Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V jihlavské zoo se plameňákům vylíhlo nevlastní povodňové mládě

  20:16aktualizováno  20:16
Jihlavská zoo se může pochlubit raritou. Plameňákům se vylíhlo nevlastní a zároveň povodňové mládě. Vajíčko v době záplav totiž přivezli ošetřovatelé z vytopené pražské zoo. Pěstouni v Jihlavě se ho ujali, seděli na něm a mládě pak přijali za své. I když se jedná o jiný druh plameňáka.

Mládě dovezené ze zatopené pražské zoo do Jihlavy ještě jako vajíčko, se už vylíhlo. Pěstouni se o něj příkladně starají, i když se jedná o jiný druh plameňáka. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve výběhu plameňáků růžových v jihlavské zoo mají jednoho mrňavého "vetřelce". Mládě plameňáka kubánského mohlo přežít jen díky pomoci, kterou nabídli jihlavští chovatelé a také díky ochotě jednoho tamního páru plameňáků sedět na cizím vejci.

Fotogalerie

Vajíčko přivezli do Jihlavy minulý týden ve středu. "Chovatelé ho umístili na jedno z hnízd jihlavských plameňáků růžových - výměnou za poškozené. Malý plameňák se už vylíhl. Po několika týdnech bude patrné, že se jedná o jiný druh a návštěvníci jihlavské zoo tak budou mít možnost oba druhy ptáků porovnat," poznamenala mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová. Za pár dní už pěstouni mládě svedou z hnízda.

"Jak se v Praze-Tróji zaplavovala spodní část zahrady, tak alespoň brali vajíčka z hnízd a dávali je do líhně. Jedno mládě už se začínalo klubat. Proto jsme se rozhodli pomoci a vejce převézt do Jihlavy," upřesnil zoolog Jan Vašák.

V Jihlavě jsou plameňáci k vidění ve výběhu s jezírkem u africké vesničky Matongo. A jak přijali cizí vajíčko? "Mládě se už i ozývalo. Dvě tři minuty se nic nedělo, pak ale pěstoun šel na hnízdo a sedl si na to vejce. Nechali jsme je být a druhý den to už vypadalo, že ptáče je vylíhlé. Teď už to máme potvrzené," doplnil Vašák.

Plameňáci růžoví v Jihlavě

Celkem zahnízdilo 13 párů plameňáků růžových. V průběhu června se podle mluvčí jihlavské zoo Kateřiny Kosové zatím vyklubalo šest mláďat.

Samičky plameňáků snáší jedno bílé vejce, inkubační doba je jeden měsíc a o vejce i mláďata se střídavě starají oba rodiče. Mláďata jsou několik měsíců plně odkázána na jejich péči.

Jihlavská zoo je jedna z mála, která odchovává plameňáky přirozenou cestou. Každý rok se hejno rozroste o několik jedinců, mnoho z nich putovalo do ostatních zoologických zahrad. Loni proběhl například transport dvaceti plameňáků do zoo Limassol na Kypru.

O mládě se starají jak samec, tak i samice. "Hormonálně byli ti plameňáci nachystaní na to, že teď se jim líhne mládě. Kdybych jim tam dal vejce, které by se líhlo až za týden, tak to by nevyšlo. Oni by chvíli na tom vejci seděli a pak by z něj slezli. Mají svůj timing, přetáhnou sezení na vejci maximálně o dva tři dny, aby se nevyčerpávali," vysvětlil šéf zoologického oddělení jihlavské zoo.

Mládě plameňáka kubánského však nebude moci v Jihlavě dlouhodobě zůstat. V tamní zoo chovají jiný druh a do něj nelze zanášet jiné geny. Nyní však ptáci berou mládě jako svoje a nerozliší ho.

"Do pohlavní dospělosti tady klidně mládě může být, ale nesmí se tady zapárovat s někým z našich," poznamenal Vašák. "Letos tady bude, teď není kam spěchat," doplnil.

Jihlavská zoo teď chová kolem padesáti plameňáků.
Nejčtenější

Za předražené „květákové steaky“ si britský řetězec vysloužil posměch

Květák běžně koupíte v zelenině nebo na trhu celý a nezabalený. Je kompaktní,...

Řetězec Marks & Spencer se minulý týden ocitl pod palbou kritiky poté, co začal v Británii prodávat takzvaný květákový...

VIDEO: V čínském cirkuse lev a tygr při tréninku brutálně napadli koně

Lev a tygr napadli koně v čínském cirkusu

Vlnu protestů proti drezůře divokých zvířat v čínských cirkusech spustilo na sociálních sítích video, které natočil...Vaněk: Co Čech, to food bloger. A za českou kuchyni jako bychom se styděli

Doménou Romana Vaňka jsou tradiční recepty. V jeho kuchařkách nenajdete jediný,...

Kulinář Roman Vaněk svou urputností připomíná národního buditele. Křísí české jazyky, a to doslova. Učí nás znovu...

Naši největší a nejkrásnější kočku musí dobrovolníci bránit před pytláky

Rys ostrovid, největší kočkovitá šelma naší přírody, u nás byla zhruba před sto...

Rys ostrovid byl u nás doma jako největší kočkovitá šelma až do přelomu 19. a 20. století, kdy ho člověk vyhubil....

Chytili 114cm hlavatku pouhých šest minut před koncem povoleného lovu

Hlavatka ulovená Radkem Filipem měřila neskutečných 114 cm.

Sezona lovu dravců u nás skončila posledním prosincovým dnem. Existuje ale mnoho zahraničních zemích s pružnější...

Další z rubriky

Ve Velké Británii mají první lampu, kterou pohánějí psí hovínka

Detail plynové lampy

V hrabství Worcestershire ve Velké Británii odstartovali první projekt veřejné lampy, kterou pohánějí psí exkrementy. V...

Čas petard: psa nepouštějte na volno, podávejte sedativa a buďte s ním

Pro citlivé psy je Silvestr nejhorším dnem v roce.

Silvestr je pro většinu pejskařů dnem hrůzy. Ač existují výjimky, hodně psů nesnáší hlasitý hluk, který vydává zábavní...

Ta nejlepší malá psí plemena. Někdo je neuznává, jiný by je nevyměnil

Ruský toy teriér

Touha po spřízněné duši dala vzniknout i natolik malým psím plemenům, že toho se svým předchůdcem vlkem mají společného...

Najdete na iDNES.cz