I zdánlivě klidného a vyrovnaného zvířete se může během silvestrovských oslav zmocnit panika z dělbuchů a ohňostrojů a zaběhne se. | foto: Profimedia.cz

Hlídejte si miláčky. Hlučné silvestry mohou za desetinu ztracených psů

  • 5
Nejvíce psů do útulků nepřivedou Vánoce, jak tvrdí oblíbený mýtus, ale silvestr. "Přes deset procent psů z celkového počtu ztracených zvířat mají na svědomí dělbuchy a ohňostroje," říká Dana Bočková z kralupského psího útulku.

Po Novém roce v psích útulcích podle ní nenajdete nechtěné vánoční dárky v podobě roztomilých štěnátek s rodokmenem. "Lidé už se většinou naučili nedávat si živé dárky, ale bohužel se ještě nenaučili brát vážně péči o ty, které mají doma," konstatuje trpce. Přitom by často pomohlo i prosté vyražení telefonního čísla majitele na kovovou psí známku. 

Pes a silvestr

Rady, jak řešit hlučné oslavy konce roku, pokud jste majitelem zvířete, najdete v článku zde.

Skutečností ovšem je, že útulky na počátku nového roku většinou přetékají zatoulanými kříženci ovčáků ze zahrad, kteří utekli před dělbuchy a ohňostroji. Nejčastěji totiž kvůli nim zpanikaří právě osamělí zahradní hlídači, u kterých majitelé většinou nemají potřebu cokoliv preventivně řešit, a pak jsou překvapeni. 

Pejskaři, nepodceňujte dopad silvestrovských oslav na psy

Dana Bočková si zpracovala statistiku, ze které vyplynulo, že k dělbuchům jsou ve zvýšené míře citlivá a bázlivá pastevecká plemena psů. Ta se ke konci roku hodně ztrácí z pozemků: "Pokud zvíře v panice vyrazí ze zahrady a běží bezhlavě dlouho, často je porazí auto nebo vlak. Psi si totiž vybírají projasněná místa v terénu s průklestem, kde se jim snáze pohybuje, proto je tak lákají koleje a silnice. Spousta z nich také umrzne, protože nenajdou včas cestu zpět domů." 

Pokud sněží, často potkávají ztracené psy řidiči sněžných pluhů. "V tomto období také často přituhuje, psovi tedy i rychleji dojdou síly, a srst se mu obalí sněhem. Není výjimkou, že majitel pak najde místo psa ledovou sochu, pokud ho najde vůbec," zmiňuje smutné psí příběhy Bočková.

Netahejte své psy na silvestrovské oslavy a zbytečně je nestresujte. Lépe jim bude doma.

Vystresovaná a dezorientovaná zvířata se často v panice vrhají na silnici a stávají se obětí nehod.

Zkušení majitelé či správci útulků podle ní říkají, že malou šanci k nalezení má malý společenský pes. Právě ty si totiž nálezci často ponechávají. Na cestě mu navíc hrozí zvýšené riziko napadení ostatními zvířaty a podchlazení či promrznutí.

Statistiky o tom ale žádné neexistují. Dana Bočková si proto provedla vlastní screening a kontaktovala pro něj ty majitele, kteří svá zvířata sháněli na internetu.

"Po dobu půl roku jsem shromažďovala informace o všech dostupných inzerátech hledajících ztracená zvířata na přibližně 70 inzertních a útulkových serverech a zpětně se pak dotazovala majitelů, jestli se zvíře našlo a pokud ano, co majitelům k tomu nejvíce pomohlo." (Výsledky najdete zde). 

Bočková se soustředila i na otázku, jaké procento ztracených zvířat (vztažené k celkovému půlročnímu screeningu) mají na svědomí silvestrovské dělbuchové ztráty psů: "Ukázalo se, že dělbuchy a veselí kolem silvestra mohou za ztrátu 114 psů, což bylo 10,69 % z celkového počtu ztrát. Tři bohužel zaplatili za svou paniku životem, ale 80 jich našlo cestu domů, což je 70% úspěšnost." 

Nejúspěšnější strategie dohledání psů

Nejúspěšnější strategií majitelů dohledávajících ztraceného psa bylo podle uvedeného screeningu umístění letáčků na místě ztráty psa, v jeho okolí a na strategických místech jako je nádraží, úřad, hospoda, nákupní středisko, zverimex či jiný obchod s psím krmivem a veterina.

Opakovaný útěk

Pokud vám pes už jednou na silvestra utekl, příště ho raději zavřete co nejdřív. "Lidé začínají blbnout s petardami už o Mikuláši a táhne se to až do 1. týdne roku. Pro psa není problém zdemolovat plot nebo přeskočit i výšku 2 metry, pokud je vyděšený a má pocit, že mu jde o život. Také v tomto stavu uběhne větší vzdálenost a hůře trefí pak domů," vysvětluje Dana Bočková.

"Po ztrátě se ale samozřejmě snažte co nejdéle zůstat na místě. Pes se většinou vrací, i když je to někdy až za několik hodin. Pokud na místě zůstat nemůžete, nechte tam aspoň svoji bundu nebo třeba deku z auta a na místo se vracejte. Je velmi pravděpodobné, že se tam vrátí i pes, často se pohybuje v kruzích okolo," přidává praktickou a osvědčenou radu Bočková. 

Pravděpodobnost nalezení zvýšili i ti majitelé, kteří nechali vyhlásit ztrátu svého psa obecním rozhlasem v okolí, osobně oslovovali v místě bydlící obyvatele nebo požádali o vyhlášení lokální rádiovou stanici (seznam s kontakty zde). Na dalším místě majitelům pomohly informace od městských policistů (je dobré je ihned po ztrátě informovat, mají na starosti odchyt psů), nebo psa nalezli v útulku.

"Informujte také pošťáky a popeláře v daných regionech a poproste je o pomoc, jsou velmi všímaví a o psech mají většinou velmi dobrý přehled," radí dále Bočková. Z její zkušenosti mohou pomoci i řidiči autobusů, sněžných pluhů, případně lesáci, hasiči a pracovníci ČEZ, kteří likvidující sněhové polomy a spadlé vedení. V přírodě pak také pracovníci správy národních parků.

Obešlete a obvolejte také útulky, a to i ty vzdálenější. "A nejlépe opakovaně, v rozmezí několika týdnů. I když nejspolehlivější je objet si útulky osobně," radí zkušená pejskařka. Kompletní a denně aktualizovaný seznam zvířecích útulků najdete zde.  A pokud zvíře bylo čipované, samozřejmě kontaktujte Národní registr majitelů čipovaných zvířat a nahlašte ztrátu.

Vyvěšení inzerátů na internetu na webech útulků, ztrát a nálezů zvířat, na Facebooku a v místních tištěných novinách zatím u nás využívá málo majitelů ztracených zvířat. Podle Dany Bočkové je to škoda, protože se v tomto způsobu vyhledávání ztracených psů skrývají značné rezervy a šance na šťastné shledání.