Nejen muži doma kutí, překvapivě mnoho žen, se věnuje typicky mužským

Nejen muži doma kutí, překvapivě mnoho žen, se věnuje typicky mužským opravářským aktivitám. | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Kupujeme „první“ nářadí do domácnosti. Nejlépe v sadě

  • 89
Čtenář HOBBY.cz by rád věnoval dceři do nového bytu nějakou sadu nářadí. Nepředpokládá, že by se z dívky stal kutil, ale přece jen by doma měla mít nějaký základ pro běžné opravy.

"Díval jsem se po obchodech a mají obrovské množství výrobků v různých cenových relacích. Většinou ale kusově. Já bych ale radši nějakou sadu, aby měla všechno pěkně pohromadě," ptá se čtenář na radu.

Jsou dvě možnosti: koupit menší kufřík na nářadí a nakoupit jednotlivé díly podle potřeby. Anebo v hobbymarketu či přes internet některou ze sad.

"Já bych určitě postupoval tak, že bych si nakoupil ruční nářadí kusově. Pak máte možnost vybrat si, co potřebujete, a můžete nakoupit kvalitní značkové kusy," říká Martin Pavlík z pražského hobbymarketu Bauhaus. "Chápu ale, že ne každý vlastně ví, co chce. Já jsem jiný případ, mám doma dílnu," vysvětluje.

Určitě by vybral sadu, kde bude menší kladivo, alespoň dva křížové a dva ploché šroubováky, sada šroubovacích bitů, kombinační kleště a malé kleště pro elektrotechniku.

Velká sada za 3 500 Kč včetně elektrické zkoušečky

Malá sada v brašně za tisícovku obsahuje jen základní, ale v domácnosti dostačující nářadí.

Sada nářadí od německého výrobce KS Tools, cena 4 500 korun

Neměla by chybět sada stranových klíčů, ideálně na druhé straně s očkem. Potřeba bývá i metr, občas vodováha. "Myslím, že většina lidí v domácnosti nebude potřebovat gola klíče, které bývají  součástí větších sad, či speciální kleště na odstraňování izolace z vodičů. Tu sundáte i nožem. Zato se vám určitě budou hodit sikovky nebo hasák," radí. A také malá pilka na železo a imbusové L-klíče, které se využijí například při montování nábytku. "To, co výrobci nábytku většinou přibalují, je dobré tak na vyrobení puchýře," směje se.

Je škoda, že výrobci nářadí pro řemeslníky se na univerzální sady příliš nespecializují. Například český výrobce Tona je známý dobrou kvalitou, ale dělá jen specializované sady, například goly, německá Wera je zase specialista na šroubováky a bity, Stanley zase prodává vodováhy či pily.

Proto pokud najdete osvědčeného výrobce "s rodokmenem", například německou značku KS Tools, za stokusovou sadu zaplatíte od čtyř tisíc korun výš. Což je pro amatéra, který jen občas potřebuje doma vyměnit vypínač nebo zatlouct hřebík, asi zbytečné.

Menší sada za 2 500 Kč napovídá, že by mělo jít o kvalitní nářadí.

Velká sada nářadí za 6 000 korun

Nižší ceny najdete v hobbymarketech, solidní sady podobné velikosti koupíte za dva tisíce. "Netvrdím, že je to špička, když byste to vzal do dílny na každodenní práci, odděláte je za pár dní. Ale troufám si tvrdit, že jsou pořád ještě daleko kvalitnější než to, co koupíte někde na tržišti. Tam už je opravdu místo kovu plastelína," varuje Pavlík.

Nakonec bude záležet na každém: někdo dává přednost úhlednému uložení v plochém kufříku, někdo pořídí box, sepíše, co se mu v sadě líbí a podle toho si nakoupí kusově v požadované kvalitě. Má to i tu výhodu, že do boxu uložíte i akumulátorový vrtací šroubovák, který by v domácnosti také neměl chybět.

Jak kupujete nářadí vy? Podělte se s ostatními se svými zkušenostmi v diskusi.