Batůžek se hodí pro zdravé psy středních nebo velkých plemen

Batůžek se hodí pro zdravé psy středních nebo velkých plemen | foto: Profimedia.cz

Pes vám může v batohu nosit svačinu. Přiměřená zátěž ho navíc zklidní

  • 13
Batůžek na zádech pobíhajícího psa nemusí být jen rozmarem majitele. Batoh z nepromokavého nylonu se dvěma postranními kapsami, do kterých se vejde svačina pro vás i pro pejska, lahev s vodou nebo miska, se hodí na dlouhé procházky, túry nebo závody se psem. A může plnit i výchovnou funkci.

Na dlouhou procházku se psem se můžete vydat i bez batohu. Pokud máte pejska staršího než jeden a půl roku, který patří mezi střední nebo velká plemena, nasaďte ruksak svému mazlíčkovi a můžete vyrazit.

Správný psí batůžek musí sedět

Základem je výběr správného batohu podle velikosti a hmotnosti vašeho pejska. "Záleží spíše na proporcích. Třeba nízký, ale robustní baset bude potřebovat větší velikost," radí kynoložka Dana Vaňourková. Seženete velikosti S až XL, mají objem od čtyř do čtrnácti litrů. Ani za deště svačina v kapse nezmokne, batůžek se vyrábí z nepromokavého nylonu. Pamatujte, že obsah musí být vyvážený a jeho váha nesmí přesáhnout třetinu hmotnosti psa.

Batůžek pro psy s postranními kapsamiBatůžek by neměl pejska škrtit nebo obsahovat ostré předměty, které by ho tlačily

Batoh se upevňuje dvěma popruhy - jedním pod trupem psa a druhým okolo krku. Ruksak by měl pevně držet, ale zároveň psa nesvírat. Na postroj si ale pejsek musí nejprve zvyknout. Prázdný batůžek bez zátěže mu nasaďte na záda, uklidňujte ho a za správné chování odměňte. Pak se vydejte na malou, zkušební procházku po okolí, venku se pejsek na batoh tolik nesoustředí. Postupně můžete rovnoměrně přidat drobnou zátěž.

Postroje se běžně prodávají v obchodech s chovatelskými potřebami. Zaplatíte za ně od dvou stovek do 1 500 korun, záleží na konkrétním rozměru, ale i vybavení ruksaku. Na nenáročné procházky po lese stačí levnější model, víc peněz investujete, pokud holdujete dog-trekkingu nebo plánujete s pejskem náročnou horskou túru. Vybavenější modely mohou mít úchyt na vodítko nebo všité vycpávky, aby řemínky netlačily.

Jak zklidnit hyperaktivního pejska

Poslušný mazlíček zvládne nošení batohu obvykle bez problémů. Etoložka Hana Žertová ho ale ve své praxi několikrát použila ke zklidnění neposedného psa. "Pár hyperaktivním pejskům jsme zkusili nasadit batůžky a do každé postranní kapsy jsme dali jednu PET láhev. Pejsci se nejdřív ošívali a chtěli se ho zbavit, venku se ale jejich pozornost rozptýlila a oni se více soustředili na svého majitele místo na kolemjdoucí fenky. Hyperaktivní pejsek se zátěží dřív unaví a zklidní," vysvětluje zkušená odbornice na chování zvířat.

Pro které pejsky se batůžky nehodí

Pokud máte zdravého, dospělého a poslušného psa, může nosit na zádech batoh. Yorkšírští teriéři nebo čivavy by ho ale se svou křehkou kostrou neunesli ani bez zátěže. Prodávají se pro ně lehké, roztomilé batůžky, ty ale slouží jen jako módní doplněk.

Batohy se také nehodí pro štěňata, ani pro staré psy. "Batůžky by neměli nosit psi, kteří mají problémy s páteří nebo s klouby, či pejsci ve vývoji," říká kynoložka a dodává: "Nedávala bych je ani těhotným fenám, jejichž proporce se navíc mění, takže by potřebovaly jinou velikost."

Zvýšenou zátěž pes pocítí zejména na lopatkách a na kohoutku. Proto by se neměl postroj s úložnými kapsami zbytečně nadužívat, aby pejska nedeformoval. Důležité je i batoh vyvažovat, tedy plnit kapsy tak, aby vážily zhruba stejně. "Se zátěží se batoh začne zařezávat do podpaží předních tlapek, proto musí co nejlépe sedět," dodává Vaňourková.

Dog-packing vs. dog-trekking

Jako dog-packing se označuje procházka, při níž nese pes na svých zádech batůžek. Už dříve tuto pomůcku využívali například zlatokopové nebo lovci v polárních oblastech.

Naproti tomu dog-trekking je vytrvalostní sport. Jedná se o organizovanou turistiku, kdy majitel se psem překonávají desítky kilometrů za co nejmenší čas. Pes při dog-trekkingu může nést batoh.