Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Podívejte se, jak Moja zvládá pranice s gorilami v Cabárcenu

  11:16aktualizováno  11:16
Cabárceno (Od spolupracovnice iDNES.cz) - Spojení pražské gorily Moji proběhlo jinak, než chovatelé naplánovali. Celý dobře připravený plán zhatila třicetiletá Nadia, která odmítla dopoledne odejít z expozice.

Ošetřovatelé původně plánovali, že vyklidí pavilon a v první fázi k sobě připustí jen Moju s Nikym (viz předchozí článek). Zkoušeli všechno možné, nejstarší gorila si ale postavila hlavu a zavřít se prostě nenechala.

Moja během prvního dne, který strávila s ostatními

Veterinář a ošetřovatelé proto změnili plán - rozhodli se spojit celou skupinu najednou už před polednem. Nejdříve se do expozice za Nadiou vrátili Niky a Chelewa. Ošetřovatelé naházeli okny dovnitř spoustu dobrot, zeleniny a ovoce, pak vpustili dovnitř i Moju.

První zaútočila Chelewa

Chelewa nezaváhala ani vteřinu a vrhla se na ni, samec Niky se ale zachoval podle očekávání a obě samice od sebe ihned oddělil. Teprve později si na Moju troufla i Nadia, zůstalo ale jen u několika menších útoků.

Moja se sice chovala k oběma samicím submisivně, ustupovala, když ji ale Chelewa několikrát udeřila větví, došla jí trpělivost a role se otočily. Na úprk se dala Chelewa a Moja ji prohnala přes celý pavilon.

Na rozdíl od pražských goril Nadia a Chelewa v šarvátkách nekoušou, používají jen pěsti a cení zuby. Chelewa umí navíc bolestivě šlehnout větví. Ani Niky nemusel doopravdy žádnou z goril napadnout, většinou stačilo, aby kolem nich proběhl, případně je odtrhl a Chelewu odhodil o kousek dál.

Moja se brání.

Moja se brání.

Moja křičí na Chelewu. Role se obrátily.

Moja křičí na Chelewu. Role se obrátily.

První vlna bitek ustoupila poměrně rychle, Moja nevypadala vůbec otřeseně. V klidnějších chvílích chodila po pavilonu a sbírala dobroty, stejně jako ostatní gorily odpočívala. Často se drží poblíž Nikiho, dobře ví, kdo je její ochránce.

Niky se osvědčil jako bdělý policajt

Niky se chová přesně tak, jak by se správný samec měl chovat. Uklidňuje šarvátky, někdy stačí i jeho pouhé zamručení, aby bitka skončila. V nejhorším agresivnější samici zalehne a naznačí kousnutí do zad. Většinou takto musí zklidňovat Chelewu, ale varování dostala i Moja. I v této situaci ukázala, že ví, jak se má chovat, zůstala v podřízeném postoji přikrčená k zemi, dokud jí Niky nedovolil odejít.

Niky si dává v přestávce mezi boji svačinu.

Niky si dává v přestávce mezi boji svačinu.

Nadia se po nějaké době začala konfliktům vyhýbat úplně, dokonce se nechala Mojou vytlačit z její ložnice, která zůstala celou dobu otevřená. Víc jí vadili fotografové za sklem, na které několikrát zabušila. Po nějaké době se už k ní Moja mohla klidně přiblížit, očuchávaly se a Nadia už zůstávala klidná.

Napadají jen postupně

Nadia a Chelewa nevytvářejí koalici, nenapadají Moju současně, což je pro ni ohromná výhoda. Má tak čas a prostor si vytvořit vztahy s každou samicí zvlášť.

Odborníci

Veterinář Santiago Boragan: Situace vypadá velice dobře, je ale ještě příliš brzy cokoli hodnotit. Uvidíme zítra a pozítří, jak se samice budou chovat, Niky se chová přesně tak, jak jsme od něj čekali.

Martin Vojáček: Všechno probíhá nad očekávání klidně, jsem velmi spokojený s průběhem spojování.

Po nějaké době klidu se bitky mezi Mojou a Chelewou vrátily, stále více jsou to ale už jen naznačené útoky. Chelewa zjistila, že účinné je napadat Moju větví - a ta pak reaguje podle toho, jak dobře se Chelewa trefí. Buď se jen přikrčí a útok ignoruje. Když to ale zabolí, Moja se brání a na úprk se pak dává Chelewa.

Pauzy mezi šarvátkami se s postupem dne stále prodlužovaly a útokům ubývalo na intenzitě. Ale ani hned po spojení se tyto půtky ani zdaleka neblížily pranicím, které si pamatujeme z pražského pavilonu při spojování Bikiry s naší skupinou. Viz předchozí článek s videem Gorilu Bikiru tlupa skoro přeprala, nakonec ji zachránil Richard

Moja potvrdila, že její sociální chování je na velmi vysoké úrovni, umí čelit konfliktům, nepropadá smutku ani zbytečné agresivitě. Často se drží u Nikyho a využívá toho, že on ji chrání.

Další záběry z pavilonu během zvykací "kúry".

Nebojí se přiblížit a dotknout se ani Nadii, kterou to už nechává klidnou. Klidně žere, téměř vůbec se nedrží za uši. Vypadá to, že se cítí lépe ve skupině goril, i když jsou to cizí gorily, než sama zavřená v izolaci. Nemá žádné snahy se vracet do své ložnice, kterou má stále k dispozici.

Paralely se spojováním Bikiry v Praze

"Spojování Bikiry s naší skupinou bylo složitější, protože máme fungující skupinu s pevnou hierarchií. Každý ve skupině má svou funkci a jsou tam mláďata, což tady není, to může vést ke snaze je víc bránit, nepustit si cizince víc k tělu. Bikira navíc v některých směrech nemá správné gorilí chování, v některých situacích neví, jak by se měla správná gorila chovat," tvrdí ošetřovatel Martin Vojáček.

Moja s Chelewou v bitvě, Niky zasahuje.

Moja s Chelewou v bitvě, Niky zasahuje.

Chelewa útočí na Moju, Niky ji bručením uklidňuje.

Chelewa útočí na Moju, Niky ji bručením uklidňuje.

Moja ukázala, že má na sto procent naučeno to, co Bikiře chybí. Řešení problémů, komunikaci se samicemi, komunikaci se samcem. Výhodou pro ni je i to, že zažila příchod Bikiry.

"Jedním z hlavních faktorů, proč to tu probíhá tak hladce, je Niky. Tlumí napjatou atmosféru v pavilonu, ví přesně kdy a jak má zasáhnout," vysvětluje Vojáček.

Podle odhadů ošetřovatelů i veterináře bude napětí ve skupině ještě přetrvávat, dokonce by samice mohly být další den i agresivnější, ale všichni doufají, že to nejhorší má už skupina za sebou.

Videa zpracovala zpravodajka Zoo Praha Jana Hajduchová.

Autoři:
Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.