Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počasí se zbláznilo, pro zazimování zahrady i chaty máme last minute

  7:35aktualizováno  7:35
Náhlá změna počasí velí soustředit se rychle na vše, co je kolem domu a zahrady spojeno s přípravou na zimu. Zazimovat citlivé cibuloviny, ale postarat se třeba i o zahradní techniku a zajet na chatu vypustit vodu.

Zasněžená růže | foto: Profimedia.cz

Obvykle se poslední přípravy na zimu provádějí až během listopadu, letošní nevyzpytatelné změny počasí nám ale dávají najevo, že si nemůžeme být ničím jisti. Je klidně možné, že se babí léto po současném prudkém poklesu ještě na několik dní vrátí, zaručit to ale nikdo nemůže. Proto je lepší nespoléhat na náhodu a bleskurychle se připravit na zimu tak, jako kdyby během týdne měl napadnout metr sněhu.

Příprava trávníku

Určitě jste nás poslechli a provedli už vertikutaci trávníku - čtěte Nemilosrdná vertikutace odhalí pravdu o stavu vašeho trávníku. Pak je nyní čas vzít do ruky hrábě a zlikvidovat napadané listí. Tento proces opakujte pravidelně dokud nebudou stromy holé. Trávníku bez listí nehrozí napadení plísněmi a parazity.

Vertikutační hrábě s kolečky

Přihnojte trávník speciálním podzimním hnojivem podporujícím přezimování. Vysoký obsah draslíku trávník ochrání před nepřízní zimního počasí. Trávník bude dobře "naladěn" na začátek vegetace a bude z jara sytě zelený.

Zamulčování

Mulč chrání rostliny proti zbytečnému odparu vlhkosti i proti mrazu, proto se vyplatí nešetřit na množství. Obsypávají se túje i keře. Speciálním mulčem se zahrnují i růže. K tomuto účelu je ale možné použít i zeminu s přídavkem kompostu. Sestříhejte keře růží, aby na nich nedozrály šípky, přihrňte kompost a zakryjte růže chvojím.

Stříhání růží

Chvojí položte i na zahradní záhony, kde máte tulipány a narcisy. Zakryjte i mrazuvzdorné trvalky.

Komu zbyly na zahradě větve od prořezávky stromů, může ušetřit a místo kupovaného mulče použít ten, který si vyrobí pomocí drtiče větví - čtěte Drtič větví - užitečný pomocník na zahradě.

Chránit je třeba i skalku. Můžete ji přikrýt tenkou vrstvou chvoje. Nastýlka z kůry či listí by mohla během vegetace působit problémy. Kryt z textilie zase nepropouští tolik světla, kolik skalničky potřebují i v zimním období. Druhy, které nesnášejí zálivku shora, například levisie, zakryjte tabulkou skla. Jarní tající sníh jim pak neublíží.

Postarejte se o choulostivky

Kdo nechával na poslední chvíli zazimování cibulovin, má poslední šanci. Zvláště begónie nebo mečíky vyndejte, očistěte a uložte do chladné a tmavé místnosti. Raději ne do sklepa, tam by mohly do jara zplesnivět.

Je třeba postarat se i o okrasné traviny. Svažte je dohromady tak, aby srdíčko bylo přes zimu chráněno. Travinu pak obložte chvojím. Pod něj můžete dát také spadané listí připevněné drátěným pletivem.

Co s ořešákem

S listím z ořešáku bývá problém, nehodí se na kompost. Někteří zahradníci ale radí jeho listí nahrabat na sklizené záhony a přerýt tenkou vrstvou zeminy. Třísloviny, které jsou vyplavované při deštích z listů do půdy, tlumí klíčení plevele a ničí vajíčka slimáků. Nic pak nebrání tyto záhony na jaře osázet dle vašich představ.

Solitéry, velké stromy a keře

S připevňováním ochrany z jutoviny nebo třtinové rohože začněte od největších stromů. Solitérám zkontrolujte, případně obnovte ukotvení. Kmeny mladých stromů ochráníte před zimním sluncem obalem ze slámy, rohože nebo svázanými laťkami.

Ukotvení stromů

Velmi dobrou ochranou je vápenný nátěr, který odráží sluneční paprsky a tak brání přehřívání kmene během dne. Díky tomu nevznikají mrazové trhliny, které má na svědomí prudké kolísání teploty mezi dnem a nocí. Kmeny natírejte po celé výšce.

