Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Piják lužní nemusí být pro vašeho psa zkázou. Dejte mu žvýkací tablety

Toto zvláštní klíště bylo dosud u nás exotikou, většinou si ho přivezli lidé spíš z dovolené. Jelikož už se v poslední době objevil první případ psa nakaženého prokazatelně v Česku, množí se dotazy, jak se proti němu chránit.

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy, které dokáže nakazit nemocí podobnou malárii. | foto: najdipijaka.cz

„Šířící se výskyt pijáků lužních v Česku a dlouhodobě vysoký pohyb psů po celé republice v kombinaci s již dokumentovanou přítomností přenášeného patogenu vytváří reálné riziko výskytu klinické babesiózy v podstatě v kterémkoli regionu,“ prohlásil David Modrý z Ústavu patologické morfologie a parazitologie fakulty veterinárního lékařství. O případu rozšíření pijáka lužního můžete více číst zde.

Čím hrozí piják

„Babesióza je protozoární onemocnění postihující červené krvinky, které vede k závažné chudokrevnosti. Původcem je krvinkovka Babesia canis. Jedná se o prvoka příbuzného původci malárie, jehož vektorem jsou klíšťata Rhipicephalus a Dermacentor, z nichž právě ten druhý je piják,“ popisuje  Jaroslav Benda z veterinární kliniky Zodiacus.

Inkubační perioda po infekci podle něj může trvat 10 dní až 3 týdny. Parazit se množí v červených krvinkách a způsobuje hemolytickou anémii (rozpad červených krvinek). 

Jaké jsou klinické symptomy, vysvětluje veterinář David Hanzlíček z kliniky Jaggy, kde nakaženého psa úspěšně vyléčili díky včasné diagnóze. 

„Onemocnění probíhá zpravidla akutně a začíná vysokou horečkou (až 42 °C), ztrátou chuti k jídlu, únavou a rychlou ztrátou kondice a hmotnosti. Během dalšího průběhu onemocnění se objevuje výrazný úbytek červených krvinek a krevních destiček vedoucí k chudokrevnosti a žloutence doprovázené červenou nebo nazelenalou močí. Na kůži nebo na sliznicích mohou být patrné známky krvácení. Dále se mohou objevit povrchové záněty sliznice, zejména v oblasti dutiny ústní. Neléčení psi na tuto nemoc bohužel zpravidla umírají,“ vysvětluje veterinář.

Pomůže jakákoliv prevence

Podle Marka Galbince z veterinární kliniky Vethope není třeba propadat panice. „Je to také druh klíštěte a zodpovědný majitel psa se bude chránit úplně stejně jako proti napadení naším běžným klíštětem,“ připomíná.

23. července 2012

Běžných prostředků je na trhu spousta, v poslední době se hodně osvědčily takzvané žvýkací tabletky, většinou na bázi fluralaneru. „Pro psa je to něco jako pamlsek a existují přípravky, které fungují měsíc, v poslední době se dokonce objevily i takové, které fungují čtvrt roku,“ vysvětluje.

Oproti spotům, které se aplikují na srst, mají tu výhodu, že se jejich účinek nesnižuje při koupání psa. Navíc působí nejen proti klíšťatům, ale i proti zablešení.

Dávejte pozor na dovolené

Zatímco piják luční je u nás zatím raritou, daleko většímu nebezpečí mohou podléhat mazlíčci během dovolené. Podívejte se na shrnutí nejběžnějších onemocnění, která si mohou ze zahraničí přivézt.

Lymeská borrelióza

Původcem je Borrelia burgdorferi, pohyblivá bakterie spirálovitého tvaru patřící mezi spirochety. Borelie byly zjištěny u blech, různých druhů bodavého dvoukřídlého hmyzu a u dalších druhů roztočů, přičemž za hlavního vektora se považuje klíště Ixodes ricinus. Rezervoárem nákazy jsou různé druhy volně žijících drobných savců a také ptáků.

Po nakažení se nejčastěji objevuje občasné kulhání, bolestivost kloubů a svalová bolest, poté následuje útlum, letargie a nechutenství. Vzácně se lze setkat s neurologickými symptomy a s postižením srdce a ledvin. Klinické příznaky se mohou projevit po několika měsících až půl roce.

Onemocnění lze úspěšně diagnostikovat z krve detekcí specifických protilátek pomocí rychlých komerčních testů nebo v laboratoři. Proti borrelióze je možné a vhodné nechat psy z rizikových oblastí očkovat. Na trhu je v současné době již více výrobců vakcín. U lidí zatím bohužel nebyla účinná vakcína vyvinuta.

Anaplazmóza

Anaplazmóza je celosvětově rozšířená infekce přenosná i na lidi. Původcem je Anaplasma phagocytophilum. Hlavními přenašeči jsou klíšťata rodu Ixodes, Dermacentor a v jižních zemích také Rhipicephalus. Přenos patogenu se uskutečňuje po jednom až dvou dnech od přisátí klíštěte.

Nákaza se projevuje jako akutní onemocnění s příznaky podobnými borrelióze. Klinické symptomy zahrnují horečku, letargii, nechutenství, slabost, svalovou bolest, ale nejtypičtější je kulhání v důsledku zánětu mnoha kloubů. Méně často může být postižen trávicí a respirační trakt nebo dokonce centrální nervový systém s projevy křečí a nekoordinovaného pohybu v důsledku meningitidy.

V diagnostice anaplazmózy hraje zásadní roli sérologické vyšetření ke stanovení protilátek ať už pomocí rychlých testů nebo v laboratoři. Další možností jsou PCR testy pro detekci cirkulujících organismů v krvi. V krevním nátěru v bílých krvinkách (granulocytech) jsou nacházeny shluky bakterií.

Léčba je stejná jako v případě borreliózy. K zásadnímu ústupu symptomů dochází již během prvních 24 hodin terapie antibiotiky a prognóza pro zotavení je výborná. Vakcinační látka proti anaplazmóze neexistuje.

Ehrlichióza (Tropická pancytopenie)

Původcem onemocnění, které se na našem území nevyskytuje, jsou bakterie rodu Ehrlichia. Tuto zoonózu si může přivézt váš pes například z dovolené ve Středomoří.

Onemocnění probíhá akutně a bez léčby přechází do chronického stadia trvajícího roky. Akutní fáze nemoci vzniká 1–3 týdny po nakažení a trvá až 4 týdny. Projevuje se horečkou, hnisavými výtoky z očí a nosu, anorexií, úbytkem hmotnosti, ztíženým dýcháním a zvětšením mízních uzlin. U chronické fáze bývá dále apatie, bledé sliznice, krvácení z nosu, bolest břicha, postižení centrálního nervového systému a artritida. 

K diagnostice se opět využívá sérologické vyšetření a léčba se musí zahájit včas. K léčbě je vhodný doxycyklin nebo imidocarb. Prognóza pro akutní fázi onemocnění je dobrá, u pacientů v chronické fázi je nejistá.

Než vyjedete na dovolenou, poraďte se se svým veterinárním lékařem, který vám řekně, ve které zemi hrozí jaké nebezpečí a jakým způsobem psa chránit. Každopádně prevence je vždy levnější než léčení následků.

Autor:
  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Vyfoťte svou zahradu a sdílejte její příběh. Rozdáme pomocníky za sto tisíc

24. dubna 2024

Mít možnost opečovávat svůj vlastní kousek země nebo něco pěstovat alespoň na terase, dvorku či...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...