Přikrytí přes zimu ocení i hortenzie či rebarbora. Ilustrační foto

Přikrytí přes zimu ocení i hortenzie či rebarbora. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Před zimou naposledy posečte trávník a do jezírka potopte kanystr

  • 13
Aby vás mrazíky či první sníh nepřekvapily, obětujte poslední říjnové víkendy zazimování zahrady. Začněte třeba péčí o trávník a zazimováním růží, trvalek a jezírka. Krok za krokem to v pohodě zvládnete.

Naposledy posečte a provzdušněte trávník

Poslední kosení trávníku připadá nejčastěji na konec října, nesmí se ovšem sekat, když už je zmrzlý či pokrytý jinovatkou. Také ho nechte delší než obvykle. "Důležité je, aby stébla nepoléhala. Tak mezi ně může sníh volně padat, čímž omezí bujení plísní," říká Čestmír Böhm, majitel Botanického zahradnictví v Praze-Záběhlicích.

Vertikutace trávníku

Vertikutace trávníku

Trávníku také prospěje, když ho pořádně provzdušníte vertikutátorem. Díky tomu ho zbavíte mechu a plevele, jak se dočtete v předcházejícím článku. Případně ho ještě můžete přihnojit síranem draselným. Více o hnojení trávníku najdete v minulém článku.

Ostříhejte a přihrňte růže a trvalky

"Keřové růže ostříhejte asi na 30 centimetrů, stromkovým zkraťte větve na 20 centimetrů a obalte je geotextilií," doporučuje Vlasta Černá Rypáčková. Pak k nim přihrňte k nim hlínu, mulč nebo shrabané listí. Ještě podrobnější návod, jak růže připravit na zimu najdete v předcházejícím článku.

Kořeny zakoupených růžových keřů nechte před výsadbou dostatečně nasáknout vodou

Pokud po růžích teprve toužíte, teď je pravý čas na jejich zasazení. Zapomeňte na hobby markety a vyražte do specializovaného zahradnictví na nákup. Tam vám poradí, jaký typ růže se hodí na jaké stanoviště, co potřebuje a jak vám vyroste. Například ve školkách na Vysočině prý se letos růže prodávají víc než obvykle. Nově zasazené růže nezapomeňte pořádně zalít a také je přihrnout.

Choulostivé traviny a trvalky, jako je třeba rozmarýna, na zimu přikryjteChoulostivé traviny svažte a zakryjte

Okrasné traviny nezkracujte, nechte to na jaro. Zato je svažte a choulostivé druhy u země obalte geotextilií, abyste ochránili kořeny. Uschlým a odkvetlým trvalkám naopak nadzemní části odstraňte. K travinám i trvalkám pak můžete stejně jako k růžím přihrnout listí, hlínu nebo mulč.

Důkladně se postarejte i o jezírko

Zahradní jezírko vyčistěte od listí a jiných organických zbytků. "Jejich rozklad může na život v jezírku působit toxicky až smrtelně," varuje Böhm. Prevencí je nad jezírko natáhnout ochrannou síť, která vás přijde zhruba na 500 korun. Vše o potřebné péči a zazimování jezírka najdete v předchozím článku.

Jakmile přijdou mrazíky, odstavte z jezírka čerpadlo a vyčistěte filtry. Umělou cirkulaci vody rozběhnete zase na jaře Spadané listí může v jezírku způsobit kalamitu

Aby se voda okysličovala a ryby vydržely celou zimu, neměla by zamrznout. Také rostliny na břehu by neměl poškodit led. Pomůže polystyrenový plovák (cena od 180 Kč) nebo ohřívadlo (od 1 100 Kč).

"Používají se svazky dřevěných špalků. Lze využít i plastový kanystr s objemem nad tři litry (cca 80 Kč) nebo basketbalový míč, který ukotvíte tak, aby měl polovinu pod hladinou," popisuje zahradník Böhm. Vzduchová kapsa pohltí rozpínavou sílu ledu.