Nejtěžší je rozhodnout se, kterou barvu použít. Ilustrační foto

Nejtěžší je rozhodnout se, kterou barvu použít. Ilustrační foto | foto: Balakryl

PORADNA: Čím přetřít střechu, kde se dříve používala fermežovka

  • 34
Na chatě chceme renovovat starou střechu natřenou fermežovou barvou. Po letech už nátěr dosloužil, oprýskává a teď řešíme, čím ji natřít. Zjistili jsme, že fermežové barvy se už skoro nevyrábí. Můžeme použít syntetiku nebo vodou ředitelnou barvu a nebudou reagovat s fermeží, ptá se čtenář Hobby.

"Přiznám se, že fermežovou barvu jsem už v regále neviděl, ani nepamatuji," říká šéf oddělení barev v hobbymarketu Bauhaus Michal Sláma. Ani se po nich skoro nikdo neptá. Podle něho převažuje poptávka po vodou ředitelných barvách. "Hlavně pro jednoduchost použití bez ředidel, nemusíte je kupovat ani kvůli mytí štětce," popisuje.

A pak podle něho existuje řada lidí, kteří se zajímají o syntetiky, hlavně o moderní jednošichtovky, které se vyrábějí i s antikorozními vlastnostmi.

Stará fermež reaguje na acetáty a xyleny

Kdysi platily fermežové barvy za jedny z nejtrvanlivějších, soukromě dnes ale už natěrači přiznají, že dříve si mohli vybrat z více druhů, z toho, co zbylo na trhu, nejsou nadšeni. Volili by tedy mezi vodouředitelnými barvami a syntetikou.

Hlídejte etiketu

Barvy s obsahem lakového benzinu (u zahraničních označeno jako white spirit) nebývají vůči starým nátěrům agresivní.

U barev ředěných xyleny a acetáty si dejte pozor na reakci s předchozími nátěry, zvláště když nevíte, čím je střecha původně natřená. Natřete malou plochu novou barvou a nechte alespoň hodinu působit, zda nepuchýřuje.

 "V poslední době k nám chodí zákazníci a hodně si pochvalují řadu vodouředitelných Eternalů pro kompletní ošetření střechy od antikorozního podkladu až po vrchní vrstvu," konstatuje Sláma. Barva by navíc neměla dělat ve styku se starou fermeží problémy.

Technický poradce Richard Dener (www.bal.cz) by zase zvolil českou alkydovou jednošichtovku Fest-B, která je vyhlášená dobrým poměrem cena/kvalita. "Speciálně na fermežovou barvu by byla skvělá, protože jako ředidlo obsahuje lakový benzin (S6006). Není agresivní a nebude starý nátěr zvedat," vysvětluje.

Jako alternativu nabízí ze syntetik Industrol Profi, který sice není jednošichtovka, ale také patří mezi alkydové barvy, které by měly mít vysokou trvanlivost a navíc je tonovatelný (viz předchozí článek o vlastnostech alkydových barev).

Obrousit, odmastit, odrezit

Střechu natíráme proto, že už jsou staré vrstvy popraskané, odlupují se, objevuje se původní pozink, mnohde se do něj "zakusuje" koroze. Čeká nás tedy to nejprotivnější: odstranit staré nepřilnuté nátěry a hrubou korozi alespoň v místech, kde už ztratily soudržnost s povrchem. Bez toho procesu dlouho nevydrží ani ta nejlepší barva.

Vyberte si výrobce

I když je to v praxi možné, nekombinujte více výrobců pro základní či horní vrstvy nátěru. V případě reklamace byste se mohli setkat s tím, že chyba je na straně toho druhého.

"Nejlepší je použít drátěný kartáč, což je pracné, ale tuto práci si v podstatě nemáte jak mechanicky usnadnit. Mohli byste snad koupit kartáč do vrtačky, je ale otázka, zda to půjde rychleji. U pásové brusky se zase za chvíli zanese brusný papír. Navíc se s ní jen těžko dostanete do těžko přístupných míst," popisuje Sláma nejobtížnější část procesu.

"Anebo to můžete vzít zgruntu a pomocí elektrické horkovzdušné pistole opálit celou střechu až na pozink. Tím se zbavíte problému, co na starou barvu nanášet," dodává.

Plech odmastěte, na zrezlá místa použijte takzvaný blokátor rzi, který se dostane do hloubky, zbytek plochy ošetřete bezoplachovým odrezovačem, nejpečlivě je třeba ošetřit místa svárů. Pak na postižená místa ještě naneste antikorozní základovku, která zamezí dalšímu šíření koroze. Nabízejí ji prakticky všichni výrobci, ať už si vyberete kteréhokoliv. A pro jistotu pro základ nepoužívejte váleček, ale intenzivně barvu vetřete do podkladu štětcem.