Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Pražské gorily poprvé vypustili ven. Tatu řádil jako utržený

aktualizováno 
Téměř půl roku si počkaly gorily v pražské zoo na sluníčko. V pátek se jim letos poprvé podařilo vyrazit na trávník venkovního výběhu.

Stejně jako kotulové, guerézy či chápani si musely i gorily počkat, než bude výběh na jejich nájezd připravený. "Po zimě je potřeba pořádně všechno zkontrolovat, případně opravit," vysvětlil ošetřovatel pražských goril Martin Vojáček. 

Kdy můžete gorily vidět venku?

Za pěkného počasí mívají gorily přístup do venkovního výběhu od 9:30 do 14:45 hodin. Během dne tam ale ve skutečnosti stráví průměrně hodinu, jinak raději pobývají uvnitř pavilonu.

"Jestli se našim gorilám ten který den otevře venkovní výběh, to záleží na počasí," prozradil ještě. Měly tedy v tomto směru letošní premiéru a patřičně si to užily. Díky kamerovému systému ZDE je on-line mohli a kdykoliv mohou pozorovat i čtenáři iDNES.cz. Nově lze sledovat přenos z pěti kamer - dvě jsou statické, o tří se starají vodiči, kteří je obsluhují.  

A jak si gorilí skupina užila slunečný den?

Co jsou parkosy?

Označení používané v pražské zoo pro dřevěné prvky v expozicích zvířat, většinou kmeny či větve stromů a keřů, které mají co nejvíce imitovat přírodní prostředí.

"Gorily se určitě těšily, protože do výběhu vyběhly jako vystřelené. Všechny samice bez váhání zamířily do zadních částí výběhu a pod parkosy, kde měly nachystané kousky dobrot," popsala iDNES.cz páteční výlet goril do venkovního výběhu Jana Hajduchová, která je pozorovala právě prostřednictvím kamer.

Kiburi se ze začátku držel mámě na zádech, ale Tatu začal okamžitě řádit jak utržený ze řetězu: lítal po výběhu sem a tam a provokoval ostatní gorily ke hrám. Dokonce i Kambu přiměl ke krátké honičce, nejvíc ale dorážel na Bikiru.

Bikira se klidně procházela po výběhu, sice kousek stranou od ostatních, ale přesto bylo oproti podzimu znát, že už si je ve skupině jistější. "Jen Shinda se jí chvíli snažila dát najevo, že i venku je pánem ona. Ale Bikira to respektuje, a tak Shinda předvedla jen krátkou ukázku svého dominantního postoje. Pak si už taky užívala sluníčka a zeleniny," popsala Hajduchová.

Fotogalerie pražských goril

Nakonec se osmělil i nejmenší Kiburi a začal ve výběhu dovádět s hromádkou dřevité vlny. Jen Richard se jako obvykle držel poblíž šubru, tedy vypouštěcích dvířek, a to mu stačilo.

"Napoprvé tam všichni vydrželi docela dlouho, několik hodin. Opravdu bylo vidět, že z toho měli všichni z gorilí skupiny radost," viděla to Jana Hajduchová.

"Naše gorily jsou totiž spíš takoví peciválové," konstatuje ošetřovatel závěrem. Prostě nezáleží jen na počasí – může být nádherně, mohou mít venkovní výběh otevřený, a přesto se pražské gorily klidně mohou povalovat ve vnitřním výběhu. I tak ale jejich pozorování stojí za to.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

Najdete na iDNES.cz