Pletaři nejprve museli naplést spoustu figurek s tematikou letní olympiády.

Pletaři nejprve museli naplést spoustu figurek s tematikou letní olympiády. | foto: Profimedia.cz

Angličtí pletaři berou olympiádu i za svou. Autorská práva neřeší

  • 13
Komunitě zabývající se mimo jiné oplétáním městského mobiliáře se zalíbila i olympijská myšlenka a bere právě probíhající olympiádu i za svůj svátek. Olympijskému výboru se to moc nelíbí, ale to je zatím všechno. Nařčení komunity z porušování autorských práv totiž vzbudilo vlnu nevole u dvou milionů lidí.

S takzvaným guerilla knittingem, podobně jako s guerilla gardeningem, se čas od času setkávají obyvatelé velkých měst už nějakou dobu. V Praze na Žižkově například na jaře studentky nepřehlédnutelně opletly lavičku, prohlédnout si ji můžete zde

Stoupenci hnutí považují podobné akce za zpestření všedního dne v betonu a šedi velkoměsta, podobný optimistický detail vám totiž většinou zvedne náladu.

Není tedy divu, že si příznivci hnutí už potřetí nenechali ujít ani olympiádu a pod rouškou noci vyzdobili pletenými návleky a figurkami s tematikou olympijských sportů anglické městečko Saltburn by the Sea na východním pobřeží ostrovní země.

Podle Daily Mail ale olympijský výbor nařkl skupinu pletařů olympijské tematiky už letos v červnu z přípravy ilegální akce a porušení autorských práv. Tedy už ve chvíli, kdy dali na webu vědět členům komunity, že je čas začít se na olympiádu připravovat. Podobné akce totiž proběhly i během dvou předchozích olympiád. 

Jak na to

Pro ty, kdo by se chtěli do pletení figurek také pustit a nevědí jak, dokonce ve vydavatelství Collins & Brown vyšla knížka návodů pod názvem Knit your favourite sports star (Upleť si svou oblíbenou sportovní hvězdu), která se dá na internetu pořídit v přepočtu zhruba za 200 korun. Upletete prý podle ní i svou vlastní vstupenku.

Podle pořadatelů olympiády si tak přisvojují olympijskou myšlenku, aniž by byli vlastníky autorských práv. Na figurkách se totiž mimo jiné objevují motivy olympijských kruhů apod. To se ale setkalo s obrovskou vlnou nevole ze strany zhruba dvou milionů lidí, kteří se ke komunitě pletařů hlásí. 

A pletaři se do partyzánské akce evidentně přesto pustili. Komunikují spolu přes internet, mají vlastní blog, kam přidávají i praktické rady pro pletaře a podobně. Svoje akce si financují výdělkem z reklamy, z prodeje přízí i z dobrovolných příspěvků svých příznivců.

Je vám sympatické hnutí "guerilla knitting", tedy oplétání městského mobiliáře?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 10. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano, vnáší do všedního života radost
Ano, vnáší do všedního života radost 578
Ne, nechápu v čem spočívá její přínos
Ne, nechápu v čem spočívá její přínos 50
Městečko Saltburn žije londýnskou olympiádou i díky aktivním pletařům.

Městečko Saltburn žije londýnskou olympiádou i díky aktivním pletařům.