Synovi chyběly fotbalové samolepky, tak založil webovou burzičku

aktualizováno 
V červnu 2008 chtěl svému synovi pomoci se sbíráním fotbalových samolepek pro EURO, tak dal dohromady web Burzička.cz. Od té doby se do projektu zapojilo téměř 8 tisíc aktivních uživatelů, kteří si založili více než 24 tisíc vlastních alb a proběhlo mezi nimi přes 20 tisíc úspěšných výměn.

Chybějící samolepky do alba Mláďata světa, letošního jarního sběratelského magazínu MF DNES, můžete také zkusit získat na webové burzičce. | foto: Michal Barák, iDNES.cz

Znáte to. Necháte se od potomka zlomit na pořízení sběratelského alba, ale tomu už se málokdy podaří, aby mu některá ze samolepek nechyběla. Takže se často zapojí celá rodina, není výjimkou, že mezi sebou vyměňují samolepky i rodiče v práci. A nemusí jít jen o samolepky. Vy nebo vaše dítě můžete třeba sbírat hokejové kartičky, pokémony, magnetky či turistické známky. 

Vyměňují tu hlavně rodiče dětí

Před těmi pěti lety Robert Mitka se synem sesbírali fotbalové album díky vlastnímu novému webu během tří týdnů, což byl úspěch. "Když kupujete balíčky, ve kterých je náhodně namícháno 5 samolepek, nemáte bez možnosti výměn téměř šanci je zkompletovat. Fóra, která tehdy na webu byla, neměla přehledné hledání," popisuje důvody vzniku webu jeho autor, který ho dnes sám stále ještě využívá s nejmladším ze tří synů.

Fotogalerie

Burzička se rozvíjela velmi pomalu, až přišel loňský boom, kdy se sběratelskými alby přišly supermarkety. "Najednou náš web navštívilo přes dva tisíce lidí denně, což už naráželo na technické limity, naštěstí si to ale zase sedlo. Chci, aby burzička dál sloužila jako bezplatný servis. Pokud by se do něj muselo zainvestovat, zpoplatnění služby bychom se nevyhnuli, a to nechci," říká Mitka. 

Díky tomu, že většina zaregistrovaných sběratelů nejsou děti, ale mámy od malých dětí, které ještě neumějí psát, pomáhají mu například se zakládáním nových alb či s vkládáním obrázků jednotlivých samolepek nebo kartiček. Další rodiče pomáhají věcnými připomínkami ve fórech či osobních e-mailech. 

Ti nejostřílenější tu provedli i tisíc výměn...

Burzička.cz není jenom obrovská databáze sběratelských předmětů a jejich fotek, ale zejména místo, kde si uživatelé mohou vyměnit sběratelské předměty kus za kus. Uživatelům umožňuje porovnávat sbírky a nacházet předměty k vzájemné výměně. "Web je velmi intuitivní, jednoduše zadáte sběratelské předměty, které vám chybí nebo přebývají, a pak lehce vyhledáte sběratele, se kterými uděláte nejlepší výměnu kus za kus," vysvětluje autor webu.

Své místo tu mají hlavně číslované předměty organizované do alb stejně jako například samolepky mazlíčků u alba Nejkrásnější mazlíčci. "Sběratelé aktivně posílají náhledy a popisky sběratelských předmětů a vzájemně si tak pomáhají orientovat se mezi 508 alby a více jak 114 tisíci sběratelskými předměty," vítá Mitka, že sběratelé vzali burzičku za svou.

Pro představu, například uživatelka Princeznička už uskutečnila 1121 úspěšných výměn. "Za každou výměnou si přitom představte cestu na poštu s obálkou s vyměňovanými samolepkami či kartičkami, a tedy i investici, která už u Princezničky přesáhla 10 tisíc. To svědčí o opravdovém zápalu pro sběratelství."

Aktuálně podle Mitky sběratelé asi nejvíc podléhají spotřebitelským soutěžím. Velice populární jsou zejména hračky ze supermarketů, dlouhodobě nejpopulárnější pak samolepky z čokoládiček a magnetky z jogurtů.

Sběratelské album MAZLÍČCI (příloha MF DNES ve čtvrtek 26. září).
Ukázka dvoustrany  z aktuálního alba MF DNES Mazlíčci, věnované nejkrásnějším...
Ukázka dvoustrany z aktuálního alba MF DNES Mazlíčci, věnované nejkrásnějším...

Na webové burzičce ale s největší pravděpodobností najdete i případně chybějící samolepky třeba do alba Mláďata světa, které vyšlo v MF DNES letos na jaře, do aktuálního alba Mazlíčci (více o sbírání samolepek a soutěži o 100 tisíc zde) nebo i do prodávaných alb, které už několik let nejsou na trhu.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Další z rubriky

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Svatomartinská husa pečená na mřížce a při nízké teplotě. Nic jednoduššího

Husička po pěti hodinách pomalého pečení

Tradice pečení husy na svatého Martina se v posledních letech vrací. Kvůli tomu mnohé malé domácí chovy hlásí, že už...

Francouzi se rozhodli zachránit staré maďarské prasečí huňáče mangalica

V houfu vypadají neuvěřitelně, jako z kresleného filmu.

V době, kdy mnozí vedou válku proti tučnému jídlu, se slavné lyonské uzenářství Sibilia snaží ve Francii obnovit chov...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz