Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V jihlavské zoo se plameňákům vylíhlo nevlastní povodňové mládě

  20:16aktualizováno  20:16
Jihlavská zoo se může pochlubit raritou. Plameňákům se vylíhlo nevlastní a zároveň povodňové mládě. Vajíčko v době záplav totiž přivezli ošetřovatelé z vytopené pražské zoo. Pěstouni v Jihlavě se ho ujali, seděli na něm a mládě pak přijali za své. I když se jedná o jiný druh plameňáka.

Mládě dovezené ze zatopené pražské zoo do Jihlavy ještě jako vajíčko, se už vylíhlo. Pěstouni se o něj příkladně starají, i když se jedná o jiný druh plameňáka. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve výběhu plameňáků růžových v jihlavské zoo mají jednoho mrňavého "vetřelce". Mládě plameňáka kubánského mohlo přežít jen díky pomoci, kterou nabídli jihlavští chovatelé a také díky ochotě jednoho tamního páru plameňáků sedět na cizím vejci.

Fotogalerie

Vajíčko přivezli do Jihlavy minulý týden ve středu. "Chovatelé ho umístili na jedno z hnízd jihlavských plameňáků růžových - výměnou za poškozené. Malý plameňák se už vylíhl. Po několika týdnech bude patrné, že se jedná o jiný druh a návštěvníci jihlavské zoo tak budou mít možnost oba druhy ptáků porovnat," poznamenala mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová. Za pár dní už pěstouni mládě svedou z hnízda.

"Jak se v Praze-Tróji zaplavovala spodní část zahrady, tak alespoň brali vajíčka z hnízd a dávali je do líhně. Jedno mládě už se začínalo klubat. Proto jsme se rozhodli pomoci a vejce převézt do Jihlavy," upřesnil zoolog Jan Vašák.

V Jihlavě jsou plameňáci k vidění ve výběhu s jezírkem u africké vesničky Matongo. A jak přijali cizí vajíčko? "Mládě se už i ozývalo. Dvě tři minuty se nic nedělo, pak ale pěstoun šel na hnízdo a sedl si na to vejce. Nechali jsme je být a druhý den to už vypadalo, že ptáče je vylíhlé. Teď už to máme potvrzené," doplnil Vašák.

Plameňáci růžoví v Jihlavě

Celkem zahnízdilo 13 párů plameňáků růžových. V průběhu června se podle mluvčí jihlavské zoo Kateřiny Kosové zatím vyklubalo šest mláďat.

Samičky plameňáků snáší jedno bílé vejce, inkubační doba je jeden měsíc a o vejce i mláďata se střídavě starají oba rodiče. Mláďata jsou několik měsíců plně odkázána na jejich péči.

Jihlavská zoo je jedna z mála, která odchovává plameňáky přirozenou cestou. Každý rok se hejno rozroste o několik jedinců, mnoho z nich putovalo do ostatních zoologických zahrad. Loni proběhl například transport dvaceti plameňáků do zoo Limassol na Kypru.

O mládě se starají jak samec, tak i samice. "Hormonálně byli ti plameňáci nachystaní na to, že teď se jim líhne mládě. Kdybych jim tam dal vejce, které by se líhlo až za týden, tak to by nevyšlo. Oni by chvíli na tom vejci seděli a pak by z něj slezli. Mají svůj timing, přetáhnou sezení na vejci maximálně o dva tři dny, aby se nevyčerpávali," vysvětlil šéf zoologického oddělení jihlavské zoo.

Mládě plameňáka kubánského však nebude moci v Jihlavě dlouhodobě zůstat. V tamní zoo chovají jiný druh a do něj nelze zanášet jiné geny. Nyní však ptáci berou mládě jako svoje a nerozliší ho.

"Do pohlavní dospělosti tady klidně mládě může být, ale nesmí se tady zapárovat s někým z našich," poznamenal Vašák. "Letos tady bude, teď není kam spěchat," doplnil.

Jihlavská zoo teď chová kolem padesáti plameňáků.
Nejčtenější

Rostou hřiby, někde ještě i smrže. Ale jen na pár místech v republice

Úlovek z tohoto týdne, z lokality u Kostelce nad Černými lesy. Zapomeňte ovšem...

Specifický úkaz, kdy kvetou souběžně rostliny, jež bývají v půlce května již odkvetlé, a současně ty, které vykvetly o...

V Česku přibývá zelených střech. Fungují jako přírodní klimatizace

Zelená zahrada na rodinném domě na Růmech ve Zlíně

Loni v Česku vyrostlo o polovinu více zelených střech než v roce 2016. Konkrétně to bylo 195 tisíc metrů čtverečních....KVÍZ: Vyznáte se v používání kuchyňských bylinek?

Libeček (vysoký v pozadí), šalvěj, pažitka a další. Vše na jednom záhonu.

Bez bylinek se v kuchyni prakticky neobejdeme. Při vaření dávají pokrmům jejich typickou chuť a některým kuchyním...

VIDEO: Sprostě dobrý, říká Pohlreich o opékané jarní cibulce

Omáčka slouží jako dip, do kterého se cibulka při konzumaci namáčí.

Další díl pořadu Rozpal to ve Španělsku, Šéfe! přinesl několik zajímavých receptů. Opékanou jarní cibulku s omáčkou si...

Sucho umí potrápit. Podělte se o zkušenosti, jak s ním bojovat

Rostliny potřebují dostatek vláhy, ale samotná konev s vodou na to zdaleka...

Nejen zahrádkáře, zemědělce či rybáře trápí sucho. Leckde vysychají i studny. Přitom právě sucho je pro pěstování...

Další z rubriky

Buldočci trpí dýchacími problémy, záněty a průjmy, varuje britská studie

Francouzští buldočci připadají lidem roztomilí, protože mají velké oči a...

Francouzští buldočci patří k nejoblíbenějším psím plemenům nejen v Británii. Podle vědecké studie, která vyšla minulý...

V paneláku na balkoně chová netopýry, na zimu je stěhuje do sklepa

V sebeobraně může netopýr kousnout, je to ale jen důsledek nevhodné manipulace,...

Přestože je chov netopýrů v České republice zakázán, díky výjimce ze zákona pečuje paní Dagmar Zieglerová z jednoho...

Vícebarevný pudl se zrodil ve Francii, teď ho tam neuznávají

Nestandardně zbarvené štěně pudla vícebarevného

Pudl je velmi známé psí plemeno, ale víte, že existuje i pudl vícebarevný? Získává si stále více obdivovatelů, i když v...

Najdete na iDNES.cz