Gina Friedrichová si užívá zasněžené atmosféry

Gina Friedrichová si užívá zasněžené atmosféry | foto: SVZ.de

Pořiďte si sněžné dělo. Vyřešíte tím problém s Vánocemi na blátě

  • 30
Manželé Friedrichovi z Lübecku už dále nechtěli trávit Vánoce bez bílé nadílky. Zachovali se tedy logicky: stejně jako majitelé vleků na horách si pořídili sněžné dělo.

Sen o bílých Vánocích si splnil manželský pár Friedrichových ze severoněmeckého města Lübecku. Protože v jejich bydlišti padají bílé vločky jen sporadicky, pořídili si Walter a Gina na zahradu svého domku sněžné dělo. Teď si podle agentury DPA dopřávají bílou sněhovou pokrývku pravidelně.

"Pro mě k vánočním svátkům sníh prostě patří, a protože v severním Německu padá jen zřídka, trošku si vypomáháme," říká Gina Friedrichová.

Její manžel pořídil sněžné dělo loni, a to po sázce s kamarády. Od té doby u rodiny sněží pravidelně k velké radosti dětí. Bílé nadělení zahradu pokryje vždy za soumraku o adventních nedělích a vánočních dnech. Fridrichovi říkají, že na jejich sněžení se dá na rozdíl od počasí plně spolehnout.

Snadné, ale poněkud drahé

Stejně, jako německý pár, se může zachovat každý. Jen se musí připravit na větší investici. Sněžná děla jsou sice běžně k mání, nové kousky určené pro lyžařské sjezdovky se prodávají za ceny od 400 tisíc korun.

Prodejci zasněžovací techniky ale prodávají i "ojetou" techniku. Malé dělo tak lze získat i za ceny od 100 tisíc.

Malé kompaktní dělo Campus Pocket 13 kW

Malé kompaktní dělo Campus Pocket 13 kW

Sněžná děla se obecně dělí na vrtulová (většinou dražší) a tyčová. "Vrtulová jsou obecně sice těžší, ale vzhledem k tomu, že jsou na kolečkách, můžete je i na zahradě lehce pootočit a proud nasměrovat," radí Rostislav Houda z firmy Karo-Int, která se zabývá prodejem zasněžovací techniky. "Mají ale trochu nevýhodu v tom, že vrtule dělá dost velký hluk," upozorňuje. Tyčová děla jsou sice tichá, ale proud sněhu nelze směrovat, jsou závislá na směru větru.

Houda také upozorňuje na další požadavky, které jsou se zasněžováním spojeny - potřebu energie a tlaku vody. "Rozhodně si nepředstavujte, že děla nakrmíte vodou z kohoutku, jsou zapotřebí tlaky kolem 15 atmosfér, navíc voda z řadu je teplá. Průměrné dělo samotné spotřebuje kolem 20 kW elektrické energie a čerpací stanice na vodu totéž. To u běžného domku nemáte," vypočítává technické požadavky.

Zároveň ale prozrazuje svůj tip: "Kdybych se sám rozhodl pro něco podobného, hledal bych malé vrtulové dělo kolem 15 kW, to se bazarové dá pořídit už za 200 tisíc, ideální je mít u domu potok nebo rybník, a pak by to bylo technicky snáze realizovatelné."

,