Stavba domečku do dětského pokoje

Stavba domečku do dětského pokoje | foto: www.uss.cz

Postavte dětem „posed“, vejde se do každého pokojíčku

  • 22
Domeček ve větvích stromu je snem každého dítěte. Přesně takový můžete vyrobit za pár korun přímo v dětském pokojíčku. Nás to nestálo více než 3 000 korun. Za tu cenu nevybavíte ani pořádné kolejiště s Mašinkou Tomášem.

Tento dům ve větvích se obejde i bez stromu. Je totiž určen do dětského pokoje. Díky své konstrukci přitom zabírá jen zanedbatelnou část podlahové plochy. Vnitřní rozměry "posedu" (výška 90 cm a plocha téměř 1 m) zaručují dostatečný prostor pro dětské hry i malá dobrodružství. Pod domeček se navíc vejde i malý dětský stolek, takže děti získají místo, kde si mohou malovat nebo číst.

Stavba domečku do dětského pokoje

Domeček může fungovat jako pirátská loď, zámek pro princezny nebo třeba vesmírné plavidlo. Vyzkoušeli jsme, jak dlouho průměrně zdatnému kutilovi může stavba trvat.

Vyšly nám tři až čtyři dny. To se stihne během doby, kdy třeba budou vaše děti o prázdninách na táboře nebo u babičky.

schéma posedu

Stavba domečku do dětského pokoje

Od výšky stropu odečtěte 18 až 20 cm (trám plus odstup od stropu) - výsledek je délka nohou. Samotný dům měří na výšku zhruba 100 cm. Odečtením 1 m od výšky stropu tak získáte podchozí výšku (přímo pod domem).

Orientační ceny:

Stavba domečku do dětského pokoje1. smrk 90 x 90 mm, délka 2,7 m, cena 930 Kč
2. smrk 26 x 45 mm, délka 2,7 m, cena 120 Kč
3. smrk 18 x 68 mm, délka 2,7 m, cena 120 Kč
4. smrk 18 x 93 mm, délka 2,7 m, cena 150 Kč
5. smrk 18 x 143 mm, délka 2,7 m, cena 220 Kč

Ceny jsou zaokrouhlené, vždy za jeden kus a mohou se u prodejců velmi lišit.

Žebřík z 21 mm silného multiplexu vyšel na necelých 800 korun. K tomu musíme připočítat ještě laky, které jsme si nechali namíchat v hobbymarketu. Celkem se cena vešla do 3 000 korun.

Výběr barvy je na vás, my jsme zvolili akrylové barvy v odstínech "papaya" a "bílá" a také malířské barvy v odstínu "kapradí" pro siluety stromů.

Zkuste to pro změnu křivě

Kouzlo tohoto objektu spočívá v jeho zdánlivé nedokonalosti. Tím se samozřejmě myslí jen vnější obložení. Co musí být každopádně v rovině, je základní podesta, kterou jsme bezpečně připevnili ke stěně pomocí vrutů o rozměru 8 x 140 mm a hmoždinek.

Stavba domečku do dětského pokojeStavba domečku do dětského pokoje

Vyměřili jsme plochy obložení a přenesli na velký papír. Na vyznačený tvar jsme pak rozložili desky, vyrovnali je do různých směrů (zdánlivě chaoticky) a vyznačili veškeré výřezy a otvory pro šrouby. Jednotlivé desky jsme si očíslovali, aby se nám při pozdější montáži nepomíchaly.

Krok za krokem

Stavba domečku do dětského pokojeStavba domečku do dětského pokoje

Pomocí úhelníku si tužkou vyznačíme výřezy na čtyři svislé trámy. Aby byly všechny výřezy ve stejné výšce, doporučujeme použít svorky a první dva trámy k sobě zafixovat. Po vyznačení výřezů svorky povolíme, jeden trám odstraníme a k již označenému přidáme druhý. Značky pak jednoduše přeneseme.

Ruční okružní pilou s vodicím profilem provedeme zářezy do hloubky 2,6 cm. Tento krok lze zvládnout i s ruční pilou.

Stavba domečku do dětského pokojeStavba domečku do dětského pokoje

Materiál ohraničený zářezy odsekneme ostrým dlátem. Úzké konstrukční hranoly by měly mít na výšku 9 cm. Protože takový rozměr nebyl k dostání, vypomohli jsme si jednoduše tím, že jsme spojili dvě latě o rozměru 2,6 x 4,5 cm (proto také hloubka zářezu 2,6 cm).

Stavba domečku do dětského pokojeStavba domečku do dětského pokojeStavba domečku do dětského pokoje

Aby šly lépe rozpoznat značky, natřeme desky na obložení "budky" základní barvou ještě před zpracováním. Délky jednotlivých desek si přeneseme z nákresu. Pak vše přiřízneme, vyvrtáme otvory pro šrouby a vyznačíme polohu výřezů pro okna.

Okna pak jednoduše vyřízneme a okraje oken důkladně zakulatíme (nejlépe vrchní frézkou) a vše přetřeme bílou barvou.

Jakmile vrchní bílý lak (který přijde i na veškeré konstrukce) důkladně proschne, natřeme okraje žlutě.

Stavba domečku do dětského pokojeStavba domečku do dětského pokoje

Zatímco barva na obložení i konstrukci schne, můžeme se věnovat siluetám stromů. Šikovný materiál přesně k tomuto účelu představují desky Kapa, které lze snadno přiříznout ostrým nožem do požadovaného tvaru a připevnit na stěny oboustrannou lepicí páskou. Desky Kapa se vyrábějí z extrudovaného polystyrénu, používají se například v modelářství, používají je i fotografové jako pevné podlepení velkoplošných fotografií.

Siluety stromů, které přijdou přímo na dům, by měly být ze dřeva nebo MDF desky. MDF i Kapa desky natřeme malířskou barvou.

Stavba domečku do dětského pokojeStavba domečku do dětského pokojeStavba domečku do dětského pokoje

Po zaschnutí laku pokračujeme v montáži. Pro šroubové spoje nejdříve vyvrtáme slepé otvory o průměru 25 mm. Trám pak provrtáme vrtákem o průměru 8 mm. Šrouby (ještě v dílně) zašroubujeme na zkoušku do otvorů, aby se nám při pozdější montáži snáz šroubovalo.

Při montáži v dětském pokoji začínáme nejdříve s obvodovými díly. Po nich přijdou na řadu shora dosedající trámy o rozměru 9 x 9 cm, které připevníme tesařskými vruty s talířovou hlavou.

Stavba domečku do dětského pokojeStavba domečku do dětského pokoje

Nakonec vše pevně ukotvíme do zdi pomocí šroubů a hmoždinek. Přiříznutou podlahovou desku použijeme jako šablonu pro koberec. Desku vložíme, přišroubujeme a zakryjeme kobercem, který zafixujeme oboustrannou lepicí páskou.

Pak už se můžeme pustit do připevňování stěn domečku. Nakonec vyřežeme žebřík například z překližky. Aby příčky vyšly hezky stejnoměrně, vyrobíme si šablonu.

Najdete v Udělej si sám

Titulka USS 5/2010V květnovém čísle měsíčníku najdete kromě návodu na stavbu domečku pro děti i návod na stavbu přezouvací lavice do předsíně, výrobu originálních úchytů ke komodě či informace o novinkách v laminátových podlahách.

Zájemcům o měření spotřeby elektrické energie v domácnosti bude užitečný i test měřičů, inspirovat se můžete i návodem na stavbu venkovní terasy.