Penízovka sametonohá | foto: www.houbar.cz

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prew„Sametka“ nebo „vánoční houba“, jak se této houbě lidově říká, je mezi houbaři oblíbená hlavně proto, že se dá sbírat v období, kdy neroste téměř nic. Jak již jméno naznačuje, penízovka sametonohá má tmavě sametový třeň (nohu). Roste normálně i v období zimy a přežívá i mírnější mrazy – snad je i potřebuje, aby mohla tvořit plodnice. Může i úplně zmrznout a přesto přežije.
Ve světové produkci má penízovka sametonohá veliký význam. Je kosmopolitně rozšířená; roste v Evropě, v Asii, v Austrálii, v Severní Americe i v Africe. Snadno ji z přirozeného stanoviště můžeme naočkovat na vhodné špalky nebo stromy nedaleko našeho bydliště. Výhodou je, že tvoří plodnice v době, kdy se teplota přiblíží bodu mrazu, tedy v období, kdy je jiných hub v přírodě nedostatek. 

Kloboučky jsou 2 – 10 cm široké, v mládí zvonkovitě sklenuté, později ploché, barvy světle pomerančové, při okraji bledší a uprostřed tmavší, zcela hladké a lesklé, s lepkavým povrchem.Třeň je 3 – 8 cm dlouhý, velmi tuhý, tmavě sametový – zvláště na spodní části.

Kde a kdy roste

Roste velmi hojně na podzim a začátkem zimy (září až prosinec), méně i na jaře, na odumřelých a živých listnáčích a jejich pařezech (vrby, topoly, jilmy, lípy aj.) v lesích, parcích i zahradách.

Přestože má penízovka sametonohá velmi tuhou dužninu, je nejlepší ji usušit a rozdrtit. Pokud ji použijeme čerstvou, odřízneme raději většinu třeňů a kloboučky pokrájíme nadrobno. Dodává dobrou chuť polévkám i masu, ovšem musí být řádně povařena.