Dobrý den, jsem Potxolo. Budu největší a nejdražší vůl na světě

aktualizováno 
Je mu sedm let a denně sežere asi 50 kilogramů brambor, mrkve a další potravy. Podle deníku El Mundo jeho majitelé už kontaktovali Guinnessovu knihu rekordů, protože předpokládají, že během roku se vůl Potxolo stane rekordmanem.

Plemeno plavého aquitánského skotu | foto: Profimedia.cz

Zřejmě největší vůl světa žije ve Španělsku na farmě v baskické obci Legorreta, kde před lety vyrostl další rekordman. Patřil stejnému majiteli, jmenoval se Pezuňas a když šel v roce 2013 na porážku, vážil 2 200 kilogramů.

Majitele Tedyho Sáncheze poslouchá na slovo, jako kdyby rozuměl baskičtině. Když ho majitel napomíná, aby zklidnil svůj klus, poslechne ho. Ale ve své mohutnosti připomíná bájného Minotaura.

„Očekáváme, že v zimě bude přibírat na váze ještě víc a do porážky příští rok bude mít minimálně 2 100 kilogramů,“ odhadl Tedy Sánchez pro deník El Mundo. Jeho vykastrovaný býk váží nyní 1 900 kilogramů.

Sánchez odhaduje, že by se Potxolo mohl napřesrok prodat za 40 000 eur (asi milion korun). „Ale když uvážíte, kolik toho za osm let sní, ještě na prodeji tratíme. Ale je to otázka marketingu,“ dodal s tím, že už má tři zájemce. 

„Zatím jsme se nerozhodli, jestli uděláme dražbu, nevylučuji, že ho prodáme po částech,“ řekl reportérovi deníku El Mundo farmář, zatímco se Potxolo pásl vedle na louce.

Blonde d´Aquitaine, též plavý aquitánský skot, je velké masné plemeno. Pochází z Francie, ale chová se ve všech zemích s významnou produkcí hovězího masa, jako jsou Spojené státy, Argentina, Brazílie a Austrálie. V omezené míře se chová i v České republice.

Zvířata jsou nenáročná, přizpůsobivá a dlouhověká. Toto plemeno dobře snáší nízké i vysoké teploty, je chodivé a může se pást na velkých plochách.

Autoři: ,Nejčtenější

Lidé jsou zhýčkaní a líní, s puškou chráním zvířata, říká lovkyně

Lovkyně Michaela Fialová ráda provokuje a z výhrůžek si nic nedělá

Michaela Fialová si na focení pro magazín Víkend oblékla šatičky s kolouškem Bambi. Zastřelila mu nejen maminku,...

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...

Dobrý den, jsem Potxolo. Budu největší a nejdražší vůl na světě

Plemeno plavého aquitánského skotu

Je mu sedm let a denně sežere asi 50 kilogramů brambor, mrkve a další potravy. Podle deníku El Mundo jeho majitelé už...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Další z rubriky

Se psem do práce? Řešení přínosné pro všechny, myslí si Thajci

V Thajsku se stalo trendem brát si svého domácího mazlíčka s sebou do...

Ať už máte doma jednoho, dva nebo tři psí chlupáče, představte si, že byste si je brali na celý den do práce a stejně...

Miniaturní americký ovčák je legrační skřítek, který vás vždy rozesměje

V současné době je toto plemeno neuznané FCI.

Miniaturní americký ovčák budí pozornost svým vzhledem, který nápadně připomíná zmenšeninu oblíbeného australského...

Veterináři zachránili ježuru, která má alergii na mravence

Echidna, Tachyglossus aculeatus, ilustrační snímek

V australské zoo narazili na ojedinělý případ. U ježury Matildy zjistili alergii na mravence, což je u tohoto druhu...Najdete na iDNES.cz