Pokud začne pes klonit hlavu nebo zakopávat, co nejrychleji ho nechejte...

Pokud začne pes klonit hlavu nebo zakopávat, co nejrychleji ho nechejte vyšetřit u veterináře. | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Můj pes začal nosit hlavu na stranu. Asi prodělal mrtvici

  • 8
Můj pes se začal v poslední době chovat divně. Nejenže nosí hlavu na stranu, ale občas i zakopává, popisuje čtenářka problém se kterým obrátila na naši poradnu. Podle veterináře zřejmě pejska postihla mrtvice.

„Starší psi bohužel trpí mnohdy podobnými nemocemi jako lidé a mrtvice je jednou z nich,“ vysvětluje veterinář Marek Galbinec z veterinární kliniky Vethope. Vyskytuje se podle něj v případech, kdy dochází k nedostatečnému okysličování části mozku. Výsledkem je poškození příslušné části mozkové tkáně a následně její nedostatečná funkce.

Často dojde k poškození jedné poloviny mozku, druhá zůstane v pořádku. Obrovským rozdílem mezi psem a člověkem je však schopnost psa zotavit se z mrtvice. S cílenou léčbou se zvířecí mazlíčci vracejí do běžného života bez dalších následků nebo pouze s menšími až středními deficity.

Psi, kteří překonali mozkovou mrtvici, mají různé příznaky. Nejčastěji nosí hlavu na stranu. To je důsledkem poškození jejich rovnováhy. Chodí do kruhu, nebo při chůzi zakopávají. Také mohou mít nystagmus – stav, kdy oči rychle kmitají ze strany na stranu. Někdy se příznaky mohou zhoršovat a dochází ke kolapsu nebo neschopnosti vstát. Příznaky se rozvíjejí rychle a akutní odborná veterinární pomoc je nezbytná.

Nechci se venčit!

Proč se labradorka odmítá zvednout a jít ven

Fenka labradora je líná jen na první pohled. Podle zkušené veterinářky má ale...

Jelikož jsou příznaky mrtvice docela specifické, veterinární lékař může většinou stanovit diagnózu na základě celkového klinického vyšetření zvířete. Je potřeba vyloučit především infekce vnitřního ucha, protože mají stejné klinické příznaky ztráty rovnováhy psa.

„Zpočátku podáváme zvířeti protizánětlivé injekce. Ty jsou často podávány přímo do žíly ve vysokých dávkách. Pomohou zvířeti v zastavení rozvoje otoku a dalšího poškozování mozku. S léčbou pokračujeme většinou ještě několik dní, což napomáhá snižovat otok mozkové tkáně,“ popisuje Galbinec.

Problémy s rovnováhou a rychlé kmitání očí většinou vymizí v průběhu několika dní od začátku léčby. Nošení hlavy na stranu ale často trvá delší dobu a u některých psů dokonce zůstává navždy. „Rozhodně se však vyplatí co nejdříve navštívit veterináře, odborná pomoc musí přijít co nejrychleji, tady je to stejné jako u lidí,“ doporučuje veterinář.