Představte si sebe, jak vám je, když vás bolí zuby. Pokud zanedbáte péči o zuby

Představte si sebe, jak vám je, když vás bolí zuby. Pokud zanedbáte péči o zuby svého miláčka, může se z něj lehce stát nerudný společník a navíc mu hrozí i vážnější onemocnění srdce či ledvin. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

VIDEO: I pes si má čistit zuby každý den, způsobů je celá řada

  • 15
Žádná polovičatá péče zubům vašeho psa nepomůže ani na ní neušetříte. Můžete mu denně čistit zuby, dopřávat mu čisticí plátky, porézní granule, ústní vodu nebo ideálně jejich kombinaci. Důkladné vyčištění chrupu ultrazvukem v ordinaci veterináře se tak dá oddálit, ale zvláště u malých plemen se mu stejně nevyhnete.

Pokud se budete tvářit, že váš pes zuby nemá, nejprve vás z omylu vyvede zápach z jeho tlamy. Ten už bývá signálem počínající parodontózy dásní, za kterou může usazující se plak. Pokud se průběžně neodstraňuje, ztvrdne v zubní kámen. Ten tlačí na dásně, do toho se v dutině množí bakterie a na zánět dásní a uvolněné zuby je zaděláno. Není divu, že vám veterináři ze své praxe skutečně potvrdí, že problémy s chrupem mají čtyři psi z pěti (více zde). 

"Zubní plak usazující se na zubech je zdrojem bakterií, které vylučují škodlivé toxiny. Sirné kyseliny narušují zubní sklovinu, způsobují zubní kaz a záněty dásní. Souvisí i se vznikem zubního kamene, na jehož drsném povrchu se snadno zachytí další bakterie a zánět se prohlubuje," doplňuje veterinární lékařka Gabriela Zelinková a přidává rady, jakou péčí tomu lze preventivně předcházet.

Kartáček s pastou, gel, žvýkací plátky, ústní vody a kolik za ně

Jako majitel psa se péči o jeho zuby nevyhnete. A je dobré si uvědomit, že i při používání moderních přípravků fakticky bojujete jen o čas. Ani tak návštěvě psího "dentisty" nevyhnete, jak potvrzuje ze své praxe i veterinářka Michaela Riedlová: "Když se však naučíte používat přípravky dentální hygieny, podaří se vám tuto návštěvu oddálit".   

Prakticky to znamená vybrat si z přípravků psí dentální hygieny takový, jehož pravidelné používání je pro vás nejpřijatelnější. Případně je lze kombinovat tak, aby se zuby vašeho psa každý den s některým z nich potkaly.

Psům je asi nejpříjemnější každodenní podávání žvýkacích plátků, ideálně enzymatických, protože právě působením enzymů se plak na zubech rozpouští a zuby i dásně se tak účinně čistí. "Pokud jde o různé tyčinky a pamlsky označené jako Dental, ale bez enzymů, slouží čistě k mechanickému čištění zubů během žvýkání," upozorňuje Zelinková. Pamlsky s enzymy pro středně velkého psa vás měsíčně přijdou na 400 až 600 Kč.   

Roztok proti tvorbě plaku lze přidat do vody.

Větším psům se zuby čistí snadněji.

Účinnější formou je zubní kartáček a pasta, ideálně opět s enzymy, protože ještě důrazněji spojují výhody mechanického a enzymatického čištění. Zhruba 70g balení enzymatické zubní pasty s příchutí drůbežího masa koupíte od 160 Kč, kartáček nemusíte hned kupovat speciální, ale měl by být co možná nejměkčí. Ty speciální bývají oboustranné, nebo mají podobu gumového návleku na prst. 

"Nedělejte si ovšem iluze, že se kartáčkem dostanete skutečně všude. Pes vám nikdy neotevře tlamu tak důkladně jako při čištění ultrazvukem ve veterinární ordinaci," mírní nadšení Riedlová, že vše se dá zvládnout doma. 

Opravdu všude se ovšem dostane voda, kterou pes (i kočka) pije několikrát za den. Do té máte možnost přidat roztok, jakousi ústní vodu, která je účinná proti tvorbě plaku i zápachu z tlamy. Půllitrové balení, které vydrží středně velkému psovi zhruba na měsíc, vás přijde na pětistovku.

Podle zkušeností veterinářky Michaely Riedlové i chovatelů v diskusích je účinný a oblíbený i zubní gel, který se nanese na přechod krčku zubu a dásně a nechá působit, případně můžete účinek podpořit i nanesením gelu zubním kartáčkem. Zhruba 60g balení gelu jsme na internetu našli za 270 korun.

Na trhu je i krmivo, které slibuje, že porézní granule budou psovi čistit zuby od zubního kamene během vlastního žraní. V tomto případě jde o čistě mechanickou záležitost. "Smysl to určitě má, ale řešení to není," vysvětluje Riedlová, že je to jen jedna z možností, která potřebuje kombinovat s další péčí. 

Za zmínku stojí i prášek, který se přidává psovi do žrádla (opět existuje i verze pro kočky) a v kombinaci se slinami účinně rozpouští zubní plak. Je drahý, ale přidává se ho malé množství, takže relativně dlouho vydrží. Na internetu jsme našli 40g balení za cenu od 360 korun.

Občasné generálce u veterináře se stejně nevyhnete

Veterináři mají zkušenost, že péči o zuby svého miláčka se aktivně věnuje jen zhruba polovina majitelů psů a dokonce jen 15 % majitelů koček. Přitom i těm hrozí parodontóza, záněty dásní, zubní kazy, ztráta zubů i zanesení bakterií ze zanedbaných zánětů do krevního oběhu a tedy i onemocnění srdce či ledvin.

Přinejmenším tedy dejte svému psovi (kočce) zuby prohlédnout, když do ordinace zavítáte jednou za rok na očkování. Případně ve chvíli, kdy nechce žrát, je citlivý na dotyk kolem tlamy, smutný nebo naopak agresivní. Vzpomeňte si na sebe, jaké to je, když bolí zuby, a určitě nebudete s čistěním zubů svého miláčka váhat.

Vyčištění zubů ultrazvukem je generálkou, jejíž potřeba je individuální, většinou v závislosti na plemeni a věku psa a samozřejmě také na preventivní domácí péči. "Například někteří jorkšíři potřebují důkladné vyčištění ultrazvukem u veterináře i dvakrát ročně, větším psům to stačí třeba dvakrát za život. Pokud se jim tedy o zuby pečlivě staráte i doma," upřesňuje Zelinková.

Podívejte se, jak se odstraňování zubního kamene v ordinaci provádí:

6. února 2013

Pokud je to možné, provádí se čištění zubů ultrazvukem pod sedativy, aby bylo zvíře klidné. Teprve pokud je jasné, že zákrok bude složitější nebo je zvíře extrémně nervózní, volí se narkóza. Konkrétní finanční částka, kterou za důkladné vyčištění zubů v ordinaci zaplatíte, se odvíjí od velikosti psa a stavu jeho zubů.

"U jorkšíra to průměrně dělá dva tisíce, protože většinou nejde jen o čištění. Pokud majitel péči zanedbal a zubní kámen na zubech i dásních 'zapracoval', jsou často nutné i extrakce odumřelých či vykotlaných zubů a přeléčení antibiotiky," říká Riedlová. U velkého psa pak počítejte s částkou ve výši zhruba tři až čtyři tisíce.

Psi mající problémy se zuby většinou navíc bývají starší, proto je vhodné předoperační vyšetření spočívající v odběru krve a poslechu srdce, aby se minimalizovala případná rizika spojená se zákrokem. Což účet ještě navýší. 

Takto začíná zánět: dáseň otéká a začne červenat. Diagnóza: gingivitída
Gingivitída velmi rychle zasahuje celou dáseň. Poznáte to podle zapáchající...
V pokročilejším stádiu gingivitídy je dáseň tmavě červená, stahuje se a...
V konečném stádiu zánětu je napadena dáseň, zuby i kost, postižení už je...

Zanedbání péče o zuby ovšem může vaši kapsu provětrat ještě silněji, navíc hazardujete se zdravím svého miláčka. "Léčba druhotných následků, které má na svědomí špatný stav zubů a dásní, je často finančně velice náročná a ne vždy úspěšná. Dopad na zdraví ledvin nebo srdce pak bývá nevratný, může docházet například k infekčním endokarditidám, tedy zánětu vnitřní srdeční blány a chlopní, nebo k zánětům ledvin, které mohou vyústit až v ledvinné selhání," uvádí Zelinková.