Basenji je čistotný mazlíček z Konga. Chce si hrát a neumí štěkat

  • 8
Plemeno basenji patří mezi takzvaná primitivní plemena. Jeho chov v Evropě začal až v první polovině 20. století a dodnes se považuje za jedno z mála plemen, které nebylo příliš změněné dlouhým šlechtěním.

Na stránkách Basenji klubu Bohemia se dočtete, že basenji je jedno z nejstarších plemen. Již nástěnné malby nalezené v Libyi či egyptské reliéfy znázorňovaly psy stejného typu – menší vzrůst, vzpřímené uši, zatočený ocas a na krku uvázaný zvonec, v jejich domovině dodnes používaný při lovu.

„Ve střední Africe žijí v podstatě s obyvateli v jakési symbióze. Používá se tam jako lovecký pes. Tím, že mu lidé uvážou na krk zvonec, smečka se vydá za kořistí a lidé tak mohou zvíře najít. A psi se pak mohou spolehnout, že se na té hostině přiživí,“ vysvětluje chovatelka Ivana Leš.

Ta má doma psa a fenku – Gambo Ekibondo a Msumari’s Bayabaya. „Chovají se napůl jako kočky. Hodně času tráví čištěním srsti, šťouchají do vás packou, když si chtějí hrát, a jsou strašně nóbl. Nemají rádi vlhkou trávu, mokrý písek. Vzhledem ke svému původu jsou teplomilní, takže je nemůžete mít přes zimu někde v kotci – jsou to bytoví psíci,“ říká chovatelka.

Psů tohoto plemene je u nás v dnešní době jen kolem pěti set, což má ale výhodu v tom, že chovatelé nejsou množiči a chovají se seriózně. Upozorní například zájemce, že tito psi jsou pravdu jiní. „Neumějí štěkat, místo pozdravu vydávají jenom takové zvuky podobné jódlování a mají velmi svéráznou povahu. Ten, kdo od psa požaduje absolutní poslušnost, by si je vůbec neměl pořizovat. Když vycítí, že jim dáváte nesmyslný rozkaz, prostě neposlechnou,“ objasňuje Ivana Leš.

Gambo (v černé dečce) při dostihu

Gambo ve výstavním postoji

V případě tohoto plemene je potřeba používat vyloženě pozitivní motivaci, pamlsek. „Trestem u basenji neuspějete. Prostě se urazí a je konec. Není to pes, který bude na procházce chodit u nohy. Na ulici musíte mít vodítko. Je to lovec a stačí, když uvidí holuba, a v tu ránu je v prachu,“ varuje chovatelka.

Na druhou stranu je basenji schopný proležet s páníčkem v posteli dvanáct hodin v kuse. Aktivní pohyb je však baví, Ivana Leš s nimi jezdí po závodech, kde běhají podobně jako chrti.

Péče o plemeno basenji je velmi snadná. Je to krátkosrstý pes, takže není třeba řešit vyčesávání. Bláto z něj opadá v podstatě samo, nicméně tito psi se příliš neušpiní, protože nemají rádi vlhkost, rozhodně se radostně nevrhají do každé louže.

Basenji není žádné přešlechtěné plemeno, takže netrpí komplikovanými nemocemi. Výjimku tvoří takzvaný Fanconi syndrom, což je smrtelné onemocnění ledvin. U basenji se naštěstí provádí genetický test ze slin a podle toho se pak musí tvořit chovný pár. Takže že pouze u basenji s průkazem původu, kteří jsou v ČR povinně testování na Fanconiho, tak nemůže dojít k onemocnění.

Cena za štěňátko z českého chovu se pohybuje kolem 15 tisíc korun, mohou stát i několikrát více, když jde o dovoz ze zámoří. V Evropě to bývá cca 1 000 až 1 500 eur.


Témata: Kongo, Libye, Afrika, nemoc, Psi, zima