Nejjednodušší je obalit strom plastovou chráničkou.

Nejjednodušší je obalit strom plastovou chráničkou. | foto: Arborobchod.cz

Pozor na strunové sekačky. Při obsekávání jimi můžete zničit stromy

  • 8
V některých návodech na strunové sekačky je uvedeno, že sečení strunou je vhodné na obsekávání zdí, plotů, stromů či keřů. Tato informace je ale zavádějící, strunou můžeme těžce poškodit strom natolik, že později i uhyne. Každopádně pokud se to stane, je potřeba ihned ránu ošetřit.

„Citlivé jsou zejména mladé stromy, stromy se slabou kůrou a stromy v míze. Ještě horší poškození stromu přivodíme sečením pomocí kovového nástroje, kdy rány procházejí nezřídka hluboko do dřeva,“ upozorňuje Pavel Jeřábek, který se stará o údržbu chráněných krajinných oblastí.

Poškození stromů strunovou sekačkou můžeme pozorovat prakticky ve všech parcích veřejné zeleně či u výsadeb podél silnic, kde pracovníci údržby dosekávají trávu až ke stromu, bez ohledu na to, že struna sekne do kmínku. 

A tento nešvar nezřídka kopírují i zahrádkáři v domnění, že když proseknutou kůru až na dřevo vidí v parcích po profesionálních zahradnicích, tak je to v pořádku. Ale opak je pravdou.

Když se naruší ochrana

Do rány se prakticky okamžitě dostanou spory dřevokazných hub, plísní a další patogeny, které na dřevině začnou parazitovat. Potom již záleží na mnoha faktorech, jak se s poškozením strom vyrovná.

V některých případech strom dokáže menší zranění oddělit od zdravé části stromu, postupně zranění přeroste a tím se zastaví podmínky pro rozvoj dřevokazných hub. Ale nezřídka strom boj s infekcí prohraje a houby postupně pevnost dřeva narušují, strom oslabují, až zahyne. Tento proces může trvat několik let až desetiletí. Málokdy si někdo vzpomene, že kdysi někdo strom v jeho mládí „otloukl“ sekačkou.

Zkuste chráničky

Proti poškození kmínku či kosterních větví nízko nad zemí máme mnoho různých řešení. Pro nás zahrádkáře jsou ve své podstatě stejná jako ve veřejné zeleni.

Nejjednodušší je nevysekávat trávu až ke kmínku a ten kousek trávy okolo kmínku ručně vytrhnout, useknout srpem či ho tam nechat i pro hmyz. „Právě chlapská ješitnost ´mám to v ruce´, je nejčastější příčinou poškození kůry na vlastní zahradě. Snažíme se opatrně seknout co nejblíže, ale výsledkem je, že v konečné fázi sekneme i do kůry. Ve veřejné zeleni je to často lhostejností pracovníků, výjimečně nechtěná událost, kdy nářadí odskočí ke stromku,“ popisuje Jeřábek.

Na kmínky lze instalovat různé chráničky, které kmínek chrání. Lze je koupit u specializovaných zahradnických či lesnických prodejců. Zpravidla to jsou sítě z pevného plastu, které se instalují okolo stromku. 

Kutilové kmínky doma často chrání rozříznutými lahvemi z umělé hmoty. Ale je nutné zvážit, zda takový kryt naopak nepoškozuje strom tím, že okolo kmínku vytváří vlhké prostředí, které je příznivé pro plísně a houby.

Okolo stromu lze také udržovat tradiční černý úhor (prokypřenou, odplevelenou plochu – stromu tím prospějete, ke kořínkům lépe proudí vzduch i vláha) a nebo mulč. U mulče ale musíme dbát, aby se nedotýkal kůry – tím bychom jen vytvořili podmínky pro jiné plísně a houby, které stromek mohou trvale poškodit.

Když i přes veškerou opatrnost k poškození dojde, je nezbytné co nejrychleji ránu ošetřit vhodným stromovým balzámem či desinfekcí na živé dřevo.