S udržováním čistoty na psím hřišti nemá většina pejskařů problém. Je to prostě "jejich" prostor.

S udržováním čistoty na psím hřišti nemá většina pejskařů problém. Je to prostě "jejich" prostor. | foto: Martina Čermáková

Pokut pro pejskaře přibylo, města zakládají psí hřiště

  • 10
Podle statistik stoupá počet pokut pro neukázněné pejskaře. Nechávají své psy volně pobíhat na zakázaných místech a navíc po nich neuklízejí nevábné hromádky.

Podle vsetínské radnice stoupl nárůst přestupků souvisejících se psy a jejich majiteli během dvou posledních let o padesát procent.

Podobná čísla zaznamenávají statistiky i v Praze, kde se za celý rok 2007 řešilo 442 přestupků za znečišťování volného prostranství a jen za měřené období od ledna do dubna 2008 jejich počet vzrostl na 625. Přestože většinu přestupků strážníci řešili domluvou, od začátku roku 2007 do dubna 2008 vybrali na pokutách 257 tisíc korun. 

Na své si na hřišti přijdou i velcí psi Po schválení novely zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání z června 2008 mohou strážníci vyměřit pokutu až 50 tisíc korun za nedodržení obecních vyhlášek o podmínkách pro volný pohyb psů.

Většina obcí postupně schválila vyhlášky stanovující konkrétní místa, kde je možné psa na volno venčit. Těch je však omezený počet, proto se v některých lokalitách začínají stavět takzvaná psí hřiště - oplocené pozemky, kde se psi mohou vyběhat a neohrožovat přitom kolemjdoucí.

Vedou exkrementy

Dostatečně velké, oplocené psí hřiště v pražských Vysočanech.Třebaže se občas objeví zprávy o napadení člověka psem, v každodenním životě většinu lidí trápí znečišťování chodníků psími suvenýry.

"Někteří majitelé nechají svého psa klidně vykonat potřebu na chodníku, aniž by to po nich uklidili. Uklidí, jen když vidí městskou policii," tvrdí ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák. Jeho slova potvrzují zkušenosti celé řady lidí. "Je to čím dál horší, stále víc lidí si pořizuje psa, ale uklízí po nich jen zlomek z nich. Pokuty jsou v pořádku - dokud se lidem nesáhne na peníze, tak zlepšení nepřijde," soudí vsetínský důchodce Antonín Koláček.

Stěžuje si i návštěvnice pražských Vinohrad Jana Králová: "Místo, abyste se podívali vzhůru po těch krásných fasádách starobylých domů, musíte se koukat k zemi. Tady stačí jediný neopatrný krok a máte zkažený celý den. Na druhou stranu - když si nevšimnete, do čeho jste to šlápli a nastoupíte do tramvaje, máte díky zápachu zajištěný distanc i v přeplněném voze."

Oplocený výběh aneb psí hřiště

Psí hřiště má svoje pravidla. Například bez psa tam nemá nikdo co dělat.V některých lokalitách se městům nebo městským částem daří vyjít vstříc chovatelům psů stavbou oplocených výběhů, psích hřišť. "Podobné zařízení máme ve Vysočanech několik let a pejskaři se tu scházejí jako na besedu," chválí si Vojtěch Šimáček z Odboru životního prostředí a dopravy městské části Prahy 9. "Stanovili jsme jasná pravidla, za kterých se hřiště provozuje, například že psi tu musí být vždy v doprovodu osoby starší 18 let, že jejich majitelé po nich musí uklízet, že se musí starat o to, aby se navzájem nenapadali. A zdá se, že to funguje. Nemáme tak problémy například s tím, že by psi ohrožovali nebo třeba znečišťovali okolí dětských hřišť. Pejskaři tak mají jasný cíl svých procházek," vysvětluje Vojtěch Šimáček.

I na psím hřišti se najdou prolézačky. (V pozadí dětské hřiště a park Podvinní, Praha 9.)Jeho slova potvrzuje i pravidelná návštěvnice tohoto psího výběhu: "Teď v zimě, kdy je areál pod sněhem, se mi tam nechce, ale od jara do podzimu sem chodím ráno i večer. A je to perfektní i v tom, že se tu už hodně lidí skrze psy zná. Takže tvoříme skupinky podle toho, kteří psi se navzájem mají rádi a hezky si spolu hrají. A díky tomu, že je hřiště dost velké, navzájem se tyto partičky neruší. A ještě něco důležitého - jeden před druhým by se styděl po svém pejsku hovínko neuklidit."

Psích hřišť bohužel stále není mnoho, hlavně ve velkých městech s hustou zástavbou často naráží na nedostatek prostoru. Je ale lepším receptem než represe.

,