VIDEO: Unikátní záběry porodu delfíního mláděte. Přežilo jen týden

  7:35aktualizováno  17:05
Šestadvacetiletá delfíní samice Allie z brookfieldské zoo porodila před objektivem kamery zdravé mládě. Několik hodin bylo jasné, že se porod blíží, vlastní porod pak trval zhruba dvě hodiny. Mládě po narození měřilo zhruba 90 centimetrů a vážilo 18 kilogramů. Po týdnu ale bohužel přes veškerou péči zemřelo.

Mládě podle zpráv z Brookfieldu zpočátku výborně prospívalo a matka ho vzorně kojila. Přesto zástupci americké zoologické zahrady varovali před předčasným optimismem s tím, že se ukáže teprve zhruba za měsíc, jestli má mládě vyhráno. Bohužel se po týdnu potvrdilo, že měli pravdu. U mláděte se prudce zhoršil jeho zdravotní stav a přes veškerou péči veterinářů zemřelo. 

Proč jsou první týdny po narození pro mláďata kritické

"První měsíc je kritický u většiny novorozenců, což platí i u lidí. Mládě je zpočátku nesmírně zranitelné, protože se mu teprve formuje imunitní systém, neví se, kolik vypije mléka, zda má dostatečný sací reflex, mohou ho ohrozit infekce a podobně," vysvětluje Roman Vodička, veterinář pražské zoologické zahrady, proč byli američtí kolegové od počátku zdrženliví.   

Fotogalerie delfíního porodu

Nicméně porod podle něj skutečně proběhl bez komplikací a mládě vypadalo na první pohled zcela zdravé. "Byl to běžný průběh porodu, kontrakce bývají u delfínů různě dlouhé a samice většinou mládě rodí ocasem napřed," potvrdil po zhlédnutí videa Roman Vodička, který se výzkumu kytovců dlouhodobě věnuje.

Na videu je také vidět, jak bezprostředně po porodu samice vedla mládě k hladině, aby se nadechlo. "Na hladinu je mládě schopno se dostat samo, případně mu pomáhá matka či jiná samice ze skupiny," doplňuje Roman Vodička a potvrzuje, že mládě se hned po narození musí nadechnout.

O mládě delfína skákavého se časem stará celá skupina

V zajetí hrozí bezprostředně po porodu delfínímu mláděti přece jen méně rizik než ve volné přírodě. "Tam jsou to hlavně predátoři jako žraloci nebo jiní delfíni. V zajetí ho ale zase může ohrozit infekce, nedostatek mléka u matky, nezkušenost matky prvničky, případně neshody v delfíní skupině. Aby rodící matku a novorozené mládě v takovém případě neohrozil atak od jiného zvířete, způsobený třeba nedostatkem prostoru, oddělují některé instituce samici na porod do separátní nádrže," popisuje Vodička, jak chovatelé nenechávají při odchovu mláďat nic náhodě.

U delfína skákavého trvá březost zhruba 12 měsíců. Mládě od matky saje mléko, respektive je na matce závislé minimálně šest až 12 měsíců. "Za určitých okolností může matka kojit mládě i tři až sedm let, někdy se o mládě starají i jiné samice. Některé prameny dokonce zmiňují, že delfíní samice mohou kojit i cizí mládě. V každém případě je mezi matkou a mládětem velmi silné pouto, které obvykle trvá až do dalšího porodu. Samice přitom rodí zhruba v intervalu dvou až šesti let," doplňuje Vodička.

Zpočátku se o novorozené mládě stará především matka, následně se k její péči přidává i zbytek skupiny. S rostoucím věkem mláděte se na jeho výchově podílí celá skupina. Samičky delfína skákavého pohlavně dospívají v pěti až třinácti letech, samci v osmi až patnácti letech. 

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Rybář Jakub Vágner má nový projekt. Z Katlova chce mít rodinný areál

Molo 4

Cestovatel a rybář Jakub Vágner se po úspěšném projektu Návrat přírody do škol, v rámci kterého přednášel na školách o...

Další z rubriky

Češi zachraňují nosaté opice v Indonésii. Pomáhá Zoo Praha, můžete i vy

Kahau nosatý, unikátní plachý primát, jehož populace stojí za záchranu.

Zoo Praha začala finančně podporovat projekt Pesisir Balikpapan, který Češi realizují v Balikpapanském zálivu na...

Středoameričtí chápani si hledají svačinu v hromadách podzimního listí

Hromady podzimního listí teď chápanům vydávají poklady v podobě kousků...

I zvířata v zoologické zahradě potřebují zaměstnat, aby neměla pocit, že mají vše zadarmo. A platí to i pro nohaté...

Psi mohou nastydnout stejně jako lidé. Nejvíc pomáhá prevence

Neléčené nachlazení může přerůst ve virózu, která může skončit i zápalem plic.

Ani našim čtyřnohým kamarádům se nevyhýbají obtíže z prochladnutí. Od podzimu do jara jim navíc hrozí virózy. Jak...

Najdete na iDNES.cz