Benzinový vertikutátor Garse

Benzinový vertikutátor Garse | foto: Mountfield

Pět důležitých kroků pro podzimní obnovu trávníku

  • 42
Komu skutečně záleží na dokonalosti trávníku kolem domu, má poslední šanci postarat se o jeho zazimování. Je třeba posekat, zvertikutovat, osít, pohnojit a zavlažit.

Milovníci přírodního nešlechtěného trávníku nechápou touhu některých majitelů domů o co nejdokonalejší travní porost kolem domu. Rádi by nechali přírodu přírodě.

Jenže tam, kde se počítá s tím, že se kolem domu budou pohybovat děti, se stejně třeba kvůli klíšťatům seká. Alespoň v té nejfrekventovanější části zahrady. A když už se seká, proč ho nemít co nejpěknější, aby se v něm bosky běhalo jako po polštáři.

1. Posekat

Pokud se chystáte absolvovat celý proces zazimování, začněte sekáním. Tím si ideálně připravíte trávník pro vertikutaci.

"Začněte tím, že posekáte trávník na 2–3 centimetry. Pak uvidíte, že nože vertikutátoru vyhrabou jen minimum travní plstě, nebudou působit zároveň ve funkci sekačky, takže reálně můžete použít i sběrný koš," vysvětluje specialista na údržbu trávníků Ondřej Bílý ze společnosti Mountfield.

2. Vertikutovat

"Ovšem musíte vertikutovat, ne orat. Nože je třeba nastavit tak, aby se travní drn prořízl do hloubky maximálně 2–4 milimetry," popisuje.

Nůž vertikutátoru prořízne travní drn, takže se ke kořenům dostanou živiny.

"Jde o to, že správnou posloupností jednotlivých kroků a dodržením pravidel si ušetříte spoustu práce," tvrdí.

Jak vybírat stroj pro vertikutaci? Podrobnosti najdete zde.

3. Dosévat

Dosévejte celou plochu. Je ideální použít vozík, zvláště na větších plochách. Nejenže se pak oseje stejnoměrně celá plocha, ale také se šetří drahým travním semenem. Proč dosévat celou plochu? "Některé druhy travin, které obsahuje travní směs, v našich podnebných podmínkách během léta odumírají, zvláště když pravidelně nezaléváte. Na trávníku pak vzniká něco jako monokultura a trávník ztrácí své původní vlastnosti, ať už estetické, anebo zátěžovost" vysvětluje.

Nejrovnoměrněji dosejete pomocí vozíku.

Ruční elektrický rozmetač na osivo a hnojivo

Osivo se dělí na tři základní skupiny podle toho, co se od nich očekává: pro těžkou zátěž, okrasný typ a speciálně vyšlechtěná odrůda pro ostré slunce i stín. Komu skutečně záleží na trávníku, měl by nakupovat kvalitní a osvědčená osiva. Například z osiv od travního specialisty Wolf-Garten, který vyvíjí travní směsi pro profesionály na fotbalové trávníky či golfová hřiště, vypěstujete na metr čtvereční 70–100 tisíc travních stébel, u levných neznačkových to může být třeba jen 20 tisíc. Rozdíl v kvalitě trávníku je pak zřetelný.

4. Pohnojit

Pokud jste už zvertikutovali a doseli, je vhodné pohnojit. Počítejte, že běžná doba zaklíčení nových semen je 4–6 týdnů, po které by teploty neměly trvale klesnout pod 5 °C. V tomto případě je možné použít standardní hnojivo obsahující převahu dusíku.

Opozdilci, kteří dělají vše na poslední chvíli, by pro urychlení měli použít hnojivo Start s fosforem, který zkrátí dobu zaklíčení zhruba na polovic.

Pak je tu třetí možnost: pokud počítáte, že budete jen hnojit bez výsevu, použijte na sklonku podzimu jen podzimní hnojivo. To obsahuje draslík, který trávu bude chránit před travní plísní a vymrznutím.

Hnojit samozřejmě můžete zároveň s osevem, opět se vyplatí pořídit si vozík. Prodávají se ale i akumulátorové ruční rotační dosévače.

5. Zavlažit

Stává se, že podzim nemusí být vždy plný dešťů a nepohody. V sušším období je třeba trávník podpořit vláhou, ovšem s mírou. Nemá cenu udělat si na připraveném trávníku kaluže, ze kterých se semena a hnojivo vyplaví. Na druhou stranu, když nezalijete, mohlo by hnojivo trávu spálit.

Když už děláte pořádek na zahradě, zamulčujte i záhony.

Teoreticky tím podzimní přípravu trávníku můžete ukončit. Pokud ještě ale bude delší dobu rozumné počasí, stane se, že nová travička zdatně povyroste. Pokud bude mít víc než pět centimetrů, nemusíte se bát ji ještě jednou posekat. Měla by mít už tak silný kořenový systém, aby snesla zásah sekačkou. Zároveň tak omezíte riziko tvorby plísně, která hrozí, pokud necháte přes zimu trávu vysokou.