Malé ruční postřikovače jsou vhodné hlavně do bytů a balkonů.

Malé ruční postřikovače jsou vhodné hlavně do bytů a balkonů. | foto: Mountfield

Postřikovač usnadní aplikaci chemie. I zahrádkář může mít elektrický

  • 3
Přestože se snažíme na zahradě používat chemii jen okrajově, někdy se jí nevyhneme, například při ničení dvouděložných plevelů. Než chodit po zahradě s konví, selektivní ošetření usnadňují postřikovače.

Při koupi se vyplatí prodavači říct, jak velkou plochu budete ošetřovat. Na tisícimetrový trávník nemá význam kupovat postřikovač s dvoulitrovou nádobou. To byste trávili víc času mícháním směsi než prací samotnou. Běžné modely se prodávají o objemu od litru, které se hodí spíše do bytu a na balkon, do zhruba dvaceti.

Nejmenší nádoby jsou ručně nesené, od pěti do deseti litrů mívají popruh přes rameno, najdou se i modely, které si popovážíte na kolečkách jako golfový vozík. Nádoby s objemem nad deset litrů mívají zádové popruhy, větší objem by se na zádech přece jen na ramenním popruhu pronesl.

"Je výhodné, když je ostřikovač vybavený tlakovým ventilem. Natlakujete nádobu a ventil udržuje stálý tlak. Nejenže to šetří chemické prostředky, ale udržuje i stálý tvar stříkajícího proudu," radí Vladimír Matěna ze společnosti Mountfield.

Mezi zajímavé vychytávky patří možnost připojit k hadici zvon. Ten se hodí v případech, kdy budete aplikovat například totální herbicid. Zvonem se přikryje místo, kam se stříká, a nehrozí proto, že se chemický prostředek dostane větrem tam, kam nemá.

Lze dokoupit i různě dlouhé nástavce, aby se dosáhlo i do výšky při ošetřování stromů. Prodávají se i sady trysek s různými profily. Cena těchto drobných doplňků se pohybuje řádově v desetikorunách.

Zajímavou novinkou je pětilitrový postřikovač s elektrickým pohonem, ideální pro technické hračičkáře. Místo ručního natlakování zapnete elektromotor, který v nádobě udržuje stálý tlak. Výrobce tvrdí, že na jedno nabití zvládne natlakovat 60 litrů tekutiny, takže nehrozí, že by bylo potřeba nabíjet během práce. Zatímco běžné střední postřikovače pořídíte v řádu stokorun, elektropohon je prodraží zhruba o tisícikorunu.

Stříkáni, rosení zmlžování

Často se zaměňují pojmy postřikovač, rosič a zmlžovač. Jednotlivé metody se liší velikostí kapek, které přístroj "stříká" na rostliny. Hlavně v zemědělství jde o úspory drahé chemie k ošetření rostlin.

Zatímco při klasickém postřikování se většími kapkami spotřebuje 200 - 1 000 litrů kapaliny na hektar, u rosení je to zhruba čtyřikrát méně. U zmlžování je to více než desetkrát méně.

U zmlžování jsou však kapky tak malé, že je velmi nesnadné kvůli větru zajistit, aby se chemie dostala jen do míst, kam patří. Proto se tato metoda používá spíše okrajově.