Pro lakování větších ploch je vhodná stříkací pistole.

Pro lakování větších ploch je vhodná stříkací pistole. | foto: BOSCH

Stříkací pistole: místo nespolehlivého „prskala“ vyzkoušejte vzduch

  • 22
Pomocí stříkací pistole dosáhnete hladšího povrchu beze stop po štětci. Odolnější i pro hobby použití jsou pistole poháněné vzduchem, ty nejlevnější s vibračním čerpadlem se brzy zničí.

Nemá cenu stříkat drátěný plot, tam je příliš velký nepoměr mezi "dráty a nici" – řečeno slovy Felixe Holzmana. V tomto případě je výhodnější použít štětec nebo váleček. Pro barvení větších souvislých ploch je ale rychlejší použít pistoli. Při správném postupu pak navíc není třeba bát se stékání barvy nebo toho, že by se barva nerozlila.

Nejnovějším trendem je náhrada elektrických pistolí kombinací, která poskytne kvalitnější stříkání vzduchem, současně ale při zachování kompaktních rozměrů a příznivějších cenových relací než při koupi kompresoru a samostatné stříkací pistole.

Jaké barvy vybrat

Jak postupovat při stříkání

Někde bokem si nejdříve nastavte množství vzduchu a tím i množství barvy. Začínejte vždy od nejmenšího vzhledem ke vzdálenosti, ze které budete stříkat. První vrstvou povrch jen "poprašte", nechejte zavadnout, pak teprve nanášejte finální vrstvu jedním směrem, pak znovu křížem.

Pistolemi můžete stříkat laky, ale i běžné interiérové barvy. "Nemůžete ale použít každou barvu. Záleží totiž na plnivu, které v některých případech může mít abrazivní účinek na čerpadlo," říká technický poradce Barvy a laky Teluria Václav Koubek. "V každém případě proto sledujte piktogramy na balení, ikona pistole je tam vždy vyznačená," radí.

Hlavně v levných pistolích s vibračním čerpadlem se použitím nevhodných barev ničí i tryska. "Možná kdybyste si pořídili profesionální pistoli wagnerku, máte větší šanci, že přístroj vydrží všechno," uvažuje.

Pro stříkání se obvykle barvy ředí více než třeba pro nanášení válečkem. V praxi se osvědčilo například po otevření plechovky s vodouředitelnou barvou dolít ji na okraj – pak je to po rozmíchání konzistence odpovídající ideálu pro stříkání. Na většině barev ale instrukce pro ředění najdete naprosto přesně.

Čerpadlo, anebo vzduch?

Ceny pistolí s vibračním čerpadlem se pohybují od pěti set korun, ale kromě omezené životnosti je horší i kvalita nástřiku, často bývá nerovnoměrně "krupičkovaný". Proto mnoho kutilů, kteří to se stříkáním myslí vážně, raději volí kombinaci kompresoru se stříkacím nástavcem. To je sice dobré řešení, ale vyplatí se spíše do dílny, kde se vysokým tlakem stříkají například lazury na dřevo. Kompresor se pak hodí i k ofouknutí pilin, do autodílny a podobných provozů. Navíc kvalitní kompresor není právě levný.

Podle hluku

Zatímco elektrická pistole s vibračním čerpadlem je velmi hlučná a typická klapavým zvukem, elektrická vzduchová připomíná zvukem malý vysavač.

"Možná by vás mohl zaujmout systém, který jsme vyvinuli právě na základě špatných zkušeností s vibračními čerpadly, touto fází jsme jako výrobce taky prošli. My u nové řady pistolí naopak pracujeme s malým tlakem a velkým objemem vzduchu, je to něco jako velká fixírka," popisuje Jan Sladký, technický poradce výrobce Bosch jakýsi "hybrid" spojující výhody malého zařízení s principem vzduchového stříkání.

Ruční stříkací pistole vypadá na první pohled stejně jako ta s vibračním čerpadlem, jen je uvnitř ventilátor. Prodává se nejen v kompaktním provedení, ale i ve variantě, kdy je zdroj stlačeného vzduchu zvlášť a hadicí se vzduch přivádí do samostatné pistole.

Nejmenší model elektrické pistole poháněné vzduchem

Malá kompaktní pistole se hodí na všechny běžné drobné domácí lakýrnické práce – plot, lavička, vrata od garáže... Kdo bych chtěl ale doma pistolí uvnitř vymalovat, měl by zvolit výkonnější variantu s odděleným pohonem. Už jen proto, že drží v ruce (na rozdíl od nejmenšího modelu) jen stříkací nástavec bez motoru, je tedy lehčí a vhodnější pro delší práci.

Stříkací centrum Powerplus

Stříkací centrum Ferm

Stříkací centrum Bosch

Podobné kombinace nabízí nejen Bosch, na trhu se objevila i stříkací centra Powerplus či například Ferm.