Zkušení si vystačí s pilníkem, pro začátek je ale použít vodítko. | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Než špatnou brusku na řetěz pily, tak raději obyčejný pilník

  • 40
Jsem uživatelem motorové pily, jejíž intenzitu nasazení lze charakterizovat jako farmářské použití. Řetěz dobrušují pilníkem, občas si ho nechám nabrousit u prodejce. Vyplatilo by se mi koupit elektrickou brusku? Některé se prodávají i za nízkou cenu, ptá se čtenář.

"Na internetu jsem objevil diskusi, která se týká ostření pilových řetězů. Byly tam uváděny různé typy brusek, některé i za ceny, jež se na první pohled musí i pro mé použití vyplatit. Zajímal by mě názor technika na použití podobných levných brusek," upřesňuje čtenář.

"Každý pilový řetěz musí mít během svého provozu v souladu geometrické tvary, protože jen tak zajistíte maximální řezný výkon v kombinaci s životností," popisuje šéftechnik ze společnosti Stihl Miroslav Kosička. Upozorňuje, že každá podstatnější odchylka od ideálního tvaru se pak okamžitě projeví na kvalitě řezu i výdrži řetězu.

Farmářské používání motorové pily znamená už intenzivnější způsob využití, takže se podle něj vyplatí současně používat tři řetězy, jejich životnost se většinou rovná i životnosti řetězky, někdy i vodicí lišty.

"V okamžiku, kdy cítíte, že klesá řezný výkon používaného řetězu, okamžitě jej nahraďte ostrým řetězem. Pak nemusíte hned doostřovat pilníkem a zdržovat se tak při práci. Po ukončení práce je možné pak v klidu řetězy ošetřit a připravit pro další použití," doporučuje Kosička.

Kvalitní bruska by měla hlavně zajistit udržení nastavených hodnot při ostření, záleží proto na robustnosti konstrukce. Při výběru brusky je také třeba mít na paměti, že rovina ostřicího kotoučku by měla svírat s rovinou řetězu úhel 50 stupňů. Suport, do kterého se umisťuje ostřený řetěz, by měl umožnit nastavení úhlu ostření (a - viz obr.) alespoň v rozsahu +/- 30 stupňů.

Popis geometrie zubů řetězu motorové pily

Neméně důležitá je tloušťka použitého ostřicího kotoučku. Jednotlivé druhy řetězů vyžadují použití různých ostřicích kotoučků. Například pro ostření profesionálních řetězů se používají jiné ostřicí kotoučky než pro řetězy určené k montáži na menší pily.

Ostřicí kotouček by měl velikostí svého zrna odpovídat otáčkám motoru. Brusky s elektromotory malého příkonu jsou vybavovány ostřicími kotoučky s velice jemným zrnem. Jejich nevýhodou je velice rychlé zalepení povrchu. Ostří zubu se pak rychle vyhřeje a ztrácí původní vlastnosti.

Odpovídající souhra ostřicího úhlu, sklonu ostřicího kotoučku a tloušťky kotoučku zajistí správný úhel čela (b - viz obr.) každého řezného zubu. Aby odebral ze dřeva odpovídající třísku, musí být mezi ostřením zubu a omezovací patkou určitá spára (c - viz obr.), daná typem řetězu a výkonem používané pily. Velikost spáry se nejčastěji pohybuje okolo hodnoty 0,65 mm. Výsledkem je pak minimální čelní odpor zubu a z toho vyplývající slušný řezný výkon při zajištění co nejmenšího opotřebení paty řezných zubů, spojovacích nýtů a minimálních vibrací, přenášených na ruce uživatele.

Kombinované vodítko pro broušení řetězu

Kdo se nákupem brusky nechce zabývat, může průběžné ostření provádět jako náš čtenář. "Pokud běžný uživatel zůstane u základního způsobu doostřování řetězů pilníkem, pak bych se přimlouval za použití sady pilníku a vodítka," doporučuje technik.

Právě vodítko poslouží k přesnějšímu vedení pilníku jen po ostří řezného zubu a odstraní rozevření úhlu čela zubu včetně propilovávání spojovacích článků. Některá vodítka zajišťují při současném ostření řezného zubu i odpovídající snížení omezovací patky. "Použití vodítka zcela jistě není projevem nezkušenosti, ba naopak výrazem informovanosti a profesionality uživatele," uklidňuje Miroslav Kosička.