"Poprvé máme takhle malé stádo s pěti kusy. Nedávno jsme zrovna přírůstky...

"Poprvé máme takhle malé stádo s pěti kusy. Nedávno jsme zrovna přírůstky rozprodali, jinak míváme i šestnáctičlennou skupinu," vysvětluje u ovcí Regina. | foto: Robert Tichý pro Nové proměny Bydlení

Podzimní zahrada s rybníkem a plná zvířat pořízených se slevou

  • 10
Kouzelný pozemek nedaleko zámku Jemniště je tak rozlehlý, že po něm majitelé běžně přejíždějí na kolech. A stejný dopravní prostředek zvolila i paní domu, když nám přijela otevřít bránu ke svému království.

Než jsme došli k přestavěné fořtovně s výhledem na přilehlý rybník, pochopili jsme, že obcházet čtyřhektarovou zahradu každý den po svých dá zabrat i trénovaným jedincům.

Manželé Karabcovi před sedmnácti lety koupili stavení i s kouskem přilehlé louky v katastrofálním stavu. „Jako architektka mám v krvi, že bychom neměli měnit historický ráz budov, zachovat vše původní a rekonstruovat s citem,“ říká majitelka, která se svou rodinou do Jemniště jezdí vždy, když jí to čas a povinnosti v Praze dovolí.

Na bývalé fořtovně se tak často podle potřeb prostřídá celá početná rodina, od dvou dospělých dětí až po nejmladšího syna, který začal chodit do sedmé třídy a vzhledem ke svému věku si tak ještě může užívat řádění na zahradě, které si občas zpestří jízdou s tatínkem na šlapacích autokárách.

A ani přes všední dny nezeje statek Karabcových prázdnotou. Zatímco jsou manželé v práci a děti ve škole, o pozemky se stará správce Pavel. „Jak postupně dorůstaly děti, přikupovali jsme i pozemky okolo. Hospodářství už dnes narostlo do takových rozměrů, že není možné jej obstarat jen o víkendu a o prázdninách. Proto tady úřaduje Pavel, který mi zároveň pomáhá například při zakládání zahrad,“ prozrazuje Regina Karabcová.

Bývalá fořtovna naučí člověka hospodařit

Manželé se museli naučit být nejen hospodáři, ale i porybnými. „Majitelkou rybníka jsem se stala díky své profesi. Rybník je totiž naturální odměnou za mou práci pro jednu rodinu,“ pochvaluje si paní Karabcová i přesto, že než rybník uvedli do fungujícího stavu, stálo to hodně práce.

Udělejte ze starosti radost

Regina Karabcová říká, že práci na zahradě nebere jako povinnost.

TO NEJ: Zamyslete se nad tím, co vás venku nejvíce těší. Je to pěstování květin nebo sklizeň úrody ovoce a zeleniny? Když se zaměříte na to, co máte rádi, ušetříte si spoustu rozčilování. Nikdo přece neříká, že musíte být zelináři a květináři zároveň.

ZVÍŘATA: Pejsek vám sice s hrabáním listí nepomůže, naopak se dost jistě přes pečlivě nashromážděnou kupu prožene, ale o to větší radost budete mít z jeho upřímného šibalského pohledu.

POMOCNÍCI: Proč byste měli zastat veškerou práci sami? I ty nejmenší děti se mohou zapojit. Pošlete je posbírat rybíz na koláč a společně se pusťte do pečení. To je ta nejlepší cesta, jak všechny plody zpracovat a přitom se pobavit.

Dnes už se ale v rybníku prohánějí čilí amuři. A podobným řízením osudu přišla Regina i k dalším zvířatům.

„V podstatě většina našich prvních zvířat žijících na fořtovně byly buď dárky, nebo jsme je koupili za zvýhodněnou cenu. Například koně jsme si pořídili až tehdy, když nedaleko prodávali dvojčata, která se nemohla rozdělit. A protože dva koně naráz si moc lidí koupit nechce, majitel nám je prodal dost výhodně. Nejinak tomu bylo v i případě berana Dorana, ke kterému při převozu z Anglie ztratili chovné papíry. Zvířata se slevou jsou asi náš úděl,“ říká Regina. Několik kachen rulandských pořídila tajně.

„Manželovi už naskakuje husí kůže při zmínce o dalším zvířeti,“ vysvětluje. „Koupila jsem proto druh kachen, podobný těm divokým, a navíc žerou i slimáky. Manžel dlouho nic nepoznal a myslel si, že k nám přiletěly samy,“ směje se. Rodina se musí starat i o úrody višní, jablek, hrušek, renklód a švestek. Má takové zásoby, že to, co nespotřebuje do koláčů, na džemy či slivovici, dále zužitkovává ve své kavárně v pražském Podolí.

Tuto zahradu a další inspiraci najdete v aktuálním říjnovém čísle časopisu Nové proměny bydlení.