavním úkolem Pandího údolí je působit jako základna výcviku pro život v divočině," zdůraznil zástupce ředitele čchengtchuského centra Fei Li-sung.

Pandy musí být v první fázi pod dohledem odborníků, jelikož jsou fakticky závislé na lidech kvůli potravě i vodě. Postupně ale budou vedeny k nezávislému životu.

Vědci si slibují, že Pandí údolí bude pro uměle odchované pandy dostatečnou přípravou na život v přirozeném prostředí. Z desítky pand vypuštěných do divočiny od roku 1983 tam totiž zatím zůstaly pouze dvě. Šest bylo převedeno zpět do chovného centra poté, co značně ztratily na váze, jedna byla nalezena uhynulá a o další se rovněž předpokládá, že nepřežila.

Záchrana pand není snadná

Pandy velké jsou ohroženy nejen úbytkem jejich přirozeného životního prostředí, což je připravuje o jejich jedinou možnou potravu v podobě bambusu, ale také kvůli své nízké reprodukční schopnosti a pytlákům. A to přesto, že za zabití pandy hrozí v Číně pachateli i trest smrti. Za pandí kožešinu jsou totiž sběratelé trofejí ochotni zaplatit v přepočtu statisíce korun. 

Podle údajů Světového fondu na ochranu přírody z roku 2004 žilo ve volné přírodě kolem 1 600 pand, většina z nich právě v provincii S'-čchuan. Dalších víc než 300 pand žije ve výzkumných střediscích, kde se je vědci snaží přimět k rozmnožování a tím přispět k jejich záchraně.

A čínští vědci jsou ochotni vyzkoušet opravdu cokoliv, co by jejich snahu posunulo dál. Při pokusu vrátit uměle odchované pandí mládě do přírody se například převlékli za pandy, aby mládě od narození  vůbec nepřišlo do styku s lidmi. Více v článku Převlékli se za pandy, díky tomu zachránili odchované mládě.  

Několik stovek pand velkých chovají také v zoologických zahradách a rezervacích, a to nejen v Číně, ale i ve světě. Všechny pandy však byly do zahraničí jen zapůjčeny a zůstávají majetkem Číny.

Autoři:Nejčtenější

Císařským řezem vytáhl rybář z mrtvého žraloka téměř stovku mláďat

Císařským řezem vytáhl rybář téměř 100 mláďat z mrtvého žraloka

Během pouhých devíti minut dostal rybář Mathew Orlov na australském pobřeží z břicha mrtvé žraločí matky téměř stovku...

Pohlreich okoukal, jak si Španělé umí užít pečenou zeleninu na talíři

Naneste na opečené tortily grilovanou zeleninovou směs.

Sbalil grily, nakoupil a vyrazil do Španělska. Za teplem, sluníčkem i mořem a jeho dary. Se štábem, který se s ním vrhl...Nezapomeňte pohnojit trávník, zesílí a nedá prostor pampeliškám

Na malé plochy si vystačíte s ručním rozmetačem.

Kdo se pokouší udržet svůj trávník bez plevelů, neměl by ho na jaře opomenout pohnojit. Po zimě zesílí a až začnou...

Hasiče volali k mývalovi otupělému marihuanou. Stačilo nechat ho vyspat

Mýval se dostal k zásobám konopí a přehnal to s konzumací. Stačilo nechat ho...

Zoufalá majitelka mývala v americkém státě Indiana se uprostřed noci obrátila na hasiče, protože její zvíře bylo pod...

Britskou královnu podle médií zasáhla smrt milovaného psa

Na této oficiální fotografii vydané Buckinghamským palácem k jejím 90....

Britskou královnu Alžbětu II. hluboce zasáhla smrt posledního z jejích milovaných psů, píše britský tisk. Pes plemene...

Další z rubriky

Exotičtí motýli v dubnové Praze nejvíc poletují za sluníčka

Již pošestnácté se v tropickém skleníku Fata Morgana před zraky návštěvníků...

Již pošestnácté se v tropickém skleníku Fata Morgana před zraky návštěvníků Botanické zahrady Praha klubou z kukly...

Mazlíci švábi nekoušou. Ale mohou vadit alergikům a přenášet nemoci

Opancéřovaný šváb přežije téměř cokoliv. Navíc švábi nejsou hloupí, umí spolu...

Švábi jsou nenároční a přežijí cokoliv. K chovu stačí plastová krabička, trochu listí nebo kůry a krmení jednou za...

Psi zachraňují životy i honí pašeráky. Toto jsou letošní psí hrdinové

Fenka Cama se stala postrachem pašeráků zvířat v Africe.

Dokázali zachránit lidi pokoušející se o sebevraždu či bojující o život po zdravotním kolapsu. A fenka Cama se dokonce...

Najdete na iDNES.cz