Hotová pergola

Hotová pergola | foto: Udělej si sám

Postavte si chytrou pergolu. Odolnou proti slunci i větru

  • 24
Pergola řeší dostatečné zastínění podle potřeby. Zároveň je odolná proti bouřkám a velkému větru. Postavíte ji třeba podle následujícího návodu.

Systém sestává ze tří slunečních plachet, jež se posouvají vždy po dvou napnutých lankách upevněných k pergole. Pergolu tvoří šest masivních sloupků (10 x 10 cm) a šest mezi nimi zavěšených žebříků. Touto konstrukcí lze pohodlně překlenout plochu 2,5 x 5 m, aniž by například při bouřce hrozila ztráta stability.

Montážní plánek s rozměry

Rozměry v našem konstrukčním plánku jsou odvozeny od dispozice této konkrétní terasy. Chcete-li se naším nápadem pouze inspirovat, postup práce se lišit nebude, musíte si jen přizpůsobit rozměry.

Krok za krokem

Sloupky na horním konci opatříme výřezy na výšku a šířku žebříků.
Zbytek materiálu odsekáme kladivem a dlátem.
Na výřezyů je nejlepší použít šablonu a horní frézku.

Sloupky na horním konci opatříme výřezy na výšku a šířku žebříků (nařízneme napříč přes vlákna a zbytek odsekáme kladivem a dlátem). Na dolním konci potřebují sloupky také výřezy k uchycení kotev tvaru H. Na dvanáct výřezů je nejlepší použít šablonu a horní frézku.

Příčky a rámy žebříků sešroubujeme.
Podélně probíhající žebříky dosedají na vnější sloupky celoplošně, o střední
Otvory pro šrouby pečlivě uzavřeme lakovým tmelem.

Příčky a rámy žebříků sešroubujeme. Pro dodržení stejnoměrného odstupu příček (3 cm) vůči okrajům rámu (6 cm) použijeme distanční desku, kterou příčky podložíme. Podélně probíhající žebříky dosedají na vnější sloupky celoplošně, o střední sloupek se dělí půl na půl. Horní část rámu proto musí na jednom konci přesahovat o 10 cm a na druhém o 5 cm. Otvory pro šrouby pečlivě uzavřeme lakovým tmelem.

Zatmelené díly ošetříme dvěma nátěry venkovní ochranné barvy.
Kotvy usadíme do dolních výřezů.
Přední a zadní sloupky sešroubujeme se žebříky.

Zatmelené díly ošetříme dvěma nátěry venkovní ochranné barvy. Kotvy usadíme do dolních výřezů, zafixujeme a z obou stran provrtáme. Pak zasuneme strojní šrouby (M10 x 110 mm) a pevně dotáhneme. Přední a zadní sloupky sešroubujeme se žebříky.

S fošnou pevně upnutou na dolním konci sloupku vznikne stabilní rám.
První rám postavíme do základových jam a vyrovnáme.
Dlouhým vrtákem uděláme otvor skrz předezdívku.

S fošnou pevně upnutou na dolním konci sloupku vznikne stabilní rám. První rám postavíme do základových jam a vyrovnáme. Na stěnu i sloupek si vyznačíme polohu otvoru. Dlouhým vrtákem do kamene vyvrtáme otvor skrz předezdívku a izolaci až do nosného zdiva.

Kotvit musíte až do nosné zdi.
Ještě předtím vyvrtáme slepý otvor o průměru 30 mm, aby klobouková matice hezky
Do otvoru zasuneme síťové pouzdro a vstříkneme injekční maltu.
Žebříky na přední straně slouží jako distanční kusy pro správné umístění

Ještě předtím vyvrtáme slepý otvor o průměru 30 mm, aby klobouková matice hezky lícovala s povrchem. Do otvoru zasuneme síťové pouzdro a vstříkneme injekční maltu. Pak zavedeme závitovou tyč. Žebříky na přední straně slouží jako distanční kusy pro správné umístění základových jam.

Po zabetonování zbývajících sloupků a ztvrdnutí betonu našroubujeme žebříky na
Před montáží žebříku ke sloupkům (na straně stěny) přivrtáme vždy jednu príčku
Po namontování na sloupek našroubujeme příčku i zepředu.

Po zabetonování zbývajících sloupků a ztvrdnutí betonu našroubujeme žebříky na přední straně do výřezu. Před montáží žebříku ke sloupkům (na straně stěny) přivrtáme vždy jednu příčku zezadu. Po namontování na sloupek našroubujeme příčku i zepředu. Jakmile je montáž kompletně hotová, zatmelíme otvory šroubu.

Pomocí závitových tyčí ve zdi můžeme ještě doladit svislou polohu.
Ocelová lanka namontujeme na upínací systém.
Po našroubování upínacích háků napneme lanka napínacími šrouby.

Pomocí závitových tyčí ve zdi můžeme ještě doladit svislou polohu. Ocelová lanka namontujeme na upínací systém (montážní úhel vynecháme). Po našroubování upínacích háků napneme lanka napínacími šrouby.

Jezdce sešroubujeme skrz látku ve vzdálenostech 30 cm od sebe.
Lehce napjatou látku pak zavěsíme za lanka.

Jezdce sešroubujeme skrz látku ve vzdálenostech 30 cm od sebe. Lehce napjatou látku pak zavěsíme za lanka.

Důležité poznámky

Aby se terasa až příliš nezatemnila, je dobré zvolit spíš světlou plachtu. Vedle nejčastěji používaných jednobarevných variant (bílá, slonová kost a šedá) existuje také celá řada látek s veselými barevnými proužky.

Oba boční rámy se smontují a rozloží na zem.

Boční rámy včetně stěnových sloupků se postaví.

Vyrovnají se v základových jamách a vyvrtá se otvor do zdi.

Od prvního hotového rámu se vyměří všechno ostatní.

Díky rozdělení pergoly na tři stíněná pole lze množství dopadajících slunečních paprsků regulovat podle libosti. Látka je natolik tuhá, že sama nikam nesklouzne, ani když je vytažená jen napůl.

Ukotvení pergoly

Dvouplášťové vnější stěny někdy mívají před nosnou zdí ještě úzkou, jen 11,5 cm tlustou předezdívku. Obě vrstvy jsou sice propojené kotvami, vnější plášť se ale nesmí staticky zatěžovat (v horším případě se může i vylomit). Proto se veškeré hmoždinky i kotvy musí umístit do nosné zdi, nikdy ne do předezdívky. Otvory se vrtají skrz předezdívku a izolaci až do nosného zdiva.

Hotová pergola

Pergola se staženou látkou

K umístění hmoždinky do nosného zdiva je potřeba speciální ukotvení, které sestává ze závitové tyče z ušlechtilé oceli (o délce odpovídající potřebné hloubce ukotvení), stejně dlouhého pouzdra a injekční chemické malty se statickým směšovačem. Malta se natlačí do otvoru kartuší a podle daného druhu působí buď lepivou silou, nebo tvarovým stykem. Kotva zavedená do čerstvě aplikované malty drží přímo neuvěřitelně.

Další užitečné tipy pro kutily najdete v prázdninovém dvojčísle magazínu Udělej si sám.