Nové výsadby keřů chraňte před nebezpečným zimním sluncem třtinovou rohoží, bílou netkanou textilií nebo jutovou tkaninou. Chrání nejen před vysušováním sluncem, ale také před vysušením větrem a před mrazem. Obal musí být vzdušný a trvanlivý. Upevňujte ho vázacím drátem s plastovou ochranou.

Stálezelené druhy jako túje, rododendron či brslen, vydatně zalijte. Je totiž velmi důležité, aby měly před příchodem zimy provlhčené kořenové baly, protože i v zimě odpařují vodu. V záhoně z nízkých keřů bez trvalkové výsadby rozhrabejte napadané listí tak, že ho smícháte s vrchní vrstvou půdy, aby ho vítr nerozfoukával. Listí zároveň brání klíčení a růstu plevelů. Když se rozloží, vzniká potřebný humus. Nastýlku z kůry či listí dopřejte citlivým druhům jehličnanů i rododendronům, které navíc zakryjte netkanou textilií.

Zahradní technika

Samozřejmostí je vyčištění skeletu strojů od zbytků trávy a hlíny, třeba i proudem vody. Pokud zjistíte odloupnutý lak chránící ho před korozí, očistěte místo smirkovým papírem a natřete základovou barvou.

Zvláštní péči věnujte motoru. Většina lidí olej nevypouští a neplní stroj konzervačním olejem, jen je třeba myslet na to, že na začátku další sezony bude třeba olej vyměnit za nový. To se dělá tak, že se motor asi minutu nechá běžet na volnoběh, pak se olej vypustí a nahradí čerstvým.

Zanedbaná údržba - neprovádění výměny oleje a filtrů snižují životnost motoru

Měli byste konzervovat i vnitřek válce. Vyjměte svíčku a dovnitř stříkněte trochu oleje. Po znovunasazení svíčky bez nasazené koncovky několikrát protočte motor, aby se olej rovnoměrně rozmazal po stěnách válce a chránil ho tak před korozí.

Výrobci doporučují na zimu benzinovou nádrž doplnit na maximum. Zabrání se tak absorbci vody ze vzduchu. Zbytek je možné nechat na jaro - čtěte Jak připravit zahradní sekačku na sezonu.

Zmrzlá voda - to je prevít

V nížinách sice teď podle předpovědi mrazy nehrozí, přesto by bylo lepší preventivně se chovat tak, jako by kruté mrazy měly uhodit už zítra. Ze všech trubek a hadic sloužících k zavlažování vypusťte vodu, aby vás nezastihly nepřipravené.

Zazimovací plachta

Poslední šanci mají i ti, kdo ještě nezazimovali bazén. Je třeba vyčistit ho od nečistot, upravit pH na 6,8-7,4, upustit hladinu vody pod úroveň skimeru a demontovat filtraci. Voda by měla obsahovat zazimovací chemii. Bazén pak přikryjte zimní plachtou. Myslete na to, že během podzimu a zimy lze očekávat bouřlivé a větrné počasí, proto věnujte velkou pozornost jejímu upevnění. Jen na vás tak bude záležet, zda zahájíte příští koupací sezonu bez problémů - čtěte Zanedbaný bazén vás připraví o čas i peníze.

Stejné záchranné akce jako kolem domu je třeba provést i na chatě nebo chalupě. Zatímco vlastní dům máte pod průběžnou kontrolou, na chalupu se vydáváte jen jednou za čas a neznáte přesné místní teplotní poměry. Tam by se zamrzlá voda v trubkách mohla vymstít. Znáte to - ke katastrofě je sice třeba déletrvajícího velkého mrazu, jenže ten může uhodit právě v době, kdy se vám návštěva víkendového sídla několik týdnů před tím právě vůbec nehodila - čtěte Oprava zamrzlého topení a vody přijde na tisíce.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

Jak čtenáři iDNES.cz zahradničí ve městě, na venkově i ve vnitrobloku

Přírodní zahrada respektující potřeby živočichů, kteří na ní žijí. Najdete tu...

První kolo letní čtenářské soutěže Naše krásná zahrada končí v neděli. Projděte si další ochutnávku vypovídající o tom,...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Rajčata na Moravě opět kosí makadlovka, škodí v zahradách i sklenících

Housenka makadlovky Tuta absoluta na listu rajčete

Pěstitelé rajčat na jižní a střední Moravě se opět potýkají s motýlem makadlovkou. Zatím nejde o kalamitní přemnožení,...

Najdete na iDNES.cz