Před vysazením se stromu výrazně zakrátí větve, což mu ulehčí adaptaci na novém...

Před vysazením se stromu výrazně zakrátí větve, což mu ulehčí adaptaci na novém místě. Poté se strom usadí do díry, která by měla být asi o třtinu větší než je kořenový bal. | foto: Veronika Raffajová, Krásný venkov

Přesazeným vzrostlým stromům zakraťte větve. Mají větší šanci přežít

  • 7
Přesazování desetiletých, patnáctiletých i dvacetiletých stromů je proces, který je pro ně tak výrazným zásahem, že ho nemusí pokaždé přežít. Přesto existují možnosti, jak jejich šanci na uchycení v novém prostředí maximálně zvýšit. Profíci to umí.

Menší šance na přežití platí zejména v situaci, kdy budete přesazovat strom volně rostlý v přírodě. Při přesazování ze školek, které jsou na tento způsob výsadby specializované, se riziko minimalizuje. Stromy jsou zde po několika letech tzv. přeškolkovány, tedy přesazeny na nové místo, čímž získají mnohem větší odolnost.

Výsadba krok za krokem

Podívali jsme se na zahradu pana Čížka do Nových Kounic v severozápadních Čechách, jak v praxi takové přesazování probíhá. Tým odborníků ze zahradnictví Starkl pod vedením Martina Keblovské́ho tu osazoval pětici stromů: dub, dvě lípy, tureckou lísku a platan.

„Po transportu stromů je nutné výrazně zakrátit větve. Tak půjde více energie do růstu kořenového systému, což je pro strom v prvních letech nejdůležitější,“ říká  Keblovský.

„Pokud navíc ochráníte kořenový systém pomocí kůlů, které podepřou kmen, budete mít jistotu, že se strom nebude hý́bat. Když mu zajistíte pravidelnou zálivku, bude váš nový strom jen prospívat,“ podotýká ještě odborník.

Vysazením vzrostlého stromu můžete předběhnout vývoj zahrady v délce jedné lidské generace. Užijete si tak pohled, který by jinak mohly vidět až vaše děti nebo dokonce vnoučata.

Tuto a další reportáže týkající se budování zahrady a života na venkově najdete v červencovém čísle časopisu Krásný venkov.