Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavilon goril má karanténu. První dostal rýmu Richard, sirup odmítl

  9:16aktualizováno  20. října 21:16
Od minulého týdne se skupina pražských goril potýká s onemocněním horních cest dýchacích, pravděpodobně virového původu. První onemocněl stříbrohřbetý vůdce skupiny Richard. Kvůli tomu nemohla odletět do Španělska gorila Moja.

Richard sice odpočívá, ale je stále ve střehu. | foto: Khalil Baalbaki

Viróza se začala koncem minulého týdne šířit napříč skupinou: nakazila se Shinda, Kijivu, Moja, Tatu a Kiburi. Zdravé zůstaly jen Kamba a těhotná Bikira. "Příznaky jsou různé. V zásadě se nemoc projevuje rýmou, kašlem a částečným nechutenstvím," říká kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl a dodává, že u některých goril se objevilo i zvracení.

Každá viróza je pro gorily nebezpečná

"Viróza u primátů je obecně daleko závažnější než u lidí, a to jak v samotném průběhu nemoci, tak i v závažnosti infekce. Člověk si většinou vezme léky, vitaminy a je v klidovém režim. To, co lidé vyleží za tři dny, může u goril skončit i fatálně," vysvětluje Roman Vodička, veterinář Zoo Praha. I obyčejná rýma je dokáže pořádně potrápit, protože gorily – stejně jako malé děti – neumí smrkat.

Přesto to neznamená, že by se nemocná zvířata jakkoliv oddělovala od skupiny. V uzavřeném prostoru může sice docházet k přenosu infekce z mladého zvířete na starší a opačně, nicméně jakékoliv oddělení kteréhokoliv z členů skupiny by pro ně bylo stresující, protože gorily jsou společenská zvířata. Je důležité, aby nebyly vystaveny stresu a v kontaktu s nimi byli pouze zdraví lidé.

Gorily jsou svérázní pacienti

Ani podávání léčiv se neobejde bez problémů. "Ideální by bylo zvířatům léky dávat do krmení. Ve chvíli, kdy jim chovatelka podává jídlo, má totiž také přehled o tom, kolik vody nebo čaje konkrétní zvíře vypije, popřípadě zda skutečně snědlo podané vitaminy a minerály," uvádí veterinář.

Richard, kterého viróza zasáhla jako prvního, dostal od chovatelů dětský sirup, který ale odmítl. Ze lžičky si vůbec nevzal, a tak přišly na řadu nejrůznější laskominy, suchary a vitaminové koule. Naopak Shinda přijímala léky bez problémů, i přesto, že trpěla výrazným kašlem a rýmou.

Kijivu musela dokonce dostat injekčně antibiotika

"V případě takovéto virózy jsou zvířata často apatická, odmítají komunikovat, přijímat potravu, jsou ospalá a zatažená do sebe," vysvětluje veterinář. Kijivu chodila k ošetřovatelům jen opatrně, brala si jen rozinky, do kterých bylo těžké jakékoliv léky uschovat. Tři dny nespolupracovala a navíc se jí zvýšila teplota. Veterinář Roman Vodička proto musel nakonec přistoupit k podání antibiotik injekční formou.

Podobné komplikace se u goril objevily i v minulých letech, ale nikdy to nebylo tak vážné. Do odvolání je proto omezený přístup do zázemí Pavilonu goril.

"Richard se už normalizoval, jen občas zakašle nebo mu teče z nosu. Shinda je stabilizovaná. Kijivu, která na tom byla nejhůře, se začíná pomalu zlepšovat. Má zájem o okolí, začíná pít čaj a vzala si sirup. Moje stále ještě teče rýma z nosu a Kiburi popotahuje," hodnotí aktuálně situaci v Pavilonu goril Roman Vodička.

Obvykle rekonvalescence trvá nejméně dva týdny. "Vzhledem k závažnosti situace ale odhadujeme, že čas léčení se prodlouží na tři až čtyři týdny. V tuto chvíli je to věštění z křišťálové koule. Nemoc si totiž může skupina i nadále mezi sebou předávat," zvažuje všechny možnosti Pavel Brandl.

V souvislosti s nastalou situací bylo nezbytné odložit transport Moji, která měla v pondělí 17. října odletět do španělského Cabárcena za novým partnerem. Viz Moje se blíží odjezd do Španělska, kde už na ni čeká nový partner.

Uprostřed týdne se situace stabilizovala

"Stav Kijivu i ostatních goril se výrazně zlepšil. Dnes už mírně pokašlává jen Shinda a Kijivu, které bez problémů přijímají léky ve stravě," hodnotil ve středu  aktuální stav goril Roman Vodička, veterinář Zoo Praha.

Dobrou zprávou je i to, že nejsou žádní další nemocní. Viróza se tak zatím zcela vyhnula Kambě a Bikiře, která je v pokročilé březosti. Přesto, že viróza pomaličku ustupuje, ale stále platí omezený přístup do zázemí pavilonu. Gorily jsou neustále v péči veterináře.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Gorilí omladina ze Zoo Praha slaví narozeniny, hodovat bude na zelenině

Sameček Ajabu, který v neděli oslaví své druhé narozeniny, venkovnímu výběhu...

Dvouletý sameček Ajabu, nečekané mládě jara 2016, se gorilí samici Shindě narodil 23. dubna. O šest let dříve přišel na...

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

Pomlázce z vrbového proutí se na Velikonoční pondělí nevyhnou ani gorily

Kiburi si za pomlázkou neomylně vyšplhal na parkosy. Čerstvé jarní proutí totiž...

Na Velikonoční pondělí si vajíčka, pomlázky i čerstvé proutí jako takové užijí do sytosti nejen pražské gorily. Na své...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz