To není živá kabelka, to je kočka připravená na evakuaci, oblečená do záchranného balíčku. Ten obsahuje vše, co by jí mohlo v krizových chvílích zpříjemnit nebo dokonce zachránit život

To není živá kabelka, to je kočka připravená na evakuaci, oblečená do záchranného balíčku. Ten obsahuje vše, co by jí mohlo v krizových chvílích zpříjemnit nebo dokonce zachránit život | foto: Profimedia.cz

Paranoidní japonští chovatelé kupují zvířatům KPZ pro případ zemětřesení

  • 23
Zatímco Čechům se pod pojmem "kápézetka" většinou vybaví plechová krabička od Energitu, japonští mazlíčci si potrpí na luxusnější modely. Majitelům psů a koček z oblastí ohrožených zemětřesením je nabízí manufaktura Oyagokoro. A ve svých záchranných zvířecích balíčcích myslí doslova na všechno.

Záchranné balíčky totiž obsahují nejen základní nezbytnosti, ale jdou do takových detailů, že má majitel k dispozici i aromaterapeutický olejíček, aby mohl zvíře zklidnit. Může mu případně i navléci náhubek, aby vystresované zvíře nepokousalo jeho nebo dokonce záchranáře.

Japonci mají klidnější spaní

Záchranný balíček pro domácího mazlíčka obsahuje vše, co mu v krizových chvílích může zpříjemnit nebo dokonce zachránit život (Japonsko) Chovatelům se nabízejí hned tři typy záchranných balíčků, každý v několika velikostech. Liší se provedením i vybavením, jejich cena se pohybuje v přepočtu mezi 3 a 11 tisíci korun. Tedy žádná láce.

Ale Japonci jsou spokojeni. Země se kdykoliv může začít třást a oni vědí, že zvířeti jen navléknou vybranou záchrannou vestu nebo ho strčí do speciální záchranné kabely a budou mít kdekoliv a kdykoliv při ruce vše potřebné pro jejich přežití. Navíc je tato zvířecí KPZ vybavena i popruhy, pomocí kterých si majitel zvíře oblečené do záchranné vesty pro jistotu zavěsí na krk.

KPZ pro psího miláčka v praxi. Stylově sladěný může být i majitel (Japonsko)Jinak balíčky obsahují krmivo, vodu i misku na vodu, osobní léky zvířete, nepromokavou bundu a klobouček či ochranné botky na tlapky. Důležitý je také zvoneček nebo rolnička, které mohou záchranářům pomoci najít zvíře v sutinách. Podobné je to s kovovým pouzdrem, ve kterém jsou osobní data zvířete, především tedy kontakt na majitele.

Jde ještě o KPZ, nebo už je to KPP?

Co všechno ještě patří do krabičky poslední záchrany (KPZ) a kdy už se jedná o tzv. krabičku první pomoci, tedy KPP? Takové diskuze se sice vedou na českých webech, Japonci to ale zřejmě neřeší. Zemětřesení je u nich poměrně běžnou záležitostí, takže pragmaticky a s ulehčením přijali nabídku trhu.

KPZ = Krabička poslední záchrany

Fenomén, který u nás zpopularizoval Jaroslav Foglar, znají lidé středního věku většinou z pionýra, ti nejstarší a mládež pak právě ze skautu. Jde o krabičku, ideálně voděodolnou, obsahující většinou miniaturní předměty schopné pomoci v kritických situacích. Například zápalky, šitíčko, základní léky, provázek, zavírací špendlík a další nezbytnosti.

Dobrodruzi si na své cesty samozřejmě berou KPZ mnohem vybavenější, protože se mnohdy dostávají do skutečně svízelných situací. Pak může život paradoxně zachránit i kondom, protože se do něho vejde až litr vody.

Současná mládež naopak považuje téměř za nezbytné, aby KPZ obsahovala například náhradní baterii do mobilu, usb "flešku", zapalovač, vývrtku či čelovou baterku. Není divu, že se dostávají do debat, jestli se už náhodou nejedná o KPP, tedy krabičku první pomoci.