Vyšetření zraku je pro psa bezbolestné a je otázkou chvilky. | foto: Kruuse

Šedý zákal u psa nezpomalíte, řešením je jedině operace

  • 20
Možná máte doma Jacka Russela, jezevčíka, pudla, kokršpaněla či jiné plemeno s predispozicí k očním vadám. Dotazy ohledně zraku vašich mazlíčků jste mohli v úterý dopoledne pokládat MVDr. Jiřímu Beránkovi, který se přes dvacet let věnuje oftalmologii psů, koček i koní.

Včasným odhalením problému totiž lze podle specialisty mnohé zachránit. Zná to ze své praxe. Zkušenost je totiž nesdělitelná: čí zvíře ještě žádný problém s očima nemělo, ten nevidí důvod, proč by měl právě se psem nebo kočkou chodit na  preventivní oční prohlídky. Na veterině majitelé mazlíčků spíš řeší až problémy.

ZDE najdete odpovědi MVDr. Beránka na 84 dotazů

Veterinární lékař a oftalmolog Jiří Beránek během pondělního večera zodpověděl čtenářům iDNES.cz i zbývající otázky, které nestihl vyřídit před polednem, protože se musel věnovat svým pacientům. Děkujeme za úžasnou spolupráci.  

A ještě ne všichni. Přitom neléčené obtíže mohou mít pro zrak zvířete fatální následky, někdy způsobí i jeho nevratné poškození. "Psa oftalmologické onemocnění výrazně limituje v kvalitě života. Může vést k bolestivým stavům, zhoršování kvality zraku i k oslepnutí," dobře ví ze své praxe doktor Beránek.

Čtenáři se v on-line poradně často ptali na šedý zákal, většinou hledají jiné řešení než je finančně náročná operace. Představují si, že lze stav oka nějak vrátit zpět nebo zákal zpomalit, ale v tomto případě zatím jiná cesta než operativní není.

Majitelé bílých či světlých psíků by zase rádi našli způsob, jak se zbavit nepěkně zbarvených chloupků kolem očí, často do červena až fialova. "Je to způsobené problémem s odtokem slz, onemocnění se říká epifora. Ne všechny slzy při něm odtékají do slzného kanálku, ty přebytečné pak zabarvují srst pod očním koutkem. Zbarvené chloupky nedoporučuji vystřihávat, řešení se dá najít medikamentózní, případně chirurgické, pokud je iritace výrazná," vysvětlil Beránek.

Vysvětlení dalších možných problémů se zrakem, často specifických pro různá psí plemena, případně pro kočky a dokonce i koně, najdete mezi odpověďmi na dotazy ostatních čtenářů. Dozvíte se například, že implantací nové čočky dokonce lze vrátit zrak i psovi s cukrovkou, který o něj v důsledku této nemoci přišel. Projděte si dotazy čtenářů a odpovědi MVDr. Beránka ZDE.

Preventivní prohlídky zachraňují zdravé oči i pro další generace

Jenže i preventivní prohlídky mají smysl, zvláště  u plemen s predispozicí k výskytu očních onemocnění. "S dnešním vybavením dokážeme onemocnění očí odhalit včas a zvířeti prodloužit dobu, kdy vidí," vysvětluje možnosti moderní veterinární medicíny v této oblasti zvířecí oftalmolog Jiří Beránek.

"Smysl prevence spočívá i v možnosti ozdravení populace plemene, kdy se provede screening před zařazením zvířat do chovu a uchovněna jsou jen ta, která nemají známky oftalmologického onemocnění," doplňuje Jiří Beránek.

Psí plemena s predispozicí pro oční vady

Afghánský chrt, aljašský malamut, anglický špringr španěl, autralská kolie, basset, beagle, border kolie, čivava, dalmatin, flanderský bouvier, greyhound, chow chow, jezevčíci, knírač velký i trpasličí, kokršpaněl americký i anglický, maltézský psík,  německá doga, německý ovčák, norský losí pes, pudlové, saluka, samojed, shih-tzu, sibiřský husky, teriéři (bostonský, cairn, dandie dinmont, hladkostrstý i hrubosrstý, Jack Russel i Parson Russel, manchester, miniaturní bulteriér, norfolk, norwich, sealyham, skotský, skye, tibetský, welsh, west highland white), trpasličí pinč, welsh corgi cardigan i pembroke, whippet. Většinu uvedených najdete v našem atlase plemen ZDE.

Většina očních onemocnění a vad se nejčastěji léčí konzervativní cestou, tedy pomocí medikamentů, konkrétně očních kapek. Některá ale lze řešit i chirurgicky.

"Dnes už je možná například operace šedého zákalu s použitím nitroočních multifokálních čoček. Zvíře pak nepotřebuje brýle ani kontaktní čočky, vlastní implantát má sílu 41 dioptrií," poukazuje na možnosti moderní veterinární oftalmologie doktor Beránek.

Nechte svého psa zdarma vyšetřit 3. 11. v Praze

V rámci tzv. roadshow Zdravé psí oči můžete nechat preventivně vyšetřit zrak svému psovi zdarma. Na výstavě v Českých Budějovicích vyšetřili 13. října kolem 80 psů a zhruba u desetiny veterinář diagnostikoval problém, který by měl majitel psa řešit.

"Majitelé v tom případě vždy dostali kompletní konzultaci, dozvěděli se diagnózu a dostali doporučení na dobrou lokální kliniku, protože vystavovatelé byli z celé republiky," popsala průběh říjnové akce Lucie Míková, veterinární oftalmoložka, která psy vyšetřovala. 

Na mezinárodní výstavě psů v Praze-Letňanech lze navštívit pojízdnou ordinaci MVDr. Míkové v sobotu 3. 11. 2012 mezi 11. a 16. hodinou.