Krmicí lodička na dálkové ovládání

Krmicí lodička na dálkové ovládání | foto: Viktor Krus

Podzimní návnady rybám uvařte, abyste jim nakonec neublížili

  • 1
Podzimní lov kaprů bývá spojován s masivními krmnými kampaněmi. Mezi hlavní důvody patří vyšší žravost ryb, které se připravují na nehostinné zimní chvíle. Na naše lovné místo musíme kaprům předkládat jen správně upravené návnady, abychom zabránili možnému poškození jejich zdraví.

Pokud vyrazíme k vodě na delší dobu, povětšinou si s sebou bereme i větší množství krmení. Jsou to zejména různá semena rostlin, která jsou oproti boilies či peletám levnější, tudíž máme možnost je předkládat v mnohonásobně větším množství.

To není vůbec špatně. Ryby se na podzim velice intenzivně krmí, aby nabraly důležité zásoby na zimu.

Chybou ale je krmit ryby neupravenými návnadami. Tímto zásadním přešlapem můžeme kaprům způsobit velice nepříjemná poranění trávicí soustavy, jež v některých případech končí i jejich smrtí. 

Raději je uvařte

Řešení je jednoduché. Tvrdá semena větších rozměrů je zapotřebí uvařit, aby změkla a byla tak pro ryby lépe stravitelná. Platí to zejména a především o kukuřici a hrachu. Pro rychlejší uvaření je vhodné partikly namáčet ve vodě alespoň 24 hodin předem.

Neupravená pšenice

Neupravený hrách

Neupravená řepka

Neupravená zrna způsobují rybám nadýmání. Poškození trávicího traktu v některých případech dojde až do takového stádia, že ryba uhyne.

K vnadění ryb na lovné místo lze použít například i řepku či pšenici. Tyto plodiny nejsou v neupraveném stavu pro ryby tak nebezpečné. Přesto i menší semena je vhodné upravit tak, aby byla pro ryby lépe stravitelná. Mnohdy postačí řepku a pšenici namáčet ve vodě 24 hodin, díky čemuž krásně změknou.

Kde, čím a jak

V podzimním období, zejména při nižších teplotách a silném větru, je lepší ryby chytat ve větších hloubkách. Mnohdy úspěch přichází na hranách bývalých řečišť či strmých svahů, u kterých kapři odpočívají. Není na škodu, když se na lovném místě nachází i další potopené překážky, jako jsou pařezy či celé stromy.

Pokud se lovné místo nachází ve větších vzdálenostech, je nejvhodnější vnadit s pomocí nějakého plavidla, ať už klasického člunu či dálkově ovládané lodičky.

Prak

Krmná lopatka

Vrhací roura (Cobra)

V případě, že lovíme ryby v menší vzdálenosti, můžeme vnadit pomocí krmicích pomůcek jako jsou různé naběračky, vrhačky a praky. Pokud budeme chtít přikrmit boilies, je vhodné použít krmicí rouru (Cobru), která je určená pouze pro tento typ návnady.

Množství krmení bychom měli přizpůsobit panujícím podmínkám. Pokud ryby přijímají potravu pravidelně a ve velkém množství, je zapotřebí zvýšit i krmnou dávku. Jestliže jsou ale kapři pasivní a záběry tedy přicházejí v malém množství, je vhodné krmnou dávku snížit, abychom předešli riziku snížení kvality velkého množství návnady na dně revíru, což by ryby odradilo.