KOMENTÁŘ: Jsou tu gorily pro lidi, nebo lidi pro gorily?

Vypnutí přenosu z pavilonu goril pražské zoo po osmi letech provozu vzbudilo poměrně velké diskuse, zda je to vstřícný krok vůči gorilám, nebo naopak nevstřícný k fanouškům. Svůj pohled na věc nabídla na svém facebookovém profilu i koordinátorka dobrovolníků, kteří obsluhují v pavilonu goril kamery.
Gorily byly v Zoo Praha oblíbené odjakživa, jejich obliba však rapidně stoupla...

Gorily byly v Zoo Praha oblíbené odjakživa, jejich obliba však rapidně stoupla po narození Moji, prvního gorilího mláděte. | foto: Khalil Baalbaki

Nedávno se mě zeptal jeden člověk, zda jsou tu lidi pro zoo, nebo zoo pro lidi. Ano, myslím, že toto je ta zcela zásadní otázka, na kterou je potřeba hledat odpověď.

Když na konci 18. a počátku 19. století začaly vznikat první tzv. "moderní" zoologické zahrady, vznikaly zcela jednoznačně pro lidi. Motivací pro vznik některých z nich byla zcela bez obalu majetnická láska ke zvířatům, touha vlastnit neobvyklá a exotická zvířata, jiné svůj vznik stavěly více na snaze nabídnout lidem poučení a zábavu, ale středobodem jejich existence byl jednoznačně člověk.

Zoo za sebou táhnou smutné dědictví minulosti

Tento přístup přetrvával poměrně dlouho, až do 70. let, kdy vstoupila v platnost mezinárodní úmluva CITES. Dnes už je mezi moderními zoologickými zahradami absolutně nepřijatelný odchyt zvířat ve volné přírodě jen pro to, aby se mohli lidé pobavit nebo poučit.

Přenos z pavilonu trval 8 let

iDNES.cz a Zoo Praha se rozhodly on-line přenos kamer z Pavilonu goril po více než čtyřech letech k 8. listopadu 2013 ukončit (bližší vysvětlení najdete zde). Běžel celkem osm let; z toho čtyři roky v rámci projektu Odhalení Českého rozhlasu, čtyři následující pod hlavičkou projektu Pomáháme gorilám na iDNES.cz. 

První snahy o pojetí zoo především jako nástroje k záchraně ohrožených druhů a ochraně přírody se objevovaly velmi pomalu a nenápadně. A nutno říci, že dodnes jsou velké části veřejnosti skryty, navzdory velkým snahám mnoha zoo právě tuto část své činnosti intenzivně propagovat.

Není to jednoduché. Zoo za sebou vlečou těžké dědictví společné historie s cirkusy, dědictví obecného přesvědčení, že by měly zoo především sloužit lidem. Nikdy se to neukázalo tak silně, jako ve dnech, kdy se zoo v Praze rozhodla zastavit přímý přenos z pavilonu goril.

Samozřejmě je jasné, že reakce jsou převážně negativní, ono to také nebylo rozhodnutí nijak jednoduché. Velmi vypovídající jsou ale reakce lidí na něj. Někteří tvrdí, že tím pro ně život ztrácí smysl, že to byla jediná radost, kterou měli, vnímají to jako trest, i když se ničím neprovinili. A celá řada lidí tvrdí, že na to doplatí gorily, chudinky malé!

Má dát zoo přednost záchraně druhu, nebo fanouškům?

Nebudu rozebírat důvody, proč byl přenos vypnut, to je věc zoo, ale neubráním se zamyšlení nad tím, jak je vůbec možné, že se pro tolik lidí stalo sledování goril přes internet středobodem jejich života? A to natolik, že nejsou vůbec schopni vnímat snahu o komunikaci. A bez ohledu na jakékoli informace si vytvářejí vlastní vysvětlení reality a vnucují ho odborníkům.

Problémy jsou v Africe...

Přesto, že zoo stále znovu a znovu slovy odborníků objasňuje, co se v pavilonu děje, ale především se snaží vysvětlit, že problém není v pavilonu goril, ale v Africe. Tam je potřeba napřít síly a prostředky, pokud chceme, aby se na tomto světě změnilo něco k lepšímu. (Více informací o projektech pomáhajících přímo v Africe - například Toulavý autobus nebo Běh pro gorily - najdete zde.)

Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, že je možné propadnout závislosti na sledování goril (jak a proč taková závislost vzniká, vysvětlila psycholožka v článku zde). Na rozdíl od závislosti na cigaretách, alkoholu nebo hracích přístrojích neničí zdraví a až na některé extrémní případy ani život člověka jako takový. Ukazuje se ale, že může mít ničivé dopady na druhém konci.

Když se totiž předmětem závislosti stanou živí tvorové, zákonitě to na ně nakonec začne mít vliv. A když tato závislost začíná ovlivňovat samotné dění v zoo, je něco systémově špatně. Chápu, že gorily přinášejí radost mnoha lidem s různými problémy. Postiženým, kteří se do zoo nedostanou, lidem, kteří to mají daleko. Přesto si z této nadstandardní služby zoo nemůže udělat prioritu. Její význam by tak klesl na čistě rekreační zařízení a směřoval by někam k terapeutickému zařízení.

Ne, ty gorily tu totiž nejsou pro lidi. Pokud bychom přistoupili na to, že jsou, vrátili bychom se mentálně na úroveň počátku 19. století. Do období, kdy veřejnost považovala za správné a morální zabít celou gorilí rodinu jen proto, aby zoo získala mládě, na které by se pak lidé chodili dívat jako na něco velmi divného a exotického (více zde).

Žádná zoo by dnes neměla přistoupit na to, že jednou z hlavních atrakcí je on-line přenos z jakéhokoli pavilonu, pokud to vede k ovlivňování kvality péče o zvířata, a to se bohužel v Praze dělo.

Dnes máme gorily v zoologických zahradách proto, že jejich rodiče či prarodiče se stali obětí lidské touhy je vlastnit. Gorily nikdy v historii nebyly, na rozdíl od jiných zvířat, odchytávány za účelem vytvoření záložní populace kriticky ohroženého druhu. Dnes jsou tu jako symbol dědictví, se kterým se zoologické zahrady musí vypořádat. (Přečtěte si například příběh samice Kamby zde.)

Nemůžeme je prostě vzít a vrátit do Afriky, neumíme to. Ale můžeme chápat jejich roli jako roli ambasadorů jejich vlastních divokých příbuzných, kterým dnes hrozí vyhubení. Proto Zoo Praha realizuje projekt Pomáháme gorilám.

To rozhodnutí ukončit přímý přenos z pavilonu goril nesmírně obdivuji. Bylo k němu potřeba hodně síly a je velmi dobře, že jej udělal ten samý člověk, který přenos před osmi lety zahájil, současný ředitel zoo. On totiž na to má plné právo.

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Půlhodinová pauza na oběd? To mi přijde perverzní, říká Zdeněk Pohlreich

20. března 2024

Premium Zdeněk Pohlreich se vrací na televizní obrazovky s novou reality show Česko na grilu. „Hraje se o...

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...