Gorila Kamba po porodu (24. února 2013)

Gorila Kamba po porodu (24. února 2013) | foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Gorila Kamba přežila komplikovaný porod, ale mláděte se opět nedočkala

  • 563
V pražské zoo rodila nejstarší gorila Kamba. Porod doprovázely velmi vážné komplikace, uvedl na svém facebookovém profilu ředitel zoo Miroslav Bobek. Čtyřicetiletá Kamba má nejspíš srdeční vadu a má za sebou už jeden komplikovaný porod před šesti lety. Tehdy mládě nepřežilo a Kambě zachraňovali život.

"Kamba se probírá z narkózy. Držíme jí palce... Podrobnosti zveřejníme na tiskovce, která proběhne zítra od 13 hodin. A velký dík všem, kdo zde dnes zasahovali!" uvedl na svém facebookovém profilu Bobek ve 22 hodin.

Porod Kamby provázely komplikace, ani její druhé mládě přes veškerou snahu nepřežilo a vše se soustředilo na záchranu života matky. "Probíhá porod Kamby, který je bohužel opět provázen velmi vážnými komplikacemi. Tým veterinárních i humánních lékařů usiluje o její záchranu," uvedl pozdě odpoledne Bobek.

Všichni měli o Kambu strach, ale na březost měla právo

Porod očekávali chovatelé i veterinář pražské zoo s velkým napětím, protože komplikace se vzhledem k pravděpodobné srdeční vadě Kamby očekávaly. Už zabřeznutí čtyřicetileté gorily přitom bylo malým zázrakem, protože už necyklovala. Když opět začala, než si toho stačili chovatelé všimnout, byla už březí. Samec Richard si to dokázal pohlídat lépe. 

Když 1. listopadu zveřejnila pražská zoo zprávu o březosti čtyřicetileté gorily Kamby, mísily se u zasvěcených od počátku pocity radosti s obavami. Nešlo ani tak o její věk, jako o zdravotní stav (více v článku zde).

 Kamba už jednu březost a porod v pražské zoo prožila, a to v roce 2007. "Tehdy se její mládě rodilo nohama napřed a komplikovaný porod nepřežilo. I Kambě šlo o život, protože se ukázalo, že má zřejmě srdeční vadu," vysvětlil veterinář pražské zoo Roman Vodička, který Kambu po jejím prvním porodu zachraňoval.

Jakýkoliv zákrok v anestezii, tedy i předporodní vyšetření běžné u zdravých zvířat, byl proto u Kamby právě kvůli předpokládanému srdečnímu onemocnění možným rizikem. To je důvod, proč byl její porod očekáván s takovým napětím a přípravy na něj připomínaly téměř vojenské manévry, i když všichni tajně doufali, že porod proběhne přirozeně, bez zásahu člověka. Vlastní mládě Kambě všichni přáli, už kvůli jejímu pohnutému osudu sirotka z volné přírody (více se dočtete zde).   

Chovatelé i lékaři se připravovali na nejrůznější varianty

S blížícím se porodem, jehož termín se těžko odhadoval, byly kvůli možným komplikacím u porodu už od prosince v neustálé pohotovosti desítky lidí. Chovatelé, veterináři, humánní gynekologové a porodníci, ale i vodiči kamer, kteří Kambu sledovali 24 hodin denně a byli připraveni kdykoliv dát vědět, že se s Kambou něco děje (více info zde). Pečlivě byl sestaven i rozpis služeb, každý den navíc přímo v pavilonu goril spal některý z chovatelů.  

Navíc chovatelé a lékaři připravili přímo v zázemí pavilonu, jen pár kroků od ložnic a výběhu goril, improvizovaný operační sál. Jeden pro Kambu, pro případ, že by porod neprobíhal tak, jak má (přirozený porod byl krásně vidět třeba 22. prosince u Kijivu, více zde). Druhý pro jistotu i pro mládě, kdyby mělo jakýkoliv problém a potřebovalo vyhřívaný inkubátor nebo péči zkušených neonatologů.

,