Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pavilon goril má karanténu. První dostal rýmu Richard, sirup odmítl

  9:16aktualizováno  20. října 21:16
Od minulého týdne se skupina pražských goril potýká s onemocněním horních cest dýchacích, pravděpodobně virového původu. První onemocněl stříbrohřbetý vůdce skupiny Richard. Kvůli tomu nemohla odletět do Španělska gorila Moja.

Richard sice odpočívá, ale je stále ve střehu. | foto: Khalil Baalbaki

Viróza se začala koncem minulého týdne šířit napříč skupinou: nakazila se Shinda, Kijivu, Moja, Tatu a Kiburi. Zdravé zůstaly jen Kamba a těhotná Bikira. "Příznaky jsou různé. V zásadě se nemoc projevuje rýmou, kašlem a částečným nechutenstvím," říká kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl a dodává, že u některých goril se objevilo i zvracení.

Každá viróza je pro gorily nebezpečná

"Viróza u primátů je obecně daleko závažnější než u lidí, a to jak v samotném průběhu nemoci, tak i v závažnosti infekce. Člověk si většinou vezme léky, vitaminy a je v klidovém režim. To, co lidé vyleží za tři dny, může u goril skončit i fatálně," vysvětluje Roman Vodička, veterinář Zoo Praha. I obyčejná rýma je dokáže pořádně potrápit, protože gorily – stejně jako malé děti – neumí smrkat.

Přesto to neznamená, že by se nemocná zvířata jakkoliv oddělovala od skupiny. V uzavřeném prostoru může sice docházet k přenosu infekce z mladého zvířete na starší a opačně, nicméně jakékoliv oddělení kteréhokoliv z členů skupiny by pro ně bylo stresující, protože gorily jsou společenská zvířata. Je důležité, aby nebyly vystaveny stresu a v kontaktu s nimi byli pouze zdraví lidé.

Gorily jsou svérázní pacienti

Ani podávání léčiv se neobejde bez problémů. "Ideální by bylo zvířatům léky dávat do krmení. Ve chvíli, kdy jim chovatelka podává jídlo, má totiž také přehled o tom, kolik vody nebo čaje konkrétní zvíře vypije, popřípadě zda skutečně snědlo podané vitaminy a minerály," uvádí veterinář.

Richard, kterého viróza zasáhla jako prvního, dostal od chovatelů dětský sirup, který ale odmítl. Ze lžičky si vůbec nevzal, a tak přišly na řadu nejrůznější laskominy, suchary a vitaminové koule. Naopak Shinda přijímala léky bez problémů, i přesto, že trpěla výrazným kašlem a rýmou.

Kijivu musela dokonce dostat injekčně antibiotika

"V případě takovéto virózy jsou zvířata často apatická, odmítají komunikovat, přijímat potravu, jsou ospalá a zatažená do sebe," vysvětluje veterinář. Kijivu chodila k ošetřovatelům jen opatrně, brala si jen rozinky, do kterých bylo těžké jakékoliv léky uschovat. Tři dny nespolupracovala a navíc se jí zvýšila teplota. Veterinář Roman Vodička proto musel nakonec přistoupit k podání antibiotik injekční formou.

Podobné komplikace se u goril objevily i v minulých letech, ale nikdy to nebylo tak vážné. Do odvolání je proto omezený přístup do zázemí Pavilonu goril.

"Richard se už normalizoval, jen občas zakašle nebo mu teče z nosu. Shinda je stabilizovaná. Kijivu, která na tom byla nejhůře, se začíná pomalu zlepšovat. Má zájem o okolí, začíná pít čaj a vzala si sirup. Moje stále ještě teče rýma z nosu a Kiburi popotahuje," hodnotí aktuálně situaci v Pavilonu goril Roman Vodička.

Obvykle rekonvalescence trvá nejméně dva týdny. "Vzhledem k závažnosti situace ale odhadujeme, že čas léčení se prodlouží na tři až čtyři týdny. V tuto chvíli je to věštění z křišťálové koule. Nemoc si totiž může skupina i nadále mezi sebou předávat," zvažuje všechny možnosti Pavel Brandl.

V souvislosti s nastalou situací bylo nezbytné odložit transport Moji, která měla v pondělí 17. října odletět do španělského Cabárcena za novým partnerem. Viz Moje se blíží odjezd do Španělska, kde už na ni čeká nový partner.

Uprostřed týdne se situace stabilizovala

"Stav Kijivu i ostatních goril se výrazně zlepšil. Dnes už mírně pokašlává jen Shinda a Kijivu, které bez problémů přijímají léky ve stravě," hodnotil ve středu  aktuální stav goril Roman Vodička, veterinář Zoo Praha.

Dobrou zprávou je i to, že nejsou žádní další nemocní. Viróza se tak zatím zcela vyhnula Kambě a Bikiře, která je v pokročilé březosti. Přesto, že viróza pomaličku ustupuje, ale stále platí omezený přístup do zázemí pavilonu. Gorily jsou neustále v péči veterináře.

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025