Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se, kde prezident Edvard Beneš sázel stromy vlastníma rukama

aktualizováno 
V Sezimově Ústí se za bytelnými vraty skrývá zahrada s hrobkou i kazatelnou. Obklopuje letní sídlo druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a jeho ženy Hany, kteří ji budovali na začátku 30. let minulého století v místech, kde bývaly pastviny.

Z centrální haly uvnitř lze vyjít na terasu krytou podloubím, na kterou navazuje pravidelné jezírko. | foto: Jiří Savinec, www.e-knihovnicka.cz

Možnost návštěvy

Zahrada je zpřístupněna veřejnosti od května do října, ovšem vždy jen poslední víkend v měsíci a po skupinkách s průvodcem.

"Benešovi pobývali ve 20. letech často kousek odtud, ve mlýně Edvardova bratra. A městečko si zamilovali natolik, že se tu rozhodli pro koupi pozemku," prozrazuje současná správcová sídla Dana Valouchová. Příhodnou parcelu manželé objevili v roce 1929, se stavbou letního sídla začali o rok později a v následujícím se již stěhovali.

Na místě holé pláně anglický park s japonizujícími prvky

Celkových 8,5 hektaru ale Benešovi skupovali od starousedlíků-domkařů  postupně, nechtěli nepříjemnosti. Vilu pak pro ně postavil táborský stavitel Antonín Soumar podle projektu architekta Petra Kropáčka, dle některých expertů lehce excentrického. Dostavby domu v jihofrancouzském stylu se posléze ujal architekt Otokar Fierlinger.

Prohlédněte si zahradu

Původní garáž získala podobu stroze zařízeného pavilonu, otevřeného do atria
Údržbu tak velkého areálu zvládala Hana Benešová po smrti svého muže v roce
Na hlavní cestu navazují vedlejší. Tato má podobu pozvolného schodiště s
Jednoduché odpočívadlo dole pod vilou. Cesta směřuje od hrobky druhého

Stal se i autorem zahrady, která naopak vykazuje rysy anglického parku s japonizujícími prvky. Benešovi se stavby domu i budování jeho okolí účastnili osobně, například na jedné ze starých fotografií v domě sázejí stromy. "Dnes je jim už sedmdesát, osmdesát roků, jen jeden kaštan, tedy jírovec, je o trochu starší. Ten si Benešovi přivezli z Prahy jako svého již dvanáctiletého miláčka," informuje Dana Valouchová.

Pokud byste se snad chtěli pustit do budování zahrady v anglickém stylu, inspiraci a cenné praktické rady najdete v článku Vybudujte si anglickou bílou zahradu, je tou nejlepší terapií proti stresu.

Vzrostlá zeleň obklopující vilu Benešových je dnes natolik hodna obdivu, že představa původní holé pláně s pastvinami je téměř nepřijatelná. Dnes je tu prý často stínu až příliš, přitom když ještě nebyly stromy tak velké, nabízel se z oken domu výhled do přístavu, odkud Benešovi a jejich hosté vyjížděli na projížďky po řece Lužnici. Ta ale není vždy klidná, občas se údolím prožene vichr.

Zahrada je zajímavá v každé roční době. Ovšem alpínum pod vilou, zrenovované v
Pavilon v japonském stylu ve spodní části zahrady pod alpínem

Nádherný je výhled z takzvané Kazatelny pod vilou. "Odtud prý kdysi kázal lidu Jan Hus a místo uchvátilo i nové majitele. Proto si nechali vybudovat pod skálou dole hrobku. Ale za povodně v roce 2002 voda dosahovala téměř až sem, bylo to o fous," vzpomíná Josef Michálek, bývalý správce objektu i zahrady. "Spousta stromů v důsledku toho odešla, hlavně smrky a olše. Proto je bylo třeba nahradit."

Alpínum, velká láska paní Benešové

Alpínum svažující se od domu k potoku v údolí si zamilovala hlavně Hana Benešová, byla to prý její veliká radost a také se o něj až do své smrti v roce 1974 starala. Nabízí téměř zázračné podmínky pro cokoli, co se do něj zasadí. "Což je sen každého skalničkáře," tvrdí Jaroslav Čuba ze střední zahradnické školy v Malešicích, pod jehož vedením prodělala tato partie v roce 1996 obnovu.

Původní cesta, která se klikatí alpínem, vůbec neruší. Beton je již natolik
Alpínum svažující se od domu k potoku v údolí nabízí téměř zázračné podmínky

"V podloží je štěrkopísek, takže výsledkem je dokonalá drenáž. Jeho součástí je také prameniště, původně zničené, pak obnovené a svedené potůčkem do jezírka. A celou skalku nakonec ochlazuje Kozský potok dole, takže se tu nahoře daří druhům teplomilným a dole chladnomilným."

Hrobka s výhledem, Růžárna a tůňka Čapkovka

Za brankou, kterou správce svědomitě zamyká, překvapí skromná hrobka prezidenta. "Nechtěl žádné monstrum ani nápisy," vysvětluje bývalý správce. Až do rekonstrukce zahrady v roce 1996 se tu návštěvníci mohli procházet bez omezení, ale většinou po nich zůstávala spoušť a poničená květena. Proto je v současnosti vstup do zahrady jen omezený a s průvodcem.

Pěstujte opuncie

Severoamerické opuncie u nás překvapivě nezmrznou, protože s příchodem podzimu

Severoamerické opuncie u nás překvapivě nezmrznou, protože s příchodem podzimu vytlačí ze svých dužnatých listů většinu vody, takže vyhlížejí jako "vyschlé bláto", v opačném případě by je voda ve zmrzlém stavu roztrhala. Na jaře pak kaktusy vláhu opět nasají svými kořeny a znovu se proberou životu.

Obdivovat přitom lze mnohé. Horní zahrada je pomyslně rozdělená na lesní část a sportovní, ve spodní pak zaujme půvabné alpínum s altánem. "Část pod skalkou, kde je záhon růží, to je Růžárna," ukazuje Valouchová. Studánce se zase říká Čapkovka. Slavný spisovatel a alpínkář tu býval častým hostem a právě on Benešovým poradil, aby bažinaté místo ohradili zídkami a vytvořili tak tůňku.

Celou skalku navrhl Otakar Fierlinger, ale zub času ji poničil natolik, že i ona prošla obnovou. Řídil ji Jaroslav Čuba ze zahradnické školy v Malešicích, který sem nechal dovézt další žulové balvany. Zachránil také vybrané původní rostliny, dosázel nové a vdechl tak alpínu nový život. Nejkrásnější je v květnu, kdy mezi kameny rozkvétají velkolepé skupinky růžových primulek. "A také azalky, hlavně nahoře u domu. To je pak opravdová nádhera," rozplývá se současná správcová.

Další zajímavé zahrady najdete každý měsíc v časopise Knihovnička Zahrada.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

ANKETA ČTENÁŘŮ: Zvolte, kterých pět zahrádkářů si zaslouží nové pomocníky

Hlasujte ve čtenářské anketě Naše krásná zahrada a pomozte nám najít pět...

Vyhraje u vás přírodní zahrada, klasika v anglickém stylu, čajová zahrada v Gruzii nebo tzv. bezúdržbový prostor s...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Chtěli vlastní čaj, tak jezdí pečovat o kus čajové zahrady v Gruzii

Když pečujete o pronajaté čajové záhony v Gruzii, přijde se za vámi podívat...

Zahrady mají nejrůznější podoby. Mladý pár z Frýdku-Místku a Třince vycestoval mimo domov a pronajal si malou část...

Najdete na iDNES.cz