Nasáté klíště svoji oběť opouští - na nějakou dobu má vystaráno.

Nasáté klíště svoji oběť opouští - na nějakou dobu má vystaráno. | foto: shutterstock.com

Právě je ideální čas na očkování psů a koček proti borelióze

  • 6
Pokud se se svým psem či kočkou často pohybujete v oblasti, kde se vyskytuje lymská borelióza, měli byste právě teď myslet na prevenci. Je totiž nejvhodnější doba na vakcinaci, sestávající ze dvou úvodních dávek v rozmezí 3 týdnů a následné každoroční revakcinaci.

Přínos vakcinace

Jakmile se venku udělá pěkně, začnou být aktivní i klíšťata. Nezapomeňte tedy svého miláčka ošetřit antiparazitiky.Vakcinace má smysl v oblastech, kde je výskyt lymské boreliózy prokázán, což snadno zjistíte dotazem na příslušné krajské hygienické stanici. Vakcína sice patří mezi dražší, zaplatíte za ni většinou částku pohybující se mezi 600 až 1 000 Kč, ale případná diagnostika a následná léčba by byly téměř jistě mnohem nákladnější. O bolesti a útrapách, které zvíře nakažené boreliózou prožívá, ani nemluvě.


Lymskou chorobu způsobuje mikroorganismus s podivným jménem spirocheta, který není schopen přežívat volně v prostředí. Proto potřebuje přenašeče, kterým jsou pro něj klíšťata a jimi následně nakažení obratlovci. Tedy lidé a domácí i volně žijící zvířata.

Jak dochází k nákaze

Přisáté infikované klíště vypouští spirochety do krve zvířete nebo člověka. Čím větší množství spirochet stihne předat, tím pravděpodobněji se onemocnění rozvine. To je pravý důvod známé skutečnosti, že čím dříve – u člověka se udává doba 6 hodin – se přisáté klíště odstraní, tím větší je šance, že k nákaze boreliózou nedojde.

U člověka lze pozorovat červený kruh kolem přisátého klíštěte, u psa nikoliv. Tím se bohužel zvyšuje možnost, že si někdy velmi malého klíštěte v srsti zvířete vůbec nevšimneme - a neštěstí je hotovo. Dalším nepříjemným faktorem je inkubační doba boreliózy, která u psa činí dva měsíce až půl roku. Nemoc se tedy projeví až v době, kdy už si dávno nevybavíme, že jsme na pejskovi nakažené klíště možná našli a případné klinické příznaky si nedáme do souvislosti.

Nepodceňujte ani přenos klíštěte z vašeho zvířecího miláčka na vás nebo na vaše dítě. Na možnost infikování člověka od psa je mnoho názorů. Ve světle výše popsaných skutečností se zdá, že je velmi nepravděpodobný. Přesto platí, že klíště je třeba zvířeti vždy odstraňovat pinzetou, nikdy ne holou rukou, a postižené místo je třeba vždy dezinfikovat.

Příznaky boreliózy

Akutními klinickými příznaky boreliózy jsou horečka, střídavé kulhání, zvětšené mízní uzliny a apatie. U chronických případů pak záněty kloubů. Až jako pozdní příznak mohou být neurologické poruchy známé u lidí.

Jakmile to počasí dovolí, tráví majitelé se svými miláčky co nejvíce času venku.Borelióza se někdy poměrně obtížně diagnostikuje, záleží na tom, ve které fázi onemocnění se testování provádí. V období akutních klinických příznaků se výrazně zvyšuje titr protilátek, většinou je ovšem ke správné diagnóze provést alespoň dva odběry krve a  možnost nakažení klíštětem důkladně přezkoumat. V neposlední řadě se pak ještě sleduje odpověď organismu na antibiotickou léčbu. Léčba totiž spočívá v dlouhodobém podávání antibiotik a bohužel ani to nezaručí, že se příznaky boreliózy nevrátí, zvláště pokud je léčba zahájena pozdě.

Borelióza je prostě nemoc vážná, která je špatně zjistitelná i léčitelná. Proto je prevence - která je mnohem snadnější - tak důležitá.

Základy prevence

Nejzákladnější způsob preventivní ochrany zvířat proti napadení klíštětem spočívá v používání vnějších antiparazitik během sezony, tedy od jara do podzimu. Chovatelům jsou už dnes běžně známá ve formě obojku, spreje nebo jako "spot on".

Dále je vhodné, zvláště u hodně osrstěných zvířat, prohledávat po procházce srst, zejména v případě pobytu v oblasti zamořené klíšťaty. Pokud klíště na psovi či kočce objevíme, je třeba ho co nejdříve odstranit pomocí pinzety, kterých je dnes na trhu celá řada.

Hladové klíště číhající na listu na svoji oběť.V obou případech je naší snahou zvíře preventivně chránit před nákazou. Možnost očkování - alespoň tedy proti borelióze - je jakousi nadstavbou, která pro zvíře znamená bezpečnou ochranu i v případě, že předchozí dvě možnosti preventivní péče selžou.