Vepřová žebra jsou hitem českých hospod. Udělejte si je doma za babku

  • 54
Je to paradox. Vezmete to nejlevnější maso z pašíka, opečete a pak ho prodáte skoro tak draze jako steak z hovězího. Jenže tento koncept funguje jen tehdy, když si víte dobře rady s přípravou. Proto jsou restaurace, kam se na žebra chodí pomalu jako na sváteční jídlo.

Pečená nebo grilovaná žebra jsou ideální k posezení u piva. Ale ne každá jsou taková, abyste se právě kvůli nim znovu vraceli. Žebra se se totiž nakládají do marinády a těch může být nekonečně druhů. A ne každá musí chutnat všem. Pak to vyhrávají podniky, kterým se vede „trefit“ do chuťových buněk největšího počtu strávníků.

Šéfkuchař Petr Andert z restaurace Koley nám ukázal ten nejjednodušší způsob, jak dosáhnout toho, aby byla žebírka absolutně měkká a přitom aby příprava zabrala jen minimum času. „Záleží na každém, jaká koupí žebra. Můžete koupit plochá žebra, ale já osobně se z toho nenajím, je tam strašně málo masa. Ale někdo to obírání má rád. Já si spíš vyberu co nejlibovější bůček a podél kosti ho nařežu a nakládám tyto ploché kousky boku,“ popisuje základní výběr suroviny.

Ač se někdo pohoršuje nad tím, co všechno se dává do továrně vyráběného kečupu, je spolu s hořčicí běžným základem marinád. A tady nastupuje to, co si každý může přizpůsobit podle svých chutí. Andert na videu ukazuje to nejzákladnější, co může připravit každý a nenastane zklamání. Smícháte kečup s hořčicí, přidáte med, grilovací koření a pivo, osolíte, opepříte a máte základní chuť hotovou.

Ale můžete samozřejmě přidat česnek, worchester, chilli, prostě co máte rádi. Také místo kečupu můžete použít rajčatovou passatu, kterou dokořeníte a dosladíte.

Žebra následně ponořte do marinády a nechejte alespoň dvě hodinky odležet a pak vyskládejte na plech. Rozpalte troubu na 135 °C a pečte asi hodinu a půl až dvě.

„Uvidíte, že budou akorát k jídlu. Klidně si takto můžete předpřipravit celou hromadu a až přijdou na grilovačku přátelé, můžete je jen trochu dotáhnout venku na grilu a budete za krále,“ radí šéfkuchař. My jsme jeho rady zkoušeli a ještě lépe nám vyšla varianta, kdy jsme je nechali přes noc táhnout při 75 °C. A takovou snídani by si přál každý masožrout.

O tom, že každý z šéfkuchařů přistupuje k výrobě jinak, je vidět například z nedávného dílu grilování s Pohlreichem Rozpal to, šéfe! Kuchař tam radí rovnou do misky, do které budete maso nakládat, nalít přiměřené množství sójové omáčky, přidat dvě až tři lžíce rajského protlaku, rozumné množství černého piva a lžíci hořčice, a nesolit.

Kolegyně z Ona DNES zase doporučují v hmoždíři rozdrtit jednu badyánovou hvězdičku, 1/2 lžičky anýzových semínek, utřít s lžičkou sušených chilli vloček, lžičkou soli, dvěma lžícemi hrubozrnné hořčice, dvěma lžícemi medu, třemi lžícemi sójové omáčky a 200 ml tmavého piva.

U některých marinád se zase doporučuje rajčatový protlak smíchat se lžící třtinového cukru, kapkou worchesteru a červeného vinného octa. Směs se nechá provařit a ještě teplou směsí zalít žebra. A nechat marinovat asi tak hodinku. Z toho vyplývá, že variant je obrovské množství, liší se regionálně a podle země. Podstatný je tam med, který pomáhá ke karamelizování, někteří ho nahrazují cukrem, sladké je i černé pivo – to všechno přispívá k tomu, že jsou žebra krásně vybarvená.


Letní grilování - video