Pečárka cisařská

Pečárka cisařská | foto: www.houbar.cz

Pečárka císařská (Agaricus augustus)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewPečárka císařská je sice v našich lesích nehojná, ale svým vzhledem naprosto nepřehlédnutelná houba. Vyznačuje se také vynikající chutí, takže se z ní dá udělat výborné jídlo.

Klobouk je 10 – 25 cm široký, zprvu téměř kulovitý, později se rozevírá až do sklenuta a má často nepravidelný tvar. Má žlutohnědou barvu a zřetelné kruhy hnědých vláknitých šupin na žlutém podkladu; šupiny se směrem ke středu klobouku spojují. Třeň je 10 – 20 cm dlouhý, bělavý, s malými odstátými šupinkami a velikým bělavým prstenem. Lupeny jsou zprvu bělavé, stářím se zbarvují dohněda. Dužnina je tlustá, bílá a voní výrazně houbově. Výtrusný prach je hnědý.

Kde a kdy roste

Pečárka císařská roste nehojně až vzácně v létě a na podzim v listnatých a smíšených, někdy i jehličnatých lesích, jednotlivě i po skupinkách.

Protože tato pečárka dosahuje dosti velkých rozměrů, máte po jejím nálezu bohatý materiál na krájení a sušení obvyklým způsobem. Nechejte si ji usušenou na zimu, má výbornou chuť i vůni, která obohatí každičké houbové jídlo. Třeň plodnic bývá tuhý, takže z kuchyňského hlediska je lepší jej nepoužívat. Klobouk nemusíte loupat, stačí jej otřít vlhkou utěrkou. Pečárka císařská je výborná do omelet, je však vynikající i samotná